Zapłon świetlówek w sali wykładowej

Szeroko pojęte lampy fluorescencyjne

Zapłon świetlówek w sali wykładowej

Postprzez andrzejlisek » 30 marca 2008, 16:28

Spotkałem się z takimi oprawami rastrowymi 2x36 w pewnej sali wykładowej:

Zastosowany statecznik jest elektroniczny. Zapłon lamp następuje niejako dwuetapowo: Po włączeniu prądu wszystkie lampy świecą słabo i tak trochę różowisto (na moje oko zastosowano tam świetlówki ciepłobiałe), a po ułamku sekundy świetlówki rozbłyskują pełnym strumieniem.

Z tego, co wiem, zapłon na zimno działa tak, że świetlówka rozbłyskuje pełnym strumieniem od razu, a ciepły zapłon podgrzewa skrętki, co objawia się świeceniem końcówek rury na żółtopomarańczowo.

Zamiast łączników zastosowane są przyciski w stole (jest to zrobione dla ułatwienia sterowania oświetleniem sali w czasie prowadzenia wykładu). Jeden przycisk załącza 10 lub 12 opraw. W momencie załączania prądu słychać jakby trzask z opraw, ale nie jestem pewien, czy trzask towarzyszy załączaniu prądu, czy rozbłyskowi do pełnej mocy.

Czy jest możliwe, że tam będzie zimny zapłon świetlówek mimo, że zapłon następuje dwuetapowo?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Zapłon świetlówek w sali wykładowej

Postprzez Michal » 31 marca 2008, 20:42

andrzejlisek napisał(a):Spotkałem się z takimi oprawami rastrowymi 2x36 w pewnej sali wykładowej:

Zastosowany statecznik jest elektroniczny. Zapłon lamp następuje niejako dwuetapowo: Po włączeniu prądu wszystkie lampy świecą słabo i tak trochę różowisto (na moje oko zastosowano tam świetlówki ciepłobiałe), a po ułamku sekundy świetlówki rozbłyskują pełnym strumieniem.

Z tego, co wiem, zapłon na zimno działa tak, że świetlówka rozbłyskuje pełnym strumieniem od razu, a ciepły zapłon podgrzewa skrętki, co objawia się świeceniem końcówek rury na żółtopomarańczowo.

Zamiast łączników zastosowane są przyciski w stole (jest to zrobione dla ułatwienia sterowania oświetleniem sali w czasie prowadzenia wykładu). Jeden przycisk załącza 10 lub 12 opraw. W momencie załączania prądu słychać jakby trzask z opraw, ale nie jestem pewien, czy trzask towarzyszy załączaniu prądu, czy rozbłyskowi do pełnej mocy.

Czy jest możliwe, że tam będzie zimny zapłon świetlówek mimo, że zapłon następuje dwuetapowo?

Ja ostatnio montowałem 8 szt. stat.elektron.Philips 2x58W w kasetonie reklamowym i zapalały podobnie-najpierw słabo,a po ok 0,5s pełnym światłem.Trochę się zdziwiłem,bo stateczniki elektroniczne Philipsa starszego typu HF Basic zapalały natychmiast.
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Zapłon świetlówek w sali wykładowej

Postprzez andrzejlisek » 1 kwietnia 2008, 00:41

Michal napisał(a):Ja ostatnio montowałem 8 szt. stat.elektron.Philips 2x58W w kasetonie reklamowym i zapalały podobnie-najpierw słabo,a po ok 0,5s pełnym światłem.Trochę się zdziwiłem,bo stateczniki elektroniczne Philipsa starszego typu HF Basic zapalały natychmiast.


Powiada starszego typu? Widocznie są jakieś nowsze, które celowo w ten sposób zapalają świetlówkę a te starsze miały zimny zapłon.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Zapłon świetlówek w sali wykładowej

Postprzez andrzejlisek » 12 lipca 2008, 15:31

Dzisiaj w jednym miejscu miałem okazję widzieć oprawy z jeszcze inaczej działającym statecznikiem elektronicznym. Same oprawy niczym nie różniły się od bardzo popularnych opraw 4x 18W montowanych w sufitach podwieszanych.

Działanie polega na tym, że po pstryknięciu łącznika przez ok. 1 sekundę (lub niecałą) nic sie nie dzieje, a potem wszystkie świetlówki równocześnie rozbłyskają pełnym strumieniem. Wygląda na to, że tu jest zastosowany ciepły zapłon, ale nie widać żeby końcówki świetlówki się świeciły (przed rozbłyskiem).
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48


Powrót do Świetlówki liniowe i kompaktowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości