Dziwne zachowanie świetlówki Razno 40W

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Dziwne zachowanie świetlówki Razno 40W

Postprzez Lampka » 8 grudnia 2011, 01:17

Tych "zróżowiałych" świetlówek, z ubytkiem rtęci wiele się widzi, ale ciekawi, że niektóre świetlówki nagle tak zmieniają się w ten sposób, a innym nigdy tak się nie dzieje. Mam w kolekcji wiele także takich świetlówek T5, również tych starych, marki Polam.
Czy dawniej (przed 1990 rokiem) też widywało się tak świecące świetlówki? ;)
Z doświadczenia wiem, że grube świetlówki T12 bardzo rzadko w ten sposób się zużywają, znacznie rzadziej, niż T8 i cieńsze.
Charakterystyka prądowo-napięciowa takich świetlówek jest bliższa sodówkom tuż po włączniu, choć napięcie nie jest aż tak niskie. Potrzebują dużo silniejszego impulsu zapłonowego, ale gazy pomocnicze mają mniejszy opór (stąd prąd wzrasta). W zależności od ilości odparowanej jeszcze rtęci, a także od mieszaniny gazów, różna jest barwa, czasem zostaje lekko biaława, ale i tak taka świetlówka prawie nie daje światła.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dziwne zachowanie świetlówki Razno 40W

Postprzez qba » 8 grudnia 2011, 01:24

Ja nie przypominam sobie, bym przed 1990 r widział w ten sposób zużytą świetlówkę. jak świetlówka była zdechła, to mrugała i tyle. Wtedy większość rur to były T-12, ale miałem w domu miniaturowe T-5 o mocy 13W i tak samo się zachowywały jak te grube. Myślę, że wpływ na jarzenie się zdechłych świetlówek na różowo mogą mieć układy elektroniczne.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Dziwne zachowanie świetlówki Razno 40W

Postprzez Lampka » 8 grudnia 2011, 01:34

Raczej samo wykonanie i warunki pracy wpływają na te zmiany gazowe. Rodzaj układu mało jest tu istotny. Gdy świetlówka świeci na dworze, w dodatku w zimie, to prędzej będzie się tak zachowywać, bo niższa temperatura "zamrozi" rtęć tak, że mniej będzie jej w postaci gazowej. Podobno w nowoczesnych swietlówkach T5 wysokich mocy, niektórzy producenci wyeliminowali ten efekt, stosując innego rodzaju luminofory i szkło, ale to chyba mit, bo i u tych ten efekt widywałem :P
W świetlówkach kompaktowych też nieraz tak się dzieje, zwłaszcza w tych starszych, ale po chwili rozświecają się do normalnej mocy.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dziwne zachowanie świetlówki Razno 40W

Postprzez toomm40 » 9 grudnia 2011, 13:53

mam kilka świetlówek, które mają tą dolegliwość . polam 20 watt, Tungsram 40 watt, i 2 sztuki PL-S 11 i 9 watt.chociaż nie nadają się wlaściwie do normalnego użytku, to jakos żal mi ich wyrzucić :D
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5023
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Dziwne zachowanie świetlówki Razno 40W

Postprzez Lampka » 9 grudnia 2011, 20:45

Radzę zachować je w kolekcji, bo grube świetlówki rzadko tak się zużywają :)
Z resztą tych starych Polamów już coraz mniej, bo nie są produkowane od lat, więc trzeba zachować jakieś ich pozostałości :D
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dziwne zachowanie świetlówki Razno 40W

Postprzez toomm40 » 9 grudnia 2011, 21:04

no niestety...era T12 już przeminęla. a szkoda. zrobilem jednak spore zapasy , a i dziś jeszcze można trafić przy okazji róznych modernizacji wiele sztuk sprawnych-choć używanych grubych rur ;)
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5023
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Dziwne zachowanie świetlówki Razno 40W

Postprzez Lampka » 9 grudnia 2011, 21:34

Działających świetlówek można wygrzebać duuże ilości z recyklingu, stamtąd odratowałem już sporo Polamów z różnego czasu i innych świetlówek, które niekiedy są zupełnie nieużywane i w pełni sprawne. Niektórym ludziom się wydaje, że jak świetlówka poleży sobie pare lat w piwnicy, to już jest do wyrzucenia, a to nieprawda. :P
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dziwne zachowanie świetlówki Razno 40W

Postprzez trojmiejski » 15 grudnia 2011, 14:08

Przypadek utraty rtęci przez zużycie (mocne zaczernienie końcówek):
Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Dziwne zachowanie świetlówki Razno 40W

Postprzez Utilizer » 15 grudnia 2011, 14:36

Ciekawe zdjęcie 8-) W T12 akurat nigdy takiego efektu nie widziałem, w T8 owszem :)
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6575
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Dziwne zachowanie świetlówki Razno 40W

Postprzez Lampka » 15 grudnia 2011, 20:20

Jak końcówki są zaczernione, to znaczy, że odparowało dużo wolframu i emitera z elektrod :)
Ale widzę na tej fotce, że ona świeci do połowy słabiej, czyli rzeczywiście gazy się zużywają. W dodatku jest to oprawa z pociągu, ze świetlówką 25w, a te często widzę tak działające ;)
Ciekawe, na jakim napięciu ona działa... Wydaje mi się jednak, że może być to układ jak te w awaryjnym oświetleniu, bo świetlówki tam zużywają się w ten sposób bardzo powoli, podczas gdy działając na zwykłej elektronice, przy napięciu sieciowym, ich ostateczne zużycie przebiega szybko.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości