Swiatło a zdrowie.

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Swiatło a zdrowie.

Postprzez bartek380V » 10 listopada 2010, 19:07

Jakie macie zdanie na temat stosowania wysokopreznych zrodel swiatła w domu. CHODZI MI O uv ,efekt strob. wspolczynnik oddawnaia barw i temperature barwowa oraz strumien swiatla. Energooszczednosc zostawmy na drugim miejscu. Dawniej mielismy zarowki i bylo ok. Po wprowadzeniu swietlowek do domow i szkol ,zakladow,,stwierdzono ze musi byc minimalizacja efektu strob.Mimo wszystko od swietlowek dostajemy porcje UV A. Mocne swiatlo i mile wzroku jest ANTYDEPRESYJNE. Co z UV ? . Zapytalem kiedys na cwiczeniach z fizyki mojego pana doktora i powiedzial ze to niechigieniczne zrodla swiatla, poniewaz sieja UV :!: :!: :!: Wiemy ze w tkim przypadku najwiecej oberwiemy UV A -ono nie jest bardzo szkodliwe. W takim razie ile razy wiecej UV A wysyla Słonce niz LRF 125 W swiecacy w garazu. O jakiej szkodliwosci mozemy mowic??? :o
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Swiatło a zdrowie.

Postprzez cieszyn » 10 listopada 2010, 22:26

Bartek, przepraszam, ja tu widzę baaardzo mało poprawnego języka polskiego w Twojej wypowiedzi - postaraj się to jakoś zmienić ;) sorry za OT
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Swiatło a zdrowie.

Postprzez amisiek » 10 listopada 2010, 23:13

Jestem zdania, że w przypadku oświetlenia wyładowczego i homologowanych opraw, emisja ultrafioletu nie jest problemem. Zwróć proszę uwagę, że zwykła szyba zatrzymuje większość szkodliwego dla nas promieniowania UV, wiec ryzyko chorób oczu i skóry bardzo maleje. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, używaj opraw z szybą. Wtedy UV się nie przejmuj.
Według mnie znacznie bardziej dokuczliwym problemem jest olśnienie, które może wystąpić przy bezpośrednim oświetleniu z lamp wyładowczych HID (a takimi lampami sa metalohalogeny). Dlatego jestem zwolennikiem używania silnych źródeł światła w połączeniu z oświetleniem pośrednim. Z moich doświadczeń wynika, że lampa MH o mocy 250W, świecąca na sufit (tam światło tworzy plamę o rozmiarze rzędu 2 mkw) daje bardzo przyjemne rozproszone światło w całym pomieszczeniu. Jeśli światło jest bardzo silne, powinno być rozproszone.
Dzisiaj zrobiłem kolejny eksperyment - przez okno wpadały promienie słoneczne około południa. Włączyłem wszystko co mam w tej chwili w kuchni - MH 250W HQI-T/D, MH 2x70W + 150W MH (+35W MH + 8x50W halogen, ale to słabizna jest). Promień słońca tworzący na ścianie plamę o rozmiarze metra kwadratowego nadal był jaśniejszy i to sporo.
Jestem zdania, że nawet bardzo silne rozproszone światło o właściwej porze dnia na pewno Ci nie zaszkodzi. Nasi koledzy regularnie odpalają MH 400W w pokoju i wierzę, że jest to bezpieczne, o ile światło bedzie dobrze rozproszone i odfiltrujemy UV.
Szyba rządzi.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Swiatło a zdrowie.

Postprzez bartek380V » 10 listopada 2010, 23:17

Tak myslalem. Sorki za slownictwo ,niestety sytuacja ekonomiczna w Naszym kraju sprawila ze jestem za granica i nie mam tu kompa z Polska klawiatura. A zycie umilam sobie odbitym swiatlem od sufitu wlasnie ale uzywam do tego celu oprawy zawierajacej LRF 125W i jest milo. :P
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Swiatło a zdrowie.

Postprzez Utilizer » 10 listopada 2010, 23:23

MH w domu jest spoko, co pokazywał amisiek ;)
Ale lampy sodowe czy rtęciowe moim zdaniem nie nadają się. Barwa LRF-a jest OK, ale efekt stroboskopowy bardzo mnie męczy. Dlatego wolę korzystać z świetlówek lub żarówek.
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6577
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: Swiatło a zdrowie.

Postprzez cieszyn » 11 listopada 2010, 00:03

bartek380V napisał(a):Tak myslalem. Sorki za slownictwo ,niestety sytuacja ekonomiczna w Naszym kraju sprawila ze jestem za granica i nie mam tu kompa z Polska klawiatura. A zycie umilam sobie odbitym swiatlem od sufitu wlasnie ale uzywam do tego celu oprawy zawierajacej LRF 125W i jest milo. :P



A, to wszystko wyjaśnia

Sam miałem kłopoty z wysłaniem maila z Belgii, gdy ujrzałem nieznaną klawiaturę, wymiękłem i niemal na oślep szukałem liter :lol:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Swiatło a zdrowie.

Postprzez andrzejlisek » 11 listopada 2010, 22:15

Utilizer napisał(a):MH w domu jest spoko, co pokazywał amisiek ;)
Ale lampy sodowe czy rtęciowe moim zdaniem nie nadają się. Barwa LRF-a jest OK, ale efekt stroboskopowy bardzo mnie męczy. Dlatego wolę korzystać z świetlówek lub żarówek.


Lampa sodowa nie bardzo, lampa rtęciowa (tylko z luminoforem) może tak, ale na stateczniku elektronicznym (nie produkuje się takich do rtęciówek, ale ponoć da się taki zbudować). A MH na zwykłym dławiku również wykazuje efekt stroboskopowy, więc najlepiej, jak jest statecznik elektroniczny. Lampa rtęciowo-żarowa 160W wkręcona do istniejącej oprawy może też Prawda?

cieszyn napisał(a):
bartek380V napisał(a):Tak myslalem. Sorki za slownictwo ,niestety sytuacja ekonomiczna w Naszym kraju sprawila ze jestem za granica i nie mam tu kompa z Polska klawiatura. A zycie umilam sobie odbitym swiatlem od sufitu wlasnie ale uzywam do tego celu oprawy zawierajacej LRF 125W i jest milo. :P



A, to wszystko wyjaśnia

Sam miałem kłopoty z wysłaniem maila z Belgii, gdy ujrzałem nieznaną klawiaturę, wymiękłem i niemal na oślep szukałem liter :lol:


Według Wikipedii, w Belgii obowiązuje język francuski, niemiecki i holenderski, wszystkie 3 oparte na alfabecie łacińskim, czyli mają taką samą klawe, jak my, tylko znaki diakrytyczne się różnią. Prawda?
Ostatnio edytowano 12 listopada 2010, 01:18 przez andrzejlisek, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Swiatło a zdrowie.

Postprzez Whites86 » 11 listopada 2010, 23:26

andrzejlisek napisał(a):. Lampa rtęciowo-żarowa 125W wkręcona do istniejącej oprawy może też Prawda?


nie ma takich lamp ;)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Swiatło a zdrowie.

Postprzez andrzejlisek » 12 listopada 2010, 01:18

Whites86 napisał(a):
andrzejlisek napisał(a):. Lampa rtęciowo-żarowa 125W wkręcona do istniejącej oprawy może też Prawda?


nie ma takich lamp ;)

Sorry za pomyłkę. Miało być 160W ;)
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Swiatło a zdrowie.

Postprzez bartek380V » 14 listopada 2010, 19:18

Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14


Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości