zapłon opraw świetlówkowych

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

zapłon opraw świetlówkowych

Postprzez lumix26 » 24 stycznia 2017, 16:49

nie znalazłem takiego tematu to zakładam ,a jak już jest to proszę o przeniesienie ;)
mam parę wrzucę to wszystko tutaj ;-)







Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9281
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: zapłon opraw świetlówkowych

Postprzez OUSF » 24 stycznia 2017, 16:53

Jeszcze jeden film p. Lumixa ;)
https://www.youtube.com/watch?v=ZrbOs2Hd-10
OUSF
 

Re: zapłon opraw świetlówkowych

Postprzez trojmiejski » 26 stycznia 2017, 22:41

Zapłon świetlówek w oprawie hermetycznej na T8. Elektronika zapewniająca ciepły zapłon, widoczne wyładowanie jest tylko w jednej świetlówce w danej oprawie, druga świetlówka nie emituje światła. Gdy pierwsza świetlówka odpali w pełni po początkowym rozruchu, to druga odpala w pełni od razu w mniej niż sekundę po zapłonie pierwszej. Przedstawiam tylko te zdjęcia na których widać ten początkowy rozruch, gdy robiłem zdjęcia serią, to zdjęcie z serii zrobione w momencie gdy świetlówki odpaliły w pełni wyszło całe białe więc go nie wrzucam:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Postprzez Farel03 » 26 stycznia 2017, 22:43

Standardowo. W szkole są oprawy Cosmo 2x36 i ciepły start wygląda dokładnie tak samo.
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: zapłon opraw świetlówkowych

Postprzez OUSF » 26 stycznia 2017, 22:54

Ciekawe zdjęcia. U mnie nie da rady w szkole zrobić takiego fajnego zdjęcia - wszędzie magnetyki ;]
OUSF
 

Re: zapłon opraw świetlówkowych

Postprzez famabud » 26 stycznia 2017, 23:39

I to zawsze niemalże tak jest. W układach podwójnych na elektronice tylko jedna rura się tli przy podgrzewaniu elektrod.
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: zapłon opraw świetlówkowych

Postprzez trojmiejski » 26 stycznia 2017, 23:43

Jakie jest tego uzasadnienie?
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: zapłon opraw świetlówkowych

Postprzez slaweklampy » 27 stycznia 2017, 08:09

To zależy od konstrukcji statecznika.
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6044
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: zapłon opraw świetlówkowych

Postprzez Lampka » 29 stycznia 2017, 13:11

Zapłon jednej świetlówki zalezy od konstrukcji układu, ale ogółem chodzi tutaj o fakt, że na tą rurę i tą elektrodę podawane jest wysokie napięcie zapłonowe. Dzieki temu możemy zobaczyć, do której elektrody podłączony jest dławik w układzie ;) Są to klasyczne, standardowe układy elektroniczne z ciepłym startem.
W lepiej dopracowanych wersjach nie ma tego efektu - obie elektrody zaświecają się w świetlówce, po czym następuje jednoczesny zapłon obu świetlówek (ewentualnie jednej w oprawach dla jednej rury). Jest to mimo wszystko bardziej korzystne, gdyż w oprawach gdzie widać ten zapłon słabego wyładowania, ta elektroda jednak zawsze zużywa się odrobinę szybciej. Mam taką oprawę 4x14W T5 z Philipsa (rastrowa) i w niej narożne świetlówki zaświecają się słabo od jednej elektrody (a czasem całe nawet) i na końcówkach widać wyraźnie, że te narożne świetlówki mają odrobinę wyraźniej zużyte elektrody. Jednak i tak trwałość świetlówek na tych statecznikach jest bardzo duża, świetlówki często świecą w tych oprawach wiele lat dłużej, niz nawet na zwykłej taniej elektronice. Sprawa leży tu nie tylko w kwestii ciepłego startu, ale także w odpowiednio regulowanym prądzie pracy świetlówki i wolniejszemu parowaniu elektrod w trakcie pracy.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: zapłon opraw świetlówkowych

Postprzez trojmiejski » 29 stycznia 2017, 13:19

Skoro WN jest zapodane tylko na jedną elektrodę w jednej świetlówce to znaczy, że te dwie rury są połączone szeregowo?
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Następna strona

Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości