Dziwne zachowanie świetlówki Razno 40W

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Dziwne zachowanie świetlówki Razno 40W

Postprzez litak1 » 26 stycznia 2012, 13:15

Koledzy nie zaniżajmy poziomu tego forum i nie rozpisujmy się na temat nadciśnienia w świetlówkach względem ciśnienia atmosferycznego, maślałem że porozmawiamy o poważniejszych problemach A swoją drogą należeć do takiego forum i nie wiedzieć tak podstawochych i oczywistych rzeczy :x marność :cry:
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Dziwne zachowanie świetlówki Razno 40W

Postprzez MRP200 » 26 stycznia 2012, 14:59

litak1 napisał(a):Koledzy nie zaniżajmy poziomu tego forum i nie rozpisujmy się na temat nadciśnienia w świetlówkach względem ciśnienia atmosferycznego, maślałem że porozmawiamy o poważniejszych problemach A swoją drogą należeć do takiego forum i nie wiedzieć tak podstawochych i oczywistych rzeczy :x marność :cry:

Jeżeli kolega liczył, że nasze forum skupia osoby z wykształceniem co najmniej mgr inż. po Technice Świetlnej to jest w błędzie. Forum jest otwarte i mogą zapisać się tutaj osoby co dopiero próbują zgłębić tajniki techniki świetlnej, również dzięki forum. Sam również wiele zagadnień z techniki świetlnej poznałem właśnie dzięki temu forum, bo z wykształcenia jestem akurat po inżynierii wysokich napięć. To, że akurat czasami ktoś napisze coś wykazując się pewną niewiedzą, to nie powód do krytykowania forum, bo przecież można to odpowiednio wyjaśnić, oczywiście powołując się na fachową wiedzę, tak jak to uczyniłem z moim przedmówcą.
Jedyne poważne forum które znam to chyba tylko Elektroda. Niech dla przykładu kolega przejrzy forum SEP. Z jakimi problemami czasami tam ludzie zakładają wątki; a odpowiedzi jeszcze ciekawsze. I jakoś nikt nie robi awantury o zaniżanie forum.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Dziwne zachowanie świetlówki Razno 40W

Postprzez litak1 » 26 stycznia 2012, 17:29

Ja rozumiem że można czegoś nie wiedzieć coś się spytać , nie wszyscy tak jak kolega powiedział mają wiedzę na poziomie mgr inż. Zwłaszcza w dość szerokiej i niezbyt popularnej dziedzinie jaką jest technika oświetleniowa, wszystko ok. Natomiast trochę dziwi mnie to jak można negować prawidłowe rzeczy, bez jakiegokolwiek upewnienia się czy aby dana osoba niema racji. W dzisiejszych czasach człowiek, który biegle operuje internetem niema problemu w upewnieniu się że ma, lub niema racji tym bardziej że informacja ta jest niezmiernie łatwo dostępna. O wiele trudniej i wolniej jest zalogować się na nasze forum, znaleźć odpowiedni wątek i napisać odpowiedź której raczej nie oczekujemy, niż wpisać w sławne okularki hasło "ciśnienie robocze rur wyładowczych". :shock: Nie chciałem nikogo oczywiście urazić Panie Adminie ;) A swoją drogą uważam to forum za całkiem ciekawe
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Dziwne zachowanie świetlówki Razno 40W

Postprzez Lampka » 26 stycznia 2012, 21:07

Wracając do różowych świetlówek, to szkło świetlówek ma możliwość absorbowania rtęci, jak i luminofor, ale ciężko stwierdzić, dlaczego nagle w pewnym momencie podczas działania ten efekt następuje. Coś widocznie musi się nagle stać w świetlówce, że w trakcie nawet krótkiego włączenia cała rtęć gdzieś sobie ucieknie z przestrzeni wyładowczej. Jest to trwałe uszkodzenie i potem już nawet jeśli "wydobędzie" się tą rtęć dzięki podgrzaniu, to i tak wróci ona potem z powrotem do takiego działania. Rtęć w tych sytuacjach zbiera się gdzieś w okolicach elektrod, bo przy rozgrzaniu skrętek często świetlówka się jeszcze rozświeca. Rtęć także niekiedy osadza się i miesza np. z odparowanym wolframem - i to dzieje się czasem u zużytych, działających na tzw. efekcie prostownikowym - widac wtedy jak od strony okopconej końcówki, gdzie temperatura jest niższa, świeci słabiej. Tak dzieje się często u rur T12 oraz T5. Zupełne różowienie u T12 jest bardzo rzadkie, ale u wszystkich pozostałych typów świetlówek częste :P
Wyjaśniając, zużywanie się gazu znaczy dokładnie tyle, co zużywanie się mieszaniny wyładowczej w świetlówce, czyli albo taki ubytek rtęci (różowienie), albo inne sytuacje (z dostaniem się powietrza włącznie). Nie chodzi tu wcale o "zużycie się" samego argonu.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości