Jedno oznaczenie - różne lampy

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Jedno oznaczenie - różne lampy

Postprzez amisiek » 8 listopada 2010, 20:45

Dzisiaj dostałem paczkę od naszego kolegi, w tej paczce była lampa HQI-T 250W/D czyli znana Wam lampa MH barwy dziennej, 5 tys K, Ra>90. Ponieważ mam już taką lampę i mam zastrzeżenia co do jej barwy światła (wg mnie jest zbyt niebieska) poprosiłem naszego kolegę o kupno czegoś podobnego. Otóż jak się okazało, lampy o tym samym oznaczeniu (Osram HQI-T 250W/D) wyprodukowane na Słowacji mają inną barwę niż Made in Germany i słowackie, nowsze, charakteryzują się znacznie gorszym oddawaniem barw. Jest to widoczne na pierwszy rzut oka, ponadto różnią się konstrukcją - lampy niemieckie mają getter barowy, nowsze, słowackie - pastylkę.
Teraz mam dwie lampy, świecą tak samo, byle jak, zbyt niebiesko.
Porównanie barwy światła między 400W a 250W udowodniło (także KaszeLowi, który to też testował), że 250W made in Slovakia są zimniejsze niż być powinny.
Czeka mnie mała próba - spróbuję dociążyć bardziej te lampę, ale chyba jest to po prostu kiszka - stare lampy świeciły lepiej!
Chyba, że lampa musi poświecić ze 100h by osiągnąć parametry, ale moja starsza lampa już tyle ma wyświecone i nadal jest zbyt zimna.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Jedno oznaczenie - różne lampy

Postprzez Whites86 » 8 listopada 2010, 20:51

amisiek napisał(a):Dzisiaj dostałem paczkę od naszego kolegi, w tej paczce była lampa HQI-T 250W/D czyli znana Wam lampa MH barwy dziennej, 5 tys K, Ra>90. Ponieważ mam już taką lampę i mam zastrzeżenia co do jej barwy światła (wg mnie jest zbyt niebieska) poprosiłem naszego kolegę o kupno czegoś podobnego. Otóż jak się okazało, lampy o tym samym oznaczeniu (Osram HQI-T 250W/D) wyprodukowane na Słowacji mają inną barwę niż Made in Germany i słowackie, nowsze, charakteryzują się znacznie gorszym oddawaniem barw. Jest to widoczne na pierwszy rzut oka, ponadto różnią się konstrukcją - lampy niemieckie mają getter barowy, nowsze, słowackie - pastylkę.
Teraz mam dwie lampy, świecą tak samo, byle jak, zbyt niebiesko.
Porównanie barwy światła między 400W a 250W udowodniło (także KaszeLowi, który to też testował), że 250W made in Slovakia są zimniejsze niż być powinny.
Czeka mnie mała próba - spróbuję dociążyć bardziej te lampę, ale chyba jest to po prostu kiszka - stare lampy świeciły lepiej!
Chyba, że lampa musi poświecić ze 100h by osiągnąć parametry, ale moja starsza lampa już tyle ma wyświecone i nadal jest zbyt zimna.

to dziwne :roll: mam taka lampę i świeci ona naprawde fajnym światelkiem ala 5000K, Ra ma równiez bardzo wysokie, przy tej lampce wszystkie moje kompakty 6400K wydaja sie niebieskie, nie mam pojęcia dlaczego u Ciebie tak one świecą :roll:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Jedno oznaczenie - różne lampy

Postprzez KaszeL » 8 listopada 2010, 20:52

Nie tylko u niego. Moja 250W/D ze Słowacji też świeci na niebiesko. Natomiast starsza niemiecka ślicznie 5200K. Różnicę widać na pierwszy rzut oka.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8666
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Jedno oznaczenie - różne lampy

Postprzez Whites86 » 8 listopada 2010, 20:55

KaszeL napisał(a):Nie tylko u niego. Moja 250W/D ze Słowacji też świeci na niebiesko. Natomiast starsza niemiecka ślicznie 5200K. Różnicę widać na pierwszy rzut oka.

jak przyjade to mi pokażesz :)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Jedno oznaczenie - różne lampy

Postprzez KaszeL » 8 listopada 2010, 20:58

Pokażę.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8666
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Jedno oznaczenie - różne lampy

Postprzez Jorgus » 8 listopada 2010, 21:45

Dziwna sprawa :roll:
W sobotę pisałem do Kaszela pw.z zapytaniem,dlaczego jeden LRJ400 zalatuje mi lekko niebieskim,a drugi na zielono.
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: Jedno oznaczenie - różne lampy

Postprzez Whites86 » 8 listopada 2010, 21:48

Jorgus napisał(a):Dziwna sprawa :roll:
W sobotę pisałem do Kaszela pw.z zapytaniem,dlaczego jeden LRJ400 zalatuje mi lekko niebieskim,a drugi na zielono.

heh tez mam 2szt. LRJ w tym jeden daje naprawde niebieskim światlem duzo zimniejszym od 6400K, jak na moje oko ma przynajmiej 7500K
zas drugi takim w miare czystym 6000K daje. co lampa to inna :roll:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Jedno oznaczenie - różne lampy

Postprzez amisiek » 8 listopada 2010, 21:50

Zrobiłem eksperyment, zachęcony testami LRJ na prądzie sodowym (świeci cieplejszą barwą i ma lepsze światło) - równolegle do statecznika 250W dorzuciłem jeden świetlówkowy 36W a potem jeszcze drugi. Barwa jest ta sama, tylko lampa świeci nieco jaśniej. Wniosek jest prosty - prawdopodobnie będę miał do sprzedania dwie lampy HQI-T 250W/D made in slovakia, zamiast nich użyję 2x HCI-T 150W /942...
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Jedno oznaczenie - różne lampy

Postprzez Whites86 » 8 listopada 2010, 21:53

amisiek napisał(a):Zrobiłem eksperyment, zachęcony testami LRJ na prądzie sodowym (świeci cieplejszą barwą i ma lepsze światło) - równolegle do statecznika 250W dorzuciłem jeden świetlówkowy 36W a potem jeszcze drugi. Barwa jest ta sama, tylko lampa świeci nieco jaśniej. Wniosek jest prosty - prawdopodobnie będę miał do sprzedania dwie lampy HQI-T 250W/D made in slovakia, zamiast nich użyję 2x HCI-T 150W /942...

za ile bedziesz je sprzedawal ?
tak pozatym polecilbym ci jeszcze lampkę
MHID 400/T/V GE , jak dla mnie ma tak samo bardzo dobre światlo jak HQI-BT i bardzo wysokie RA
podejrzewam ze sa tez w wersjach 250W
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Jedno oznaczenie - różne lampy

Postprzez matit1 » 9 listopada 2010, 20:10

Również mam HQI-T 250W/D made in Germany i w sumie moja świeci raczej dobrze bo jak jestem w pokoju i patrze na jej światło to wygląda na takie bardzo białe ale jak wyjdę i wrócę do pokoju to ewidentnie jest lekko błękitne, później oczy się przyzwyczajają i znów jest białe.
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3129
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Następna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości