Jak świecą różne MH - venture lighting

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Re: MH venture lighting

Postprzez Michal » 8 lipca 2010, 21:34

mosfetkiler napisał(a):Wygląda dość ciekawie:
HCI-E/P 70/942 NDL PB clear (OSRAM)
Dane świetlne:
Nominal luminous flux 6600 lm
Strumień świetlny [ lm ] 6600 lm
Wskaźnik oddawania barw Ra 96
Rated LLMF at 2000h 0.87
Rated LLMF at 4000h 0.80
Rated LLMF at 6000h 0.77
Rated LLMF at 8000h 0.76
Rated lamp surviv.factor 2000h 0.99
Rated lamp surviv.factor 4000h 0.99
Rated lamp surviv.factor 6000h 0.99
Rated lamp surviv. factor 8000h 0.96
Rated lamp surviv.factor 12000h 0.62
Temperatura barwowa [ K ] 4200 K
Stopień oddawania barw 1A
Skuteczność świetlna [ lm/ W ] 89 lm/W
Barwa światła 942

Dodam jeszcze dla wyjaśnienia .Oznaczenie LLMF to cząstkowy współczynnik utrzymania określający obniżanie się strumienia świetlnego źródła w czasie eksploatacji.Natomiast "Rated lamp survival factor" oznaczany jest jako LSF oznacza cząstkowy współczynnik utrzymania związany z wygasaniem lamp w czasie eksploatacji. ;)
Avatar użytkownika
Michal
 
Posty: 4402
Zdjęcia: 323
Dołączył(a): 24 stycznia 2008, 23:44

Re: Jak świecą różne MH - venture lighting

Postprzez amisiek » 8 lipca 2010, 21:54

dzięki, Michał.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Jak świecą różne MH - venture lighting

Postprzez mosfetkiler » 9 lipca 2010, 09:23

Wybrałem jako przykład ową HCI-E/P 70/942 NDL PB clear (OSRAM) między innymi dlatego, że chodzi mi po głowie pomysł z użyciem takiej lampy w bardziej "domowej" oprawie np.: w kinkiecie naściennym z kloszem rozpraszającym światło.
Posiada ona typowy gwint, jest przewidziana do opraw otwartych, działa na osprzęcie EM i ma tak dobre parametry - z wyjątkiem jednego - ceny. Trzeba by dobrej jakości oprawki i przewodu oraz pomysłu jak zamaskować dławik i zapłon.
Podobnie prezentuje się tubularna HCI-T/P 70/942 NDL.
Mniejszą moc i podobne pametry ma HCI-E/P 35/942 NDL i byłaby pewnie przydatniejsza w domu no ale tutaj cena to prawdziwy obciach.
Ciekawe, że wszystkie MH o mocy 20W są robione w tak niskiej temperaturze barwowej (Philips CDN TM i RM) i po prawdzie to światło ma dość wstrętną barwę - taką różowo-sraczkowatą (czyżby miały udawać żarówkę małej mocy?).
W witrynie sklepu jubilerskiego w moim mieście w końcu ubr. zainstalowano oświetlenie z takich 20W CDM i z biegiem czasu są coraz bardziej różowe.
P.S.
amisiek:
skoro dławik od MH wrednie brzęczy to może spróbuj nasycić go kroplowo lakierem np.: od parkietu - na ciepło.
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Jak świecą różne MH - venture lighting

Postprzez amisiek » 10 lipca 2010, 14:14

Cena niektórych źródeł jest wprost abstrakcyjna, ale zdarzają się wyjątki.
Na Allegro upolowałem CDM w oprawce G12 mocy 35W w barwie 930 za 35zł. Nawet całkiem sensownie świeci i nadal jest w sprzedaży. Można to zabudować w jakiejś matowej oprawie z Ikei, lampa jest nieduża, elektroniczny układ zapłonowy także nie jest zbyt wielki (zresztą ta lampka ma swój wątek;)).
Jestem zdania, że należy popularyzować wykorzystywanie dobrej jakości lamp wyładowczych, dlatego testuję różne MH. Co lepsze lampy dają naprawde dobre światło. Wg mnie należy szukać tych lamp, które są popularne i do nich dopasować oprawy, zatem jeśli można niedrogo kupić /942 na trzonku G12, to należy zmodernizować oprawę wstawiając oprawkę do takiego trzonka. Wtedy masz oprawę, do której bezproblemowo kupisz lampę gdy po dwóch-trzech latach się ona zużyje.
Drugim kandydatem jest Rx7s, ale ten trzonek wymaga trochę pracy, by pod niego przerobić oprawę.
Wybrałeś sensownie i moim zdaniem jest to dobry pomysł.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Jak świecą różne MH - venture lighting

Postprzez Paweł » 25 lipca 2010, 16:14

Bardzo ciekawy temat, zdjęcia i informacje :)


Ostatnio jestem głodny wiedzy na temat MH dostępnych na rynku do zastosowania zewnętrznego.

amisiek, czy ta lampa Venture Lighting (co ciekawe producenta skupionego na lampach MH) ma taką fajną białą barwę jakby żółto-zielonkawą jak te z gwintem G12 na ul. Zdrojowej :?: (nie wiem jakiego typu MH firma Jimmy zastosowała, ale między Zawojską a św.Bonifacego to na 100% CDM-T) A może taką bardziej chłodną i zielonkawą jaka jest w oprawach Ruud Square Mini i Maxi na ul. St. Kostki Potockiego (4 x 400W na przebudowanym parkingu, 2 x 100W przy ulicy) :?:


Może też przetestuj MHL-DE-70 Polamp-Warszawa o temperaturze 3000K lub 4000K i Ra90 :) Cena brutto to 41,48 zł
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak świecą różne MH - venture lighting

Postprzez amisiek » 26 lipca 2010, 09:05

Barwa jest żółtozielonkawa, bliżej tego, jak świecą lampy na Kostki Potockiego. W odróżnieniu od lamp na Zdrojowej, ten MH venture gorzej oddaje barwy skóry (jest zbyt szara). Oficjalnie ma barwę 4 tys K, ale wydaje się cieplejsza niż HQI 842 czy CDM-T /942. Niemniej bdb nadaje się do oświetlenia zewnętrznego, wg Michała są to trwałe lampy a on ich naprawdę sporo wymienia.
Zobaczę te Polampy, nie wiedziałem, że Ra rzędu 90, spodziewałem się raczej wartości bliższych 70-80. Zniechęca tylko niski strumień (przy wersji 70W jest to 1000 lm mniej niż ceramik Osram/Philips), z kolei zachęca niska cena.
Jeśli szuka się świetnej jakości światła, to wg mnie trudno znaleźć alternatywę dla ceramików o mocy 150W - HCi-T /942 albo CDM-T /942. Przy odpowiednio silnym świetle, wygląda to jak w dzień, tutaj Ra jest jak Słońce przez szybę - powyżej 94.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Jak świecą różne MH - venture lighting

Postprzez Paweł » 26 lipca 2010, 10:58

Rozumiem. Niby 4000k to powinna być naturalnie biała ale różnie z tym bywa ;) Te na Zdrojowej w szczególności intensywnie oddają barwę zieleni, szczególnie wiosną to było widać :)

No właśnie, zainteresowały mnie te lampy, ciekawe jak niska cena przekłada się na jakość i trwałość ;)
Ra jest bardzo ważne w mieszkaniu abyśmy widzieli prawdziwe kolory oświetlonego pomieszczenia.
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jak świecą różne MH - venture lighting

Postprzez mosfetkiler » 11 sierpnia 2010, 08:16

Zastanawiam się jak też świecą "w naturze" lampy MH stosowane w akwarystyce, do akwariów morskich o temperaturach barwowych 8000K, 10000K, 12000K a nawet 20000K. Oferowane są jako specjalistyczne przez firmy Venture Lighting, BLV, Sylvania czy PACIFIC SUN.
Popełniłem ostatnio zakup kompletu HQI-TS 70/D EXCELLENCE 5600K + statecznik elektroniczny Tridonic Atco w sklepie akwarystycznym (czekam na przesyłkę).
Cena niemała ale w porównaniu z typowymi zestawami np. Philips w sklepach z lampami MH to za półdarmo :roll:
Myślałem coprawda raczej o zestawie 35W ale ceny stateczników o tej mocy zwalają z nóg a w sklepie nie było mniejszych mocy ...
No cóż będziemy świecić.
Ostatnio edytowano 11 sierpnia 2010, 09:03 przez mosfetkiler, łącznie edytowano 1 raz
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Jak świecą różne MH - venture lighting

Postprzez amisiek » 11 sierpnia 2010, 08:24

W niektórych salonach sieci Play (np. Warszawa, pl. Konstytucji) mają takie MH w barwie 8k. Bardzo dobrze to pasuje do wystroju salonu. Stateczniki 35W są niestety drogie, ale czasami daje się coś upolować na allegro, podobnie lampki. Jak dojdzie to odpal i pochwal się jak to świeci. Mogę stwierdzić, że Coral ma bardzo dobre oddawanie barw mimo mocno niebieskiej barwy. Wynika to stąd, że poza silnymi niebieskimi pikami w widmie, jest ono prawie ciągłe.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Jak świecą różne MH - venture lighting

Postprzez arw » 22 sierpnia 2010, 13:41

Ok, to tak w skrócie, które MH, wg Ciebie, jest najlepsze (chodzi o jakość swiatła, pomijam sprawność oraz trwałość)
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości