Barwy świetlówek liniowych.

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Barwy świetlówek liniowych.

Postprzez CDM » 24 listopada 2007, 15:32

qba napisał(a):Dziś widziałem 2 świetlówki Polamp Piła, o barwie ciepłobiałej. Dawno nie spotkałem grubej rury świecącej na taki odcień. Jednak mogło to być więcej niż 3000k, gdyż światło było takie blado różowawe. Świetlówki na pewno nie były nowe. Miały starą pieczątkę. Może ktoś wygrzebał je z jakiegoś magazynu. Najbardzoiej zbliżoną barwę do stosowanych w PRLu 40 watowych warm white Polampu mają świetlówki 36w Sylvania. Dość sporo takich świeci w jednym ze sklepów meblowych u mnie w mieście I - jak odczytałem - jest to 2900k, na pieczątce widnieje liczba 129.

Tak, jak juz chyba pisaliśmy, świetlówki standardowe o barwie ciepłobiałej oznaczało się do niedawna cyframi 29, teraz jako 530. Co do tych różowawych świetlówek starej produkcji, mogly to być rury De Luxe
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Barwy świetlówek liniowych.

Postprzez qba » 30 listopada 2007, 10:33

Świetlówki do podświetlania żywności, o fioletowej barwie mają temperaturę barwową 076. Podobnie świecą tanie chińskie świetlówki kompaktowe.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Barwy świetlówek liniowych.

Postprzez CDM » 30 listopada 2007, 23:30

qba napisał(a):Świetlówki do podświetlania żywności, o fioletowej barwie mają temperaturę barwową 076. Podobnie świecą tanie chińskie świetlówki kompaktowe.

Wydaje mi sie,że te kompaktówki chińskie mają światło o barwie raczej przypadkowej, bliżej nie określonej
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Barwy świetlówek liniowych.

Postprzez qba » 20 grudnia 2007, 15:47

Przyjrzałem sie trochę świetlówkom występującym u mnie w zakładzie pracy. Najwięcej jest oczywiście daylightów 6500k 36 i 40w. Chyba tylko z piły. W znacznie mniejszej ilości występują chłodnobiałe i ciepłobiałe 36. Jest też kilka cool white 40, zas w jednym z warsztatów sa oprawy na 4 świetlówki i w jednej z nich pośród 3 daylightów jest gruba rura ciepłobiała. Są też chyba oryginalne świetlówki o barwie białej. Wydają mi się za ciepłe na cool white, a za chłodne na warm white. Są zarówno 36 jak i 40 W. Wypatrzyłem też jedna Piła ciepłobiałą o różowistym odcieniu, takim jak kiedys były u mnie w szkole 40stki Polampu, (2700 lub 2900K). Zaobserwowałem, że Piła zarówno świetlówki o mocno ciepłej barwie, jak i te blado różowawe, określa jako warm white. Kiedyś byłem w markecie Kaufland i cały był oświetlony daylightami 58w, a stoisko warzywno owocowe oświetlały ciepłobiałe 58. Ciepłobiałych śwuietlówek jest zdecydowanie najmniej. Pamietam, jak kilkanaście lat temu byłem w hotelu Miramar w Sopocie. Na korytarzach były podwójne oprawy świetlówkowe z pryzmatycznym kloszem, w jednym ciągu. (świeciła tylko co druga,. podobnie było na korytarzach mojej podstawówki). We wszystkich były daylighty. Ale na jednym z półpięter, przy zejściu do piwnicy była takia oprawa z bardzo ciepłobiałą świetlówką.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Barwy świetlówek liniowych.

Postprzez CDM » 20 grudnia 2007, 18:18

:arrow: qba, to niezły rekonesans zrobiles :D Niestety, czesto bywa tak,ze do barw świetlówek nie przywiązuje się wagi. Do szkół, czy do zakładów pracy trafiają różne świetlówki, zaopatrzeniowcy rzadko kiedy mają rozeznanie co kupić, najważniejsze, że wataż się zgadza i że bedzie świecić. Pamiętam,że do mojej byłej szkoły świetlówki trafiały prosto z kuratorium, szkoła nie miała wpływu na to, co przyjdzie, zapalając więc światło, można się było spodziewać wszystkiego. Co do zwykłych rur T12, to oprócz Daylightów, Cool-White'ów i Warm White'ów, produkowane były takze rury White, oraz White DeLuxe, tych ostatnich było zdecydowanie najmniej, ale były
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Barwy świetlówek liniowych.

Postprzez andrzejlisek » 20 grudnia 2007, 18:50

CDM napisał(a):Pamiętam,że do mojej byłej szkoły świetlówki trafiały prosto z kuratorium, szkoła nie miała wpływu na to, co przyjdzie, zapalając więc światło, można się było spodziewać wszystkiego.


Zawsze myślałem, że taki sprzęt, jak świetlówki, kreda, gąbki i inne, co sie zużywa, zawsze szkoła kupuje sama rozliczając sie z miastem.

W zdecydowanej większości szkół zauważyłem najzwyklejsze świetlówki daylight.
Ostatnio edytowano 21 grudnia 2007, 17:17 przez andrzejlisek, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Barwy świetlówek liniowych.

Postprzez qba » 21 grudnia 2007, 16:37

W mojej klasie w podstawówce z początku były same WARM White Polampu. Podobnie jak w całej Szkole. Trochę tęskniłem za daylightami. Kiedy raz koleżanka stłukła świetłoke na korytarzu, założyli tam chłodnobiałą, o barwie podobnej do rtęciówki. A potem załczęły opojawiac sie P{iła Daylight i Cool White.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Barwy świetlówek liniowych.

Postprzez CDM » 22 grudnia 2007, 23:47

Nasza podstawówka była oddana do użytku w 1976r i od początku były w niej ruskie daylighty. Bardzo długo nie uzupełniano w niej świetlówek,, doszło nawet w jednej sali do tego,że na 24 rury świeciło tylko 6. Podczas pierwszego uzupełniania znów powkrecali ruskie świetlówy, ale tym razem już RAZNO, wtedy po raz pierwszy się z nimi zetknąłem. Oryginalnie świetlówki były tylko w salach, na korytarzach były zwisy z zarówkami. Pewnego razu zauważyłem,że na korytarzu pojawiła się świetlówka, różnica w świetle byłą kolosalna!! Pozakładali więc na wszystkich korytarzach podwójne belki, ale powkrecali tylko po jednej rurze, dopiero później, za kilka lat podokladali drugie rury, tym razem TUNSRAM'y.RAZNO okazały się mocniejsze, wpierw zdychały TUNSRAMy. Dopiero po wielu latach pojawiły się pierwsze świetlówki białe i ciepłobiale.
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Barwy świetlówek liniowych.

Postprzez neon44 » 22 grudnia 2007, 23:55

CDM napisał(a):Nasza podstawówka była oddana do użytku w 1976r i od początku były w niej ruskie daylighty. Bardzo długo nie uzupełniano w niej świetlówek,, doszło nawet w jednej sali do tego,że na 24 rury świeciło tylko 6.

:D Moja już na pocżatku lat 80-tych ale sytuacja była taka sama w jednej sali w roku 1988 świeciło tylko 3 świetlówki bo nikt nie wymieniał i po woli spaliły się wszystkie. Jak mnie lekcja nie interesowała to gapiłem się w świetlówki :D

CDM napisał(a):ale powkrecali tylko po jednej rurze,


U mnie było podobnie ale jaka to firma była to nie pamiętam
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Barwy świetlówek liniowych.

Postprzez andrzejlisek » 23 grudnia 2007, 13:02

W liceum miałem tak, że w każdej sali lekcyjnej było 15-16 opraw na dwie swietlówki 36W podobne do BN 2x40, ale trochę różnią się oprawkami (końcówkami) do świetlówek, albo oprawy prostokatke z pryzmatycznym kloszem, również 2x40 (2x36).W każdej oprawie była założona jedna świetlówka. Udało mi się dowiedzieć, że wcześniej były po 2 świetlówki, ale zrezygnowano z jednej ze wzgledu na oszczędności, a ktoś inny mówił, ze dlatego, iż było za jasno. W całej szkole obecnie wykorzystuje sie świetlówki daylight. Szkoła jest zbudowana w 1992 roku.

Załączone zdjęcia pochodzą ze strony internetowej szkoły, oni maja zdjecia wnetrz sal lekcyjnych, na ty, co załaczyłem, chyba najlepiej widać oprawy. Na nich nie widać, że jest tylko jedna świetlówka, tylko nieliczne oprawy w całej szkole miały 2 swietlówki.
Załączniki
Lo3.jpg
Lo3.jpg (22.1 KiB) Przeglądane 2612 razy
Lo2.jpg
Lo2.jpg (20.94 KiB) Przeglądane 2612 razy
Lo1.jpg
Lo1.jpg (18.64 KiB) Przeglądane 2613 razy
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 22 gości