WLS z mieszaniną Penninga - czemu są tak rzadko stosowane ?

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Re: WLS z mieszaniną Penninga - czemu są tak rzadko stosowane ?

Postprzez pekaes » 5 czerwca 2007, 17:32

100W sodówka nie daje tyle samo światła (standardowa sodówka, na podstawie strony internetowej polamp) co 250W LRF

Strumień Świetlny [ lm ]
LRF 250W: 13 000lm
WLS 100W: 9600lm
WLSP 210W: 18 000lm

skuteczność świetlana [ lm/W ]
LRF 250W: 52 lm/W
WLS 100W: 96 lm/W
WLSP 210W: 86 lm/W

WLSP 210W daje około 1/4 więcej światła od LRF 250W przy mocy mniejszej o 40W w stosunku do LRF
Obrazek
Avatar użytkownika
pekaes
 
Posty: 170
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:29

Postprzez neon44 » 5 czerwca 2007, 20:25

Czyli wymiana na lampy typu WLSP jest bardziej podyktowana większą skutecznością świetlną niż oszczędnością energii
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11128
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: WLS z mieszaniną Penninga - czemu są tak rzadko stosowane ?

Postprzez swietlik » 5 czerwca 2007, 20:28

KaszeL napisał(a):Wbrew pozorom prąd nie jest aż tak drogi, jak by to się wydawało. Zakładamy, że rtęciówka zużywa faktyczne te 250W, a sodówka 100W. W nocy, 1kWh kosztuje poniżej 10gr, dla odbiorców hurtowych pewnie jeszcze mniej. Zakładając, że lampa świeci dziennie 10h, masz 30gr oszczędności dziennie/oprawę. Po 10 latach 360pln/oprawę nie uwzględniając kosztów wymiany źródła światła i czyszczenia. Dlatego raczej na samych oszczędnościach w zużyciu energii nie da się ujechać. Moim zdaniem w ten sposób nie zwróci się nawet koszt zakupu.


Tylko takich opraw jest sporo w gminie. Czasami nawet zakładają Malagi na lampy 70W zamiast LRF-a 250W.
A jak kupują oprawy hurtowo to mają pewnie jakiś rabat.


neon44 napisał(a):A skąd te rewelacyjne informacje posiadasz :?: Nie sądzę aby trwałość WLSP była tak marna


1) Z obserwacji. Kiedyś na osiedlu miałem WLS110W w oprawach rtęciowych. Świeciły góra 4 miesiące. Po tym okresie z tygodnia na tydzień wszystkie eksplodowały. W kloszu oprawy było widać kawałki bańki.
2) Znajomy pracujący w ZE powiedział mi, że już nie stosują sodówek peninga ponieważ są bardzo awaryjne. Wolą wkręcić LRF-a, który o wiele dłużej poświeci. Ta moja ocena dotyczy TYLKO sodówek peninga firmy NATRIUM. Być może teraz ta wada została już usunięta.
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: WLS z mieszaniną Penninga - czemu są tak rzadko stosowane ?

Postprzez neon44 » 5 czerwca 2007, 20:33

swietlik napisał(a):Z obserwacji. Kiedyś na osiedlu miałem WLS110W w oprawach rtęciowych. Świeciły góra 4 miesiące. Po tym okresie z tygodnia na tydzień wszystkie eksplodowały. W kloszu oprawy było widać kawałki bańki.
2) Znajomy pracujący w ZE powiedział mi, że już nie stosują sodówek peninga ponieważ są bardzo awaryjne. Wolą wkręcić LRF-a, który o wiele dłużej poświeci. Ta moja ocena dotyczy TYLKO sodówek peninga firmy NATRIUM. Być może teraz ta wada została już usunięta.


Czy posiadasz fotki takiej WLSP po eksplozji :?:
Być może dlatego wiele gmin stosuje wciąż LRFy
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11128
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: WLS z mieszaniną Penninga - czemu są tak rzadko stosowane ?

Postprzez swietlik » 5 czerwca 2007, 21:21

Miałem raz jarznik takiej WLSP110W. Jak wymieniali u mnie te lampy to wyrzucali jej pozostałości w krzaki :lol: fotki nie posiadam...
Zakład Energetyczny Poznań
Rejon Najwyższych Napięć
Avatar użytkownika
swietlik
 
Posty: 3012
Zdjęcia: 83
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 14:04
Lokalizacja: Poznań

Re: WLS z mieszaniną Penninga - czemu są tak rzadko stosowane ?

Postprzez KaszeL » 5 czerwca 2007, 23:51

Jeśli jarznik był cały, to dziwne, że eksplodowała zewnętrzna bańka.

Przy tym moim ekonomicznym porównaniu, nie brałem oczywiście pod uwagę tego, ze WLS 100W świeci nieco słabiej, niż LRF 250W. Tak przy okazji okazało się, że Malaga zwróciła by się jednak po tych 10 latach ;) Neon podał w osobnym wątku ceny opraw philipsa. I już wiemy, dlaczego tyle Malag jest instalowanych w Polsce. Te oprawy są na prawdę relatywnie tanie.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8669
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: WLS z mieszaniną Penninga - czemu są tak rzadko stosowane ?

Postprzez qba » 10 czerwca 2007, 20:50

WLSP chyba nie różnią się trwałością od zwykłych sodówek. U mnie w mieście na Ulicach ich wogóle nie stosowano. Bywały czasem w OZPRach i OCP, czasem ORO, oraz na terenie piekarni(W trumience i była to WLSP330), na jednej budowie(W ORZ7 i OURW250, potem zmieniono je na LRFy) oraz na terenie jednego zakładu(W 3 OURW250 i dwóch trumienkach. W OURW zastąpiono je LRF, a w trumienkach są do dziś i czasem świecą) Najwięcej WLSP widziałem we Wrocławiu. Np Cała Ulica OLszewskiego była nimi oświetlana w ORZ7. Na Ul Dembowskiego były OURW2250 i w niektórych świeciły nawet po dwie. Na ważniejszych ulicach WLSP świeciły we wszystkich oprawach, zaś na mniejszych uliczkach tylko w niektórych. Ok roku2002 jednak na całej ul Dembowskiego we wszystkich OURW 2250 wkręcono z powrotem LRFy i na mniejszych uliczkach w OUR125 również. Potem OURW2250 wymieniono na Elgo Luny.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8357
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: WLS z mieszaniną Penninga - czemu są tak rzadko stosowane ?

Postprzez KaszeL » 10 czerwca 2007, 22:11

Najwyraźniej zależy to od polityki miasta. Jeśli jest dużo starych opraw, warto do nich na początek wkręcić WLSP, chyba że stać nas na kompleksową wymianę opraw.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8669
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: WLS z mieszaniną Penninga - czemu są tak rzadko stosowane ?

Postprzez andrzejlisek » 14 czerwca 2007, 21:56

Jeżeli WLSP zużywa nieco mniej energii, a ulicę dużo lepiej oświetla, to po co wracali do rtęciówek?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: WLS z mieszaniną Penninga - czemu są tak rzadko stosowane ?

Postprzez KaszeL » 15 czerwca 2007, 00:18

Rtęciówki są jednak _znacznie_ tańsze w zakupie. Pewnie dlatego. Innego wyjścia nie widzę.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8669
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości