Uszkodzenia lamp

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Re: Uszkodzenia lamp

Postprzez bartek380V » 14 kwietnia 2016, 20:41

MRP200 napisał(a):
bartek380V napisał(a):Czy niewłaściwa pozycja pracy MH może być przyczyną wystrzału lampy ? Tak naprawdę na co będzie mieć wpływ zła pozycja pracy, zmianę koloru ? Luk traci kształt, dotyka miejsc przeznaczonych jako potencjalnie najzimniejsze punkty jarznika co z zmienia zakres widma lampy ?

Ja wiele razy odpalałem lampy MH w pozycji pionowej trzonkiem w dół (trzonek G12), jak i lampy z trzonkiem RX7S w pozycji pionowej. I żadna mi nie wystrzeliła. Problem może występować w lampach MH dużej mocy (1-2 kW) długołukowych, jak np. Master HPI-T. W tych lampach po ustawieniu do pozycji pionowej obserwuje się niestabilne palenie łuku w jażniku, co może być nawet przyczyną gaśnięcia lamp.

No wlasnie bo mowa o HPI T 250W. NIe wiem jeszcze w jakiej pozycji swiecila ale jest wystrzelona moim zdaniem przedwczesnie. Zbadam jeszcze czy aby napewno nie pracowala na niewlasciwym osprzecie. Druga HPI T 400 ,ktora trafila w moje rece to pracowala napewno w poziomie bo widac to po rozkladzie zanieczyszczen na jarzniku natomiast co mnie bardziej zaciekawilo to fakt ze HPI T 400 ma wybrzuszony jarznik w bok co poskutkowalo rowniez wybrzuszeniem banki o okolo 1 mm w stosunku do gabarytu banki. Efekt zdumiewajacy ,getter jest caly , w takim razie dlaczego przy takiej pozycji i takim rozkladzie tempetatur doszlo to takiego efektu? Jakie jest cisnienie w zewnetrznej bance typowych MH skoro zewnetrzna banka napompowala sie ? W tym przypadku jarznik jest nierozsczelniony :(
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Uszkodzenia lamp

Postprzez jacekk » 15 kwietnia 2016, 16:13

bartek380V napisał(a):Efekt zdumiewajacy ,getter jest caly , w takim razie dlaczego przy takiej pozycji i takim rozkladzie tempetatur doszlo to takiego efektu? Jakie jest cisnienie w zewnetrznej bance typowych MH skoro zewnetrzna banka napompowala sie ?


Po części sam sobie odpowiedziałeś, bo getter służy do utrzymania wysokiej próżni. Czyli ciśnienie bliskie 0. Czyli albo getter tylko wygląda na cały, albo jakiś cud. Pastylka powinna być jasno szara, doprowadzenia przy jażniku powinny byc czyste, metaliczne. Jeśli pastylka jest ciemna, a doprowadzenia mają przebarwienia to znaczy że się po prostu bańka zapowietrzyła.

bartek380V napisał(a):Druga HPI T 400 ,ktora trafila w moje rece to pracowala napewno w poziomie bo widac to po rozkladzie zanieczyszczen na jarzniku


Czyli jak to wygląda? Może wklej jakąs fotkę bo jestem sam ciekawy. Mój HPI-T 400W pracuje w pozycji pionowej, trzonkiem w dół, czyli nijak nie pasuje to do zaleceń producenta (poziomy z ewentualnym niewielkim odchyleniem) i zanieczyszczenia na jażniku sa takie same przy obu elektrodach, środek bańki prawie czysty.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Uszkodzenia lamp

Postprzez elek » 15 kwietnia 2016, 17:21

jacekk napisał(a):Po części sam sobie odpowiedziałeś, bo getter służy do utrzymania wysokiej próżni. Czyli ciśnienie bliskie 0. Czyli albo getter tylko wygląda na cały, albo jakiś cud. Pastylka powinna być jasno szara, doprowadzenia przy jażniku powinny byc czyste, metaliczne. Jeśli pastylka jest ciemna, a doprowadzenia mają przebarwienia to znaczy że się po prostu bańka zapowietrzyła.


Getter nie pochłania gazów szlachetnych i tych z którymi nie reaguje chemicznie, takie gazy są adsorbowane na powierzchni materiału z którego zrobiony jest getter i ilość pochłoniętego gazu zależy od powierzchni aktywnej, jest to proces znacznie łatwiej odwracalny od chemicznego wiązania i w temperaturze pracy lampy pochłonięty gaz się ulatnia, HPI akurat jest wypełniony mieszaniną neonu i azotu i w niesprzyjających warunkach pracy (szczelna, niewielka, słabo chłodzona oprawa) ciśnienie w balonie może być wyższe od atmosferycznego.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Uszkodzenia lamp

Postprzez jacekk » 15 kwietnia 2016, 18:22

A to nie powiem, zaskoczyłeś mnie. Myślałem że tam jest próżnia, bo jakoś się zasugerowałem tym jak się nagrzewa bańka lampy przy rozgrzewaniu.

elek napisał(a):Getter nie pochłania gazów szlachetnych i tych z którymi nie reaguje chemicznie


Główna przyczyna zagazowania niektórych lamp elektronowych...
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Uszkodzenia lamp

Postprzez bartek380V » 16 kwietnia 2016, 20:01

Wybrzuszenie w HPI T 400W :D Moim zdaniem lampa zbliza sie do bum :evil: :evil: :evil:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Uszkodzenia lamp

Postprzez Jaaej2005 » 20 kwietnia 2016, 20:45

Uważaj bo huknie :twisted:
Jaaej2005
 

Re: Uszkodzenia lamp

Postprzez bartek380V » 22 kwietnia 2016, 20:40

Wiem ,tylko czemu tak sie dzieje ?
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Uszkodzenia lamp

Postprzez Elektroservice » 21 stycznia 2021, 21:29

Uszkodzony LRF125W z trzonkiem E40 wykręcony z dziwnej oprawy w której siedział niemalże na styk z kloszem :o

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Uszkodzenia lamp

Postprzez Farel03 » 21 stycznia 2021, 21:50

Ta oprawa miała wbudowany palnik gazowy wysokotemperaturowy czy co :p ?
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Uszkodzenia lamp

Postprzez AsXSn » 6 listopada 2021, 22:53

Wypalanie doprowadzeń w wyjaranym LRFie 250W Polampu

HID's will never die!
Avatar użytkownika
AsXSn
 
Posty: 1063
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 sierpnia 2017, 17:41
Lokalizacja: Maków Mazowiecki

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości