[LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez andrzejlisek » 26 lipca 2007, 22:22

Ciekawe, czy to prawda, że te różne związki chemiczne dodawane do jarznika są drogie, czy droga jest technologia produkcji, która w tych lampach musi gwarantować idealną powtarzalność.

Jeżeli to drugie, to gdyby zaniedbać tą sprawę i robić jarzniki kwarcowe (tak, jak w rtęciówkach), a do jarznika dodawać niewiele dodatków, to ciekawe, jaka byłaby cena lampy. Jeżeli zabroni się produkcji rteciówek, to ciekawe, czy producenci wykombinują jakąś tanią lampę metalohalogenkową, która nie jest takiej jakości jak współczesna lampa, ale jest za to tania.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez pekaes » 26 lipca 2007, 22:30

Odnośnie aspektu ekonomicznego. To pamiętajcie, że metalohalogenki nie są tylko trochę droższe od sodówek, są wielokrotnie droższe. Do tego mają znacznie mniejszą trwałość od sodówek typowo 6000h, gdy sodówki spokojnie dociągają do 20000h. Tego nie da się przeskoczyć. Cena lampy jest 5 krotnie większa, do tego trzeba je wymieniać 3 krotnie częściej. Jak by na to nie patrzeć, to jest prawie 15x(!) wzrost kosztów utrzymania oświetlenia. A to w skali miasta oznacza dziesiątki milionów złotych.

Wydaje mi się że z ceną metalohalogenka przesadziłeś Osram HQI-BT 400W kosztuje 126zł, Osram NAV-T 400W E40 kosztuje 55zł czyli metalohalogenek jest 2.3 razy droższy od sodówki, zaś trwałość HQI-BT 400W wynosi 12000h
Obrazek
Avatar użytkownika
pekaes
 
Posty: 170
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:29

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez pekaes » 27 lipca 2007, 12:46

każdy wie, że nie wolno lamp wyładowczych ot tak na śmietnik wywalać, więc te lampy nie stwarzają zagrożenia dla środowiska
Rzeczywiście na śmietniku trudno znaleźć rozwaloną sodówkę lub rtęciówkę ale świetlówki można częściej spotkać, bo często są wyrzucane wraz z innymi śmieciami, widziałem nawet T8 i T12 wyrzucone obok drogi (lampy były rozbite)
Ostatnio edytowano 27 lipca 2007, 14:03 przez pekaes, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Avatar użytkownika
pekaes
 
Posty: 170
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:29

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez KaszeL » 27 lipca 2007, 13:21

pekaes napisał(a):Wydaje mi się że z ceną metalohalogenka przesadziłeś Osram HQI-BT 400W kosztuje 126zł, Osram NAV-T 400W E40 kosztuje 55zł czyli metalohalogenek jest 2.3 razy droższy od sodówki, zaś trwałość HQI-BT 400W wynosi 12000h


Nawet jeśli przejaskrawiłem co nieco (nie mogę teraz sprawdzić danych) to zgodnie z twoimi danymi utrzymanie MH jest prawie 5x droższe. To nadal nie mało :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez PerFerdynand » 27 lipca 2007, 16:22

świetlówki można częściej spotkać, bo często są wyrzucane wraz z innymi śmieciami, widziałem nawet T8 i T12 wyrzucone obok drogi (lampy były rozbite)


Ajjj, za młodu nie wiedziałem, że w świetlówkacj jest rtęć i z kumplami bawiliśmy się tłukąc stare świetlówki.

A odnośnie tego, co lepsze - sodówki, nie jest przyjemnie jechać drogą, na której są rtęciówki, które ledwo świecą. I w dodatku niebezpiecznie. Raz mało brakł wjechał bym w grupkę młodzieży, na drodze oświetlonej ledwo świecącymi rtęciówkami, na dodatek w aucie miałem tylko lewe krótkie, ponieważ wysiadło mi ładowanie i aby dojechać do domu musiałem odłączyć jedno ze świateł. Tak więc WLS NAJLEPSZY
PerFerdynand
 

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez KaszeL » 27 lipca 2007, 16:40

Nie zapominajmy, że trzeba je też jakoś produkować to tutaj jest duże zagrożenie.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez qba » 28 lipca 2007, 14:16

świetlówki kompaktowe też zawierają rtęć i nie wolno ich wyrzucać na śmietnik.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez KaszeL » 28 lipca 2007, 16:45

Ale wielokrotnie mniej niż lampy rtęciowe.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez CDM » 28 lipca 2007, 21:48

Z tego, co słyszałem na szkoleniu, dopuszcza się, choć zarazem odradza wyrzucanie na śmietnik świetlówek pochodzacych z gospodarstw domowych, nie jest to objęte sankcjami karnymi, natomiast surowe kary mogą spotkać np firmę, czy szkołę, która tak właśnie zrobi. Wydaje sie, że chodzi tu o przewidywalną duzą ilość zużytych źródeł przez chociażby przemysł, a nie o to, że pojedyncza świetlówka z domu nie szkodzi środowisku, a ta z zakładu pracy tak.
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: [LRF vs WLS] czyli nostalgia a skuteczność świetlna

Postprzez pekaes » 28 lipca 2007, 21:57

Wszystko ok, tylko że ja mam w domu ponad 15 świetlówek kompaktowych, jak to wszystko wyrzucę od tak do śmieci to wydaje mi się że jednak byłaby to szkoda dla środowiska
Obrazek
Avatar użytkownika
pekaes
 
Posty: 170
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:29

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości