Świetlówki kompaktowe. Czy są szkodliwe?

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Świetlówki kompaktowe. Czy są szkodliwe?

Postprzez pekaes » 15 października 2007, 18:45

Ja też pierwsze slysze :!: Jedyne co może szkodzić to zakłócenia ze statecznika elektronicznego ale te są znikome.
Chyba odwrotnie :roll: Przy dużej częstotliwości oko ludzkie nie dostrzega już migania.

Też wydaje mi się to nieprawdopodobne, było to na jakimś forum chyba. Zwolenników kompaktowych świetlówek tam raczej nie było to też informacja ta może być tylko próbą zniechęcenia do korzystania z tych źródeł.
Obrazek
Avatar użytkownika
pekaes
 
Posty: 170
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:29

Re: Świetlówki kompaktowe. Czy są szkodliwe?

Postprzez Krzysiek » 15 października 2007, 21:06

swietlik napisał(a):
pekaes napisał(a):Gdzieś natknąłem się na informację że bardzo duża częstotliwość wyładowania w tych lampach męczy wzrok i nie zaleca się czytania przy takim oświetleniu. ale nie pamiętam już strony

Chyba odwrotnie :roll: Przy dużej częstotliwości oko ludzkie nie dostrzega już migania.


Pewnie że lepsze są wyższe częstotliwości. Przecież odświeżanie monitora ustawiasz na najwyższą wartość a nie najniższą.
A to rzekome męczenie wzroku to nie wiem kto wymyślił od lat w szkołach biurach itp. stosowane są świetlówki i to ze statecznikami magnetycznymi i jakoś nikomu nic się nie stało. A takie pomysły o strasznej szkodliwości świetlówek przewaznie wymyślają ludzi nie mający nawet nikłego pojecia o zasadzie działania świetlówki. Usłyszeli straszne słowo "częstotliwość" i panikują.
Avatar użytkownika
Krzysiek
 
Posty: 187
Dołączył(a): 21 czerwca 2007, 08:16
Lokalizacja: Kraków

Re: Świetlówki kompaktowe. Czy są szkodliwe?

Postprzez swietlik » 15 października 2007, 22:48

Krzysiek napisał(a):A to rzekome męczenie wzroku to nie wiem kto wymyślił od lat w szkołach biurach itp. stosowane są świetlówki i to ze statecznikami magnetycznymi i jakoś nikomu nic się nie stało. A takie pomysły o strasznej szkodliwości świetlówek przewaznie wymyślają ludzi nie mający nawet nikłego pojecia o zasadzie działania świetlówki. Usłyszeli straszne słowo "częstotliwość" i panikują.

Mi też brak słów na tą głupote :!: :!: Gadanie tych za biurkiem, którzy nie mają zielonego pojęcia o oświetleniu :lol: :lol:
Tyle ludzi się jakoś wykształciło w salach oświetlanych świetlówkami.
Ja od podstawówki jestem pod światłem świetlówek i jakoś nie narzekam, wzrok mam OK :!:
Człowiek, któremu przeszkadza zapalanie i gaśnięcie świetlówki 100 razy na sekundkę jest chyba delikatnie mówiąc "nienormalny" :lol:

P.S. Krzysiek masz racje. Ludzie usłyszeli to słowo "częstotliwośc" lub "pulsowanie światła" i trzęsą się ;) . Z podobnego powodu musieli w medycynie zrezygnowac z nazwy Rezonans Magnetyczny Jądrowy na rzecz Rezonans Magnetyczny.
Gdyby zostało Jądrowy to ludzie bali by się spektroskopu jak świnia grzmotu ;)
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Świetlówki kompaktowe. Czy są szkodliwe?

Postprzez elek » 16 października 2007, 18:22

Człowiek, któremu przeszkadza zapalanie i gaśnięcie świetlówki 100 razy na sekundkę jest chyba delikatnie mówiąc "nienormalny"

Dzięki za komplement ;) ale prawda jest taka że pomimo tego że nie widzisz tego migania bezpośrednio to jednak ono na ciebie odziałuje mniej lub bardziej negatywnie, ja osobiście nie lubie swiatła świetlówek chyba że działają na dobrej jakości stateczniku elektronicznym.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Świetlówki kompaktowe. Czy są szkodliwe?

Postprzez swietlik » 17 października 2007, 19:34

Ojjj... nie chciałem nikogo urazic :)
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Świetlówki kompaktowe. Czy są szkodliwe?

Postprzez andrzejlisek » 17 października 2007, 21:37

Jeśli chodzi o miganie, to podobnie jest z monitorem kineskopowym. Ja używałem przez kilka lat częstotliwości odświeżania 100Hz (100 wyświetleń obrazu na sekundę) i obraz wydawał mi się być bardzo stabilny. Obecnie używam CRT na częstotliwości 75Hz (zwiększyłem rozdzielczość), również nie widzę żadnego migania. Nie czuje jakiegokolwiek dyskomfortu związanego z "migotliwym" wyświetlaniem obrazu na ekranie. Monitor CRT przy częstotliwości 60Hz rzeczywiście jest uciążliwy. Ale z 75Hz wydaje się już być dobrze. Wydaje się, że ze świetlówkami zasilanymi za pomocą zwykłego dławika magnetycznego jest podobnie.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Świetlówki kompaktowe. Czy są szkodliwe?

Postprzez elek » 17 października 2007, 22:08

Jeśli chodzi o miganie, to podobnie jest z monitorem kineskopowym. Ja używałem przez kilka lat częstotliwości odświeżania 100Hz (100 wyświetleń obrazu na sekundę) i obraz wydawał mi się być bardzo stabilny. Obecnie używam CRT na częstotliwości 75Hz (zwiększyłem rozdzielczość), również nie widzę żadnego migania. Nie czuje jakiegokolwiek dyskomfortu związanego z "migotliwym" wyświetlaniem obrazu na ekranie. Monitor CRT przy częstotliwości 60Hz rzeczywiście jest uciążliwy. Ale z 75Hz wydaje się już być dobrze. Wydaje się, że ze świetlówkami zasilanymi za pomocą zwykłego dławika magnetycznego jest podobnie.

85Hz to minimum dla CRT w moim przypadku, zwykle lece na 95Hz bo na wiecej mi monitor nie pozwala w rozsądnej rozdzielczości (mniej niż 1200x960 na 19" to lekko za mała rozdziałka) w pewnych warunkach przy 85Hz widze dość wyraźnie miganie i szybko sie męcze, 75 Hz juz jest u mnie niedopuszczalne.
w przypadku swietlówek jest podobnie ale one zwykle maja luminofory które maja dość długi czas poświaty i to troche niweluje miganie, jak jest niskiej jakości luminofor to może niedostatecznie wygładzać wachania jasności i ból głowy gwarantowany.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Świetlówki kompaktowe. Czy są szkodliwe?

Postprzez CDM » 19 października 2007, 10:40

Mimo tego , co mówił elek ja bronię świetlówek...Zgadzam się,że to światło czasem denerwuje, bo rury są kiepskiej jakości :evil: Osobiście jestem za stosowaniem w miejscach publicznych i tam, gdzie się długo przebywa świetlówek trójpasmowych, zdaje się,że są lepsze od standardowych nie tylko pod względem luminancji, uwazam, że ich światło jest takze 'spokojniejsze". Stateczniki elektroniczne są również dobrym rozwiązaniem, aczkolwiek..ja jestem tradycjonalistą. Mam w domu parę świetlówek, ale celowo nie montuję w nich elektroników, bo..lubię jak świetlówka startuje i brakowało by mi tych mrugnięć przy właczaniu :cry: Sorki za wątek osobisty :roll:
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Świetlówki kompaktowe. Czy są szkodliwe?

Postprzez KaszeL » 19 października 2007, 15:46

Ja sobie myślę, że osobiste wywody są jak najbardziej na miejscu. To przecież właśnie chodzi o to, jak odbieramy światło.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Świetlówki kompaktowe. Czy są szkodliwe?

Postprzez keleris » 19 października 2007, 19:52

Ja używam liniówek PILA, POLAMP, lub RAZNO i tylko w wersji Daylight, albo ostatecznie Cool White, oczywiście każda z nich ma dławik indukcyjny i standardowy zapłonnik, najlepiej jeszcze jak zapłonnik to stary dobry POLAMP w metalowej obudowie :mrgreen:
Aha, nie podobają mi się świetlówki T8 (jakieś takie niewydarzone :mrgreen: ) oraz świetlówki typu Philips Master i inne im podobne
keleris
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości