Barwy świetlówek liniowych.

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Barwy świetlówek liniowych.

Postprzez CDM » 17 kwietnia 2008, 20:57

qba napisał(a):Wypatrzyłem w jednym kiosku w Szczecinie oryginalne świetłowki Polamp Piła LF 40w, o barwie White. Pierwszy raz takie zauważyłem. Widziałem także sporo LFów 40 o barwie ciepłej.

Tak, już kiedyś chyba o tym pisałem,ze były kiedyś rury "Białe", ale ich produkcji zaprzestano najwcześniej. Mam jeszcze w zapasie kilka sztuk LF20 o tej barwie.
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Barwy świetlówek liniowych.

Postprzez andrzejlisek » 17 kwietnia 2008, 21:08

I te rury są takie, jak dzisiejsze 4000K (pomijając CRI i skuteczność)?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Barwy świetlówek liniowych.

Postprzez qba » 18 kwietnia 2008, 20:16

Raczej pośrednio między 3000k, a 4000k. Jest tez znaczna różnica w barwach Phillips Master a Osram Lumilux. Obie opisane jako 840 miały wyraźnie różne barwy.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Barwy świetlówek liniowych.

Postprzez CDM » 18 kwietnia 2008, 20:48

nie jestem pewien, ale wydaje mi się, że taką samą barwę (czyli tzw białą) mają świetlówki OSRAM o starym oznaczeniu 25
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Barwy świetlówek liniowych.

Postprzez qba » 18 kwietnia 2008, 20:54

CDM napisał(a):
qba napisał(a):Wypatrzyłem w jednym kiosku w Szczecinie oryginalne świetłowki Polamp Piła LF 40w, o barwie White. Pierwszy raz takie zauważyłem. Widziałem także sporo LFów 40 o barwie ciepłej.

Tak, już kiedyś chyba o tym pisałem,ze były kiedyś rury "Białe", ale ich produkcji zaprzestano najwcześniej. Mam jeszcze w zapasie kilka sztuk LF20 o tej barwie.

Właśnie takie widziałem 40W
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Barwy świetlówek liniowych.

Postprzez qba » 30 maja 2008, 14:45

Wczoraj w sklepie z artykułami używanymi widziałem leżące na blacie świetlówki. Jedna PHillips miała oznaczenie 930, a rura miała jakby kremowy kolor, w porównaniu do pozostałych. Świetlówki nie były raczej nowe, a ja nie spotkałem się wcześniej z barwą 930. Czy kremowy kolor rury to może być dla jakiegoś ulepszenia barwy, Czy może po prostu rura była tak brudna?
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Barwy świetlówek liniowych.

Postprzez Whites86 » 20 czerwca 2008, 11:52

jesli chodzi o szkole do ktorej chodzilem umnie rowniez byly oprawy na 2 rury 40W gdzie w wiekszosci palila sie tylko jedna albo "az jedna" zdażało sie ze w klasie na 30 rur palily sie 2 :!: ja akurat mialem szczescie dogadalem sie z wieloma nauczycielami i z samym konserwatorem i wymienialem rury na włąsną reke ;) tak jak mi sie podobało jak uznalem ze mam za ciemno poszedlem do niego po swietlowke i sam wkreciłem ;) a w mojej sali lekcyjnej dopilnowalem zeby palilo sie wszystkie 30 rur :D co do ich barw to były rozne najczesciej chłodno-białe polampy i razno, zdazały sie tez tungsramy , osramy i jakies wegierskie ktorych nazw juz niepamientam były to rury 36W i świeciły na rózowo jak w sklepie miesnym na ladzie :P co niektore mialy swiatlo tak mocno pomarańczowe jak sodówka :? ale nawet fajnie to wyglądało (taki mix oświetleniowy)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Barwy świetlówek liniowych.

Postprzez CDM » 20 czerwca 2008, 17:09

:arrow: Whites86, fajnie by było tak uruchomić wszystko
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Barwy świetlówek liniowych.

Postprzez qba » 21 czerwca 2008, 14:05

Whites86 napisał(a):jesli chodzi o szkole do ktorej chodzilem umnie rowniez byly oprawy na 2 rury 40W gdzie w wiekszosci palila sie tylko jedna albo "az jedna" zdażało sie ze w klasie na 30 rur palily sie 2 :!: ja akurat mialem szczescie dogadalem sie z wieloma nauczycielami i z samym konserwatorem i wymienialem rury na włąsną reke ;) tak jak mi sie podobało jak uznalem ze mam za ciemno poszedlem do niego po swietlowke i sam wkreciłem ;) a w mojej sali lekcyjnej dopilnowalem zeby palilo sie wszystkie 30 rur :D co do ich barw to były rozne najczesciej chłodno-białe polampy i razno, zdazały sie tez tungsramy , osramy i jakies wegierskie ktorych nazw juz niepamientam były to rury 36W i świeciły na rózowo jak w sklepie miesnym na ladzie :P co niektore mialy swiatlo tak mocno pomarańczowe jak sodówka :? ale nawet fajnie to wyglądało (taki mix oświetleniowy)


W mojej klasie w podstawowce świeciły wszystkie rury ( było ich 12, ale nie było takiego mixu kolorów, tylko 3 najbardziej znane barwy) Z początku wszystkie ciepłobiało- rózowe, w całej szkole, a na korytarzu były pojedyńcze oprawy, ale co druga byla wyłączona. Raz koleżanka stłukła jedną świetlówkę, to założyli taką co świeciła na kolor rtęciówki i nie mrugała po zapaleniu. Pamiętam, że woźny regularnie wymieniał świetlówki, a te zużyte chodzilo się potem rozbijać za szkołe. Świecące na pomarańczowo świetlówki tez widziałem, to sa chyba jakieś dekoracyjne, są też w innych kolorach, a rózowofioletowe, jak w mięsnym widziałem na jednej z kilku hal sportowych, w których w podstawówce miałem WFy. Było ich tam jednak tylko kilka sztuk, reszta to były zwykłe 26 i 40w rury. Na szkolne zabawy często owijało się świetlówki w całej sali w kolorową bibułę, co tworzyło ciekawy nastrój. Nie dawały one wówczas co prawda zbyt wiele światła, ale fajnie to wygladało. Obecnie w mojej dawnej szkole od dłuższego czasu są same Daylighty 36 i 40w. Stare ciepłobiałe Polampy najdłużej wytrzymały w pracowni komputerowej, właściwie przez całe 8 lat jak chodziłem do szkoły. Dopiero pod koniec roku szkolnego w 8 klasie pierwsza się przepaliła.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Barwy świetlówek liniowych.

Postprzez andrzejlisek » 21 czerwca 2008, 16:06

A właściwie to ciekawa sprawa z tą małą ilością świecących świetlówek w cali. Wygląda jakby to było zaniedbywane, albo było, być może, przyjęte, że takie rzeczy się zgłasza, ale nikt (nawet nauczyciel) nie zgłosił.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości