Wpływ długości na moc świetlówki

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Re: Wpływ długości na moc świetlówki

Postprzez trojmiejski » 14 stycznia 2017, 00:10

Odpalałeś ją?
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Wpływ długości na moc świetlówki

Postprzez Lampka » 14 stycznia 2017, 00:12

Pewnie, świetlówki T8 38W bywały stosowane miejscami przy oświetleniu lad chłodniczych, czy też w akwarystyce. Widziałem je kiedyś w akcji również przy stoisku owocowym chyba w Auchanie lub którymś podobnym sieciowym markecie. Z tym, że było to już około 10 lat wstecz.
Tak samo jak są 16W T8, które długością są dłuższe od T8 18W ;) Nie mylić z Eco wersją tych 18W - to zupełnie inne rury.
Tak samo 10W T8 ma dwa warianty. Jeden to te krótkie odpowiedniki ósemek pod względem długości (8W T5 ma 30 cm, a 10W T8 ma 33 cm), a drugi to rury znacznie dłuższe - 47 cm i Osram ma je w ofercie.

Co do jednobolcowych TL-X to są cały czas klepane. Zarówno Philips, Osram, Radium i inni mają je w ofercie, ale w praktyce wszystkie europejskie TL-Xy są klepane przez Philipsa, także dla innych marek, jak np. dla Osrama.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Wpływ długości na moc świetlówki

Postprzez trojmiejski » 14 stycznia 2017, 00:14

W przypadku jednobolcowych łatwość zapłonu ma znaczenie, zresztą chyba nie były produkowane jednobolcowe T8?
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Wpływ długości na moc świetlówki

Postprzez toomm40 » 14 stycznia 2017, 00:24

trojmiejski napisał(a):Odpalałeś ją?


tak, kiedyś ja podłączyłem na chwilę do statecznika 40W i odpaliłem z ciekawości, w sumie to ona ma tylko nietypową moc i długość, poza tym świeci jak każda zwykła świetlówka

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Wpływ długości na moc świetlówki

Postprzez trojmiejski » 14 stycznia 2017, 00:37

Te rury o nietypowej długości mimo specyficzności ostatecznie jednak miały za zadanie pełnić funkcję oświetleniową więc zazwyczaj były stosowane typowe luminofory. Aczkolwiek często te nietypowe świetlówki nie były dostępne w barwie 865 lub 765 czyli odpowiadającej temperaturze 6500K. Podając przykład Osrama, daylightów 25W nie oferował, metrówek 36W też (Philips aczkolwiek oferuje 865), 38W tylko 840 i 830 według starego katalogu, 16W o długości 720mm podobnie nie ma 865, z T5 to w przypadku 49W Osram także nie oferuje 865, aczkolwiek dla wszystkich innych T5 dużej mocy to oferuje 865.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Wpływ długości na moc świetlówki

Postprzez toomm40 » 14 stycznia 2017, 00:49

trojmiejski napisał(a): 16W o długości 720mm podobnie nie ma 865


tu akurat na pewno są rury 16W w barwie dziennej , i nawet de luxe. wiem, bo sam miałem świetlówkę U-kształtną wprawdzie 16W daylight de luxe, to to samo , tylko zgięte w U . no chyba ,że liniowych nie robili dziennych,a jedynie " U ", tego nie wiem .
wiem,że T8 16W U były we wszystkich podstawowych barwach, -czyli dzienna(w tym de luxe), cool white, i warm white(w tym również de luxe )-mam nawet takie w domu .
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Wpływ długości na moc świetlówki

Postprzez trojmiejski » 14 stycznia 2017, 00:53

Fakt, to, że Osram nie podał w swoim katalogu nie znaczy, że inni producenci nie produkowali.

Kwestia zwyczajów w różnych państwach, my przez dominację daylightów w czasach PRLu jesteśmy przyzwyczajeni do barw dziennych, lecz w niektórych państwach większe znaczenie miały świetlówki ciepłobiałe. Choćby w Wielkiej Brytanii jest masa świetlówek 535.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Wpływ długości na moc świetlówki

Postprzez elek » 14 stycznia 2017, 11:01

LUMILUXDELUXE napisał(a):Wracając do tematu, moc świetlówki nie zależy od długości, tylko typu elektrod zastosowanych do jej pracy oraz po części rodzaju luminoforu. .

Bzdury, moc zależy od składu mieszanki gazowej, ciśnienia i długości świetlówki, luminofor nie ma nic do gadania a elektrody projektuje się aby miały jak najmniejsza prace wyjścia elektronów żeby straty były jak najmniejsze z uwzględnieniem obciążalności prądowej.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Wpływ długości na moc świetlówki

Postprzez Whites86 » 14 stycznia 2017, 11:02

trojmiejski napisał(a):Fakt, to, że Osram nie podał w swoim katalogu nie znaczy, że inni producenci nie produkowali.

Kwestia zwyczajów w różnych państwach, my przez dominację daylightów w czasach PRLu jesteśmy przyzwyczajeni do barw dziennych, lecz w niektórych państwach większe znaczenie miały świetlówki ciepłobiałe. Choćby w Wielkiej Brytanii jest masa świetlówek 535.

WB to nic mnie nie zdzwiwi, załoze się ze gdyby soxy odpalaly z pełną moca od razu jak żarówki to nawet w szkołach domach i lodówkach by je montowali bo dla nich ważne ze cos swieci nie ważne jak
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Wpływ długości na moc świetlówki

Postprzez toomm40 » 14 stycznia 2017, 12:06

trojmiejski napisał(a):Fakt, to, że Osram nie podał w swoim katalogu nie znaczy, że inni producenci nie produkowali.


te świetlówki były produkowane przez Osrama , Philipsa, Radium'a i Sylvanię , (ale detale produkcyjne typu elektrody były wszędzie te same, więc korzystano z tych samych komponentów)

trojmiejski napisał(a):Kwestia zwyczajów w różnych państwach, my przez dominację daylightów w czasach PRLu jesteśmy przyzwyczajeni do barw dziennych, lecz w niektórych państwach większe znaczenie miały świetlówki ciepłobiałe. Choćby w Wielkiej Brytanii jest masa świetlówek 535.


faktem jest ,że ja nie znalazłem w Niemczech żadnych rur dziennych za starej produkcji z lat 60, 70 czy 80 . wszystkie aukcje z zapasami dawnych rur to barwa ciepła lub cool white w różnych odmianach jakościowych .podobnież rury Tungsram-które też pojawiały się w zachodnich Niemczech (mimo swego 'wschodniego'pochodzenia) były jednie w barwach 4000-2700 K., podczas gdy u nas przewaga to były dzienne.
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości