Świetlówki T8

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Świetlówki T8

Postprzez Lampka » 21 sierpnia 2013, 10:25

Skoro mamy wątek o świetlówkach T12 i miniaturowych, to przydałby się wątek o świetlówkach T8, tak szeroko i powszechnie wprowadzanych i stosowanych w oświetleniu ;)

Zacznę od pewnych świetlówek, które ostatnio mi się trafiły. Otóż okazuje się, że prawdopodobnie Polamp Warszawa nadal sprowadza lub produkuje świetlówki liniowe. Znalazłem ostatnio świetlówki z napisem "POLAMP", gdzie moc opisana jest po polsku (LF-18w), poza tym ogólne cechy opisu są różne od np. Polamp Components. Widziałem też kiedyś na stronie Polampu Waszawa, że nadal mają oni w ofercie świetlówki liniowe T8. Obawiam się jednak, że może być to i tak produkcja chińska pod zamówienie, mimo tak "polskich" opisów. Czas na foty (napis i w akcji):

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Świetlówki T8

Postprzez slaweklampy » 21 sierpnia 2013, 13:22

Witam

Ciekawe, jak wypada jakość światła w porównaniu do świetlówek renomowanych firm.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Świetlówki T8

Postprzez lgboguszewski » 21 sierpnia 2013, 14:00

Polamp Warszawa ma je w ofercie, szkoda, że w sprzedaży detalicznej ich nie ma.
http://polamp.com.pl/ckfinder_pliki/fil ... ow/lfs.pdf
lgboguszewski
 
Posty: 605
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 21 maja 2009, 15:16

Re: Świetlówki T8

Postprzez Lampka » 21 sierpnia 2013, 19:59

Wygląda na to, że Polamp Warszawa przez te wszystkie lata, cały czas ma w ofercie świetlówki ;) Ciekawe tylko, gdzie je sprzedaje, skoro w handlu zupełnie ich nie widać, a nawet wśród większych firm nie za bardzo. Najnowszą świetlówkę Polamp Warszawa, o grubości T12, o mocy 20w, znalazłem, wyprodukowaną w 1994 roku, jeszcze na starych komponentach, takich jakie wykorzystywano za PRLu - myślałem przez to kiedyś, że później nie produkowali oni już w ogóle świetlówek. Wygląda jednak na to, że przez cały ten czas mogły one znajdować się w ofercie, być może już w wersji T8, tylko nie były powszechnie dostępne ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Świetlówki T8

Postprzez lgboguszewski » 21 sierpnia 2013, 23:58

Co pamiętam był okres na początku lat 2000, że świetlówek nie mieli. Świetlówki pojawiły się ponownie po 2010r, nie wyglądają one jednakże na produkt Chinski, trzonki (cokoły) prawie jak z Piły, do której tanich t8 się ostatnio zraziłem i więcej ich nie kupię na razie.
lgboguszewski
 
Posty: 605
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 21 maja 2009, 15:16

Re: Świetlówki T8

Postprzez Lampka » 22 sierpnia 2013, 08:00

Takie trzonki mają akurat prawie wszystkie świetlówki T8, produkowane w Europie, może z wyjątkiem niektórych serii oryginalnej Tesli, Osrama, czy Narvy z lat 90-tych, albo Tungsrama. Pozostałe świetlówki mają takie trzonki. Jednak chińskie świetlówki i ogółem z całego świata, też występują w tej wersji trzonków. W tym Polampie metalowa część jest dość wysoka, co mi właśnie bardziej do chińczyków pasuje, ale kto wie. To na pewno nie Pila produkowała te świetlówki.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Świetlówki T8

Postprzez trojmiejski » 20 stycznia 2014, 17:16

Ciekawostka przyrodnicza w postaci przetargu PKP Cargo w którym wśród różnych zamawianych lamp figurują świetlówki 880 (pozycja 48 i 49):
https://www.pkp-cargo.pl/adx/file/Zaczn ... ia_102.pdf
Zamierzają się takimi świetlówkami gdzieś oświetlać? A może to do kolejarskich akwariów :lol:
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Świetlówki T8

Postprzez Lampka » 20 stycznia 2014, 18:35

Skywhite są dość rzadkie w handlu, ale zdarzają się. Nawet sam mam jednego Osrama w tej barwie. Mają one imitować dzienne światło, raz widziałem je w biurze, w jednej z hurtowni elektrycznych, jak oświetlały.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Świetlówki T8

Postprzez Elektroservice » 20 stycznia 2014, 18:50

trojmiejski napisał(a):Ciekawostka przyrodnicza w postaci przetargu PKP Cargo w którym wśród różnych zamawianych lamp figurują świetlówki 880 (pozycja 48 i 49):
https://www.pkp-cargo.pl/adx/file/Zaczn ... ia_102.pdf
Zamierzają się takimi świetlówkami gdzieś oświetlać? A może to do kolejarskich akwariów :lol:


A co Ci nie pasuje w barwie 880 ? :P To bardzo fajne rury, niestety trudno je dostać :evil:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: Świetlówki T8

Postprzez amisiek » 20 stycznia 2014, 18:51

880 są stosowane w niektórych biurach. Bardzo przyjemnie się pracuje, o ile tego światła jest naprawdę dużo. Dużo to znaczy minimum 1000lx. Widziałem tak oświetlone biuro i naprawdę jest OK.
Przy popularnych (niestety!) 830tkach, które w pracy "mulą", 880 to kopniak energetyczny, a 840 takie sobie różowate coś. 880tki, które widziałem musiały mieć Ra bardzo blisko 90, bo barwa ciała była naturalna.
A na zdjęciu najlepsza pod względem jakości światła świetlówka T8 dostępna w handlu:
Obrazek
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Następna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości