Potrzebny metalohalogenek

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Potrzebny metalohalogenek

Postprzez mrolekw » 2 listopada 2011, 20:10

Witam, czy Wy drodzy forumowicze mogli byście polecić mi jakąś dobrą i lampe metahalogenkową o mocy 70W i barwie jak najbardziej zbliżonej do naturalnego światła słonecznego? Na taki zestaw miało by być przeznaczone max 200zł.

Nada się?

http://allegro.pl/metalohalogen-70w-oprawa-ip65-nowa-sklepelbis-i1858225752.html lub http://allegro.pl/oprawa-metalohalogenowa-70w-gtv-metalohalogen-f-v-i1889716738.html

A co do lampy to nie wiem.

PS. Jeżeli temat jest nie tam gdzie trzeba to przepraszam.
mrolekw
 
Posty: 11
Dołączył(a): 1 listopada 2011, 22:45

Re: Potrzebny metalohalogenek

Postprzez amisiek » 2 listopada 2011, 20:42

Witaj,
najważniejsza jest lampa (źródło światła), która musi być dobrana do oprawy (urządzenia, które kształtuje i kieruje światło w pożądany sposób). Chodzi tu o:
- trzonek, czyli sposób zamocowania (najczęściej G12, Rx7s - Rx7s-24 przy 150W, E27 i E40) oraz
- moc lampy (tutaj mamy typoszereg 20W-35W-70W-100W-150W-250W-400W i wyżej, nawet do 3,5kW). Pogrubiłem najpopularniejsze.
Jeśli weźmiemy pod uwagę wybrane przez Ciebie oprawy, to nie masz zbyt wielkiego wyboru -wybrałeś oprawę na trzonek Rx7s, zatem są to lampy:
1) Philips mater colour CDM-Td 70W 942
2) Osram Powerball HCI-Ts 70W NDL (942)
Dokładnie takie. Są to lampy o ceramicznej konstrukcji jarznika, charakteryzują sie bardzo dobrą barwą światła - temperatura 4200K, zatem zbliżona do słońca tuż przed południem lub zaraz po południu. Współczynnik oddawania barw (Ra) jest wysoki, ponad 90. Nie polecam lamp kwarcowych (np. HQI-Ts) ze względu na gorszą jakość światła od lamp ceramicznych.
Jeśli znajdziesz oprawę do lampy na trzonek G12 (wyprowadzenia z jednej strony) to lampy mają wtedy oznaczenie CDM-T oraz HCI-T.
Obrazek
Po skrajnej prawej stronie masz lampę na trzonku Rx7s, po lewej - kilka lamp na trzonku G12, pierwsza od lewej to jest CDM-Tc 70/830 na trzonku G8,5. Ta lampa również występuje w wersji /942, właśnie taka jedna świeci mi w kuchni w tej chwili.

Moja mała uwaga - lampy firmy Philips wg niektórych wydają się nieco różowe, z kolei lampy Osram wydają się nieco zbyt niebieskie. To kwestia własnego wyboru, obie lampy są porównywalnej jakości, ja preferuję Osram, ale niektórzy koledzy z Naszego Forum wolą Philipsa.
Tutaj małe porównanie
Obrazek
Trochę technikaliów jest jeszcze tutaj.

Najbliższe światła słonecznego w południe w zimny dzień są lampy HQI-BT 400W/D oraz HQI-T 250W/D ale są to lampy o dużej mocy. Mniejsza moc sprawuje się najlepiej w barwie 4200K i wysokim Ra.

Jeśli chodzi o samą oprawę to masz do wyboru statecznik elektromagnetyczny i elektroniczny (rzadziej, wtedy głównie używane lub wyjątkowe okazje, które się trafiają). Na stateczniku elektromagnetycznym lampa trochę miga, nie wszystkim to przeszkadza, ale niektórzy tego wybitnie nie lubią. Z kolei elektroniczny statecznik jest droższy.
O sposobie kształtowania strumienia światła można powiezeić tyle, że odbłyśnik może być symetryczny lub asymetryczny. Symetryczny tworzy równomierne oświetlenie na wprost, asymetryczny świetnie się sprawdzi przy oświetlaniu reklam lub sufitów, gdzie oprawa świeci pod kątem lub znajduje się przy jednej z krawędzi.
W czym Ci jeszcze można pomóc?
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Potrzebny metalohalogenek

Postprzez mrolekw » 2 listopada 2011, 21:19

amisiek strasznie dziękuję za wytłumaczenie mi tego! Dzieki. Lampa jest mi potrzebna do oświetlenia terrarium tropikalnego i nigdzie nie mogłem znaleźć takiej odpowiedzi na moje pytanie.

Czy to http://www.luxmarket.pl/i/osram/lampa-hci-ts-70w-942-ndl-pb/457 i to http://www.luxmarket.pl/asortyment/apollo/naswietlacz-hqz-70w-i-150w-asym/1125 nada się?
mrolekw
 
Posty: 11
Dołączył(a): 1 listopada 2011, 22:45

Re: Potrzebny metalohalogenek

Postprzez amisiek » 2 listopada 2011, 21:41

Tak, naświetlacz jest dobry i lampa jest dobra. Mam bardzo podobny zestaw, taka lampa to był mój pierwszy MH (nota bene kupione także u nich), świeci w kuchni do dziś, ma "naświecone" około 2,5 tys h. Tak to wyglądało w styczniu ubiegłego roku. Mój naświetlacz Apollo jest symetryczny.
Jedna ważna sprawa - lampa MH nie lubi ciągłego włączania i wyłączania. Zatem odpalasz, rozgrzewa się i świeci, na przykład kilka godzin. Po wyłączeniu musi ostygnąć przed ponownym załączeniem. Generalnie jest to najsprawniejsze źródło dobrego światła.
Myślę, że terrarium będzie dobrze oświetlone, szczelność naświetlacza jest dobra do tego zastosowania. Zobacz jednak wymiary, czy nie będzie to za duża oprawa.

Edit
Jeśli chodzi o ilość światła, to 70W daje ponad 6 tys lm, licząc sprawność oprawy na 85% to na powierzchnię terrarium zapakujesz około 5300 lm czyli przy założonym równomiernym rozproszeniu na powierzchni 1mkw będziesz mieć około 5 tys lx. To naprawdę sporo, ale przy pomiarze światła słonecznego w dzień światłomierz podaje mi ponad 20 razy większe wartości określane przez parametry naświetlania mojego aparatu. Nie bój się dużej ilości światła, jak ma być dzień, to musi być jasno.
Powiem Ci, że gdy zobaczysz jak dobrze to świeci, to pewnie zaczniesz się interesować zastosowaniem takich źródełek w domu w głównym oświetleniu pomieszczeń, gdzie oświetlenie potrzebne jest przez długi czas. Zima idzie, trzeba będzie wydłużyć sobie dzień sztucznym światłem podobnym do słonecznego. Na Forum są ludzie, którzy mają główne oświetlenie niektorych pomieszczeń zrobione w MH, są także tacy, którzy regularnie doświetlają pokoje lampą o mocy 250 lub 400W. Jasne światło o dobrej jakości uzależnia :D
Aha, pamiętasz o tym, by przy zamówieniu wybrać właściwą moc, prawda? Wiem, pamiętasz ;)
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Potrzebny metalohalogenek

Postprzez mrolekw » 2 listopada 2011, 22:04

Lampa będzie chodzić ok 10 godzin dzienie bez przerwy.

Co do oprawy to sytuacja w terrarium wyglada tak że od szyby do dachu jest 18cm (taka ciemna część na lampy) a głebokość wynosi 80cm. Zastanawiałem się nad tym symetrycznym ale boje sie że się nie zmieści. Jeżeli ma Pan taki to czy była by możliwość zmierzenia jaką długość ma oprawa będąc zawieszona do sufitu a sama jest pod kątem 45*?

Bo chciałem żeby była niewidoczna a 40cm oprawa by była lekko widoczna ale nie przeszkadzało by mi to.
mrolekw
 
Posty: 11
Dołączył(a): 1 listopada 2011, 22:45

Re: Potrzebny metalohalogenek

Postprzez amisiek » 2 listopada 2011, 22:30

Mój naświetlacz jest dość duży, wysokość 24cm, szerokość 31cm, głębokość 22cm razem ze śrubami i częścią mocującą. Także wątpię, czy się zmieści. Moim zdaniem warto zalożyć asymetryczny u góry z boku, równolegle do płaszczyzny dna terrarium, co odpowiadałoby z grubsza temu, jak słońce świeci. Przy okazji to utworzy ładnie plastyczne cienie.
Pozostaje ważne pytanie odnośnie do chłodzenia - to coś nad terrarium, tam, gdzie będzie oprawa, może się dość mocno nagrzewać. Czy masz może plan jak to będzie chłodzone? Z jakiego to jest materiału? Lampa 70W obsadzona w oprawie pobiera z sieci około 80W, z czego ponad połowa wydziela się w postaci ciepła i to ciepło trzeba odprowadzić. Jesli żarówka 60W była OK, to lampa MH 70W tym bardziej będzie.
Edit
jest jeszcze jedno - w instrukcji użytkowania piszą, by zachować odstęp ponad 1m od przedmiotów palnych. W innych oprawach jest to pół metra. Trzeba będzie zobaczyć jak to sie będzie nagrzewać. Nie sądzę jednak, by powstawały jakies problemy.
P.S. Na większości Forów ludzie są na "ty" i chyba tak bym zaproponował, bezpośrednio i komunikatywnie.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Potrzebny metalohalogenek

Postprzez mrolekw » 2 listopada 2011, 22:57

Dach jest z płyty meblowej. Do płyty miałem przyczepioną oprawkę ceramiczną i promiennik ciepła 150W i nic się nie działo. Tak więc MH 70W nie będzie sprawiać większych problemów. W razie jakiegoś dużego grzania się reflektora to zamontował bym parę wiatraczków :P Co do odległości 1m: to trochę dużo ( połowa wysokości terrarium) Ale 50 cm by było zapewnione. Poza tym w terrarium jest >80% wilgotności więc mokre konary się będą chciały palić.

Jutro zamówię to co jest 4 posty do góry. W poniedziałek, wtorek powinno dojść i wtedy się zobaczy jak to pracuje ;) Jak dotąd w terrarium mam 3 oprawki. Żarówkę 60w i 2 18w swietlówki. Jakieś 2 500 lumenów. Ciekawe jak to bedzie wyglądać z nową lampą dającą 7 000 lumenów :mrgreen: na pewno lepiej.

Pozdrawiam i życze miłej nocy.
mrolekw
 
Posty: 11
Dołączył(a): 1 listopada 2011, 22:45

Re: Potrzebny metalohalogenek

Postprzez amisiek » 2 listopada 2011, 23:00

Na pewno lepiej będzie wyglądać. To Ci gwarantuję. 7000 lm to ona nie ma, ale 6000 to na pewno źródełko z siebie wydziela. Działaj, zobaczysz sam, myślę, że będziesz zadowolony. Jestem dobrej myśli.
Aha i jeszcze jedno - jak odpalisz, to daj lampie poświecić ładnych parę godzin zanim się jej barwa ustabilizuje. Dopiero wtedy oceniaj.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Potrzebny metalohalogenek

Postprzez mrolekw » 3 listopada 2011, 07:34

Bardzo dziękuję za pomoc. W wytłumaczenie mi tego włożyłeś wiele trudu bo nie każdemu się chce !
mrolekw
 
Posty: 11
Dołączył(a): 1 listopada 2011, 22:45

Re: Potrzebny metalohalogenek

Postprzez mrolekw » 18 listopada 2011, 17:27

Wszystko poskładałem i działa!!!! No niestety teraz chyba sobie kupie takie coś tylko że mocniejsze do pokoju. Dobre światło to rzyczywiście fajna rzecz!
mrolekw
 
Posty: 11
Dołączył(a): 1 listopada 2011, 22:45

Następna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości