Dziwne zachowanie GE ml 160W

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Re: Dziwne zachowanie GE ml 160W

Postprzez Whites86 » 5 września 2011, 18:50

LemuRR11 napisał(a):Dokładnie przed chwilą, miałem niemiłą niespodziankę. Jako że spaliła mi się żarówka w kibelku (150W Piła, bardzo staraa) wkręciłem mixa, start standardowo nastąpił po ok 30 sekundach, poświeciło sobie to ok 10 minut zmieniło barwę na mocno fioletowo-czerwoną, BUCH ! walną jażnik i rozpieprzył całą bańkę. Teraz mam dylemat, jak to posprzątać. Na razie nie wie odkręcam nawet klosza z lampy, bo wiadomo w mixie jest rtęć...

poprostu posprzątaj i tyle, reszte wywal i po sprawie, nierobmy z tego powodu jakiejs katastrofy ekologicznej
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Dziwne zachowanie GE ml 160W

Postprzez bartek380V » 10 września 2011, 21:20

Szybko i dokladnie posprzataj przy pomocy mocnego odkurzaczaa a worek z zawartoscia szybko wyrzuc. NIE JEST TO WIELKA KATASTROFA jak napisal kolega wyzej ale jak dokladnie tego nie posprzatasz to bedziesz wdychal opary rteci przez dluugi czas. :evil: z rtecia nie ma zartow panowie :oops:
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Dziwne zachowanie GE ml 160W

Postprzez Lampka » 27 listopada 2011, 20:30

A wybuchł jarznik, czy pęknięcie żarnika spowodowało eksplozję bańki? Czasem tak bywa, raz mi wystrzeliła świeczkowata żarówka osrama (zwykła żarówka), jak ją sprawdzałem i to w sklepie :o
Jeżeli wybuchł jarznik, to by mogło oznaczać albo zwarcie drutów przed żarnikiem (brak ogranicznika prądu, jakim jest żarnik w MIXach), albo po prostu zużycie.
Ja też mam Mixa GE 250w, odzyskanego z recyklingu, który wygląda na dość nowego, ale z trudem odpala. Jednak gdy mu się uda, to świeci normalnie pełną mocą.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Dziwne zachowanie GE ml 160W

Postprzez andrzejlisek » 3 grudnia 2011, 13:03

Lampka napisał(a):A wybuchł jarznik, czy pęknięcie żarnika spowodowało eksplozję bańki? Czasem tak bywa, raz mi wystrzeliła świeczkowata żarówka osrama (zwykła żarówka), jak ją sprawdzałem i to w sklepie :o
Jeżeli wybuchł jarznik, to by mogło oznaczać albo zwarcie drutów przed żarnikiem (brak ogranicznika prądu, jakim jest żarnik w MIXach), albo po prostu zużycie.
Ja też mam Mixa GE 250w, odzyskanego z recyklingu, który wygląda na dość nowego, ale z trudem odpala. Jednak gdy mu się uda, to świeci normalnie pełną mocą.

Czy ten trud nie jest przypadkiem spowodowany tym, że w drutach doprowadzających do elektrody zapłonowej jarznika jest minimalna przerwa na ułamek milimetra i przez to raz się odpali, raz nie odpali w zależności od tego, czy te miejsca się dotkną? Jak lampa się rozgrzeje, to elektroda zapłonowa nie jest potrzebna i jak wtedy się przerwie, to i tak łuk elektryczny nie zgaśnie.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Dziwne zachowanie GE ml 160W

Postprzez Lampka » 3 grudnia 2011, 21:33

Ona nie reaguje na żadne wstrząsy, po prostu działa albo nie, jak jej się zachce ;)
W dodatku jak nie świeci to leciutko się nagrzewa (nagrzewa się rezystor zapłonowy), więc z połączeniem jest OK. Czasem nie świecące zwykłe LRFy też tak się lekko nagrzewają.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Poprzednia strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości