[PLW ITE, d.COBR POLAM] Lampa do doświetlania roślin

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

[PLW ITE, d.COBR POLAM] Lampa do doświetlania roślin

Postprzez amisiek » 20 grudnia 2011, 16:17

Przeważnie używa się do tego celu lamp sodowych, ale lepiej pod względem rozwoju działają dobrze dobrane lampy LRJ. Udało mi się zdobyć bardzo rzadką lampę, jest to lampa metalohalogenkowa dostosowana pod kątem hodowli roślin. Moc 400W.
Obrazek
Bańka tubularna z wybrzuszeniem, podobnie jak w HQI-BT 400W, zauważcie szklaną rurkę na drucie konstrukcyjnym, by zwiększyć trwałość jarznika.
Obrazek
Szczegóły spłaszcza
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Getter pastylkowy.
Obrazek
Obrazek
"Wykwity" z halogenków metali. Gdy lampa odpali - znikną.
Obrazek
Obrazek
Kropla rtęci
Obrazek

Porównajcie kształt jarzników, ten bardziej beczkowaty to Osram HQI-BT 400W/D.
Obrazek
Po obsadzeniu w keksówce, lampa nie odpala nawet od potężnego zapłonnika V-S. Do odpalenia potrzeba dołożyć drugi statecznik na chwilę - napięcie zapłonnika jest wystarczające do przebicia przestrzeni międzyelektrodowej, ale lampa nie odpali bez większego kopa po przebiciu. Łuk się fajnie "przytula" do ścianki, po odpaleniu od ścianek się oddala.
Obrazek
Tej lampy nie udało mi się odpalić na normalnym osprzęcie, po dołożeniu statecznika zaświeciła. Nie dysponuję jednak osprzętem, w którym mógłbym podwyższyć napięcie pracy. Ale mam inną możliwość. Wziąłem drugą lampę, która odpaliła natychmiast na normalnym osprzęcie. Zdjęcia też będą.

Lampy te mają piękny różowy kolor światła, który nadaje bardzo specyficzną atmosferę w połączeniu z innym silnym oświetleniem w domu.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampa do doświetlania roślin

Postprzez amisiek » 20 grudnia 2011, 16:24

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Piękna barwa, bardzo mi się podoba jako oświetlenie akcentujące, tyle, że lampa jest do tego za silna.
Obrazek
Obrazek
Off
Obrazek

A widmo wygląda tak:
Obrazek
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampa do doświetlania roślin

Postprzez Whites86 » 20 grudnia 2011, 18:02

zdjęcia mistrzowskie :mrgreen:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Lampa do doświetlania roślin

Postprzez amisiek » 20 grudnia 2011, 19:52

Dzięki ;)
Zanim powstały dedykowane lampy przeznaczone do doświetlania roślin, stosowano inny trik. Jak wiadomo LRJD przy dostępnej wtedy technologii produkcji była dość kapryśna, zatem pewna część lampek miała za niskie napięcie pracy. Szkoda utylizować już gotowe lampki, zatem robiono inaczej - nieudane lampy LRJD które nadawały się do tych celów, stosowano na osprzęcie sodowym (czyli lampa była dość konkretnie przeciążona) właśnie do doświetlania roślin. Ponieważ zadaniem takich lamp było przedłużenie cyklu dziennego roślinki, niższa trwałość raczej problemem nie była. A lampka już była dostępna, zrobiona, tylko odpalić.
Prezentuję właśnie taką LRJD, która nie nadawała się do handlowego wykorzystania na prądzie rtęciowym przy pracy przy oświetleniu, ale na prądzie sodowym do roślinek - owszem. U mnie też działa na prądzie sodowym, statecznik STS-400, zapłonnik równoległy. Klik powiększa.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Zauważcie fakt różnych barw na zewnątrz łuku. Kolekcjonerzy posiadający kultową LRJtkę zauważyli ten efekt już dawno, w LRJD również występuje.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Widmo tej lampy na stateczniku sodowym wygląda tak:
Obrazek
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampa do doświetlania roślin

Postprzez mosfetkiler » 21 grudnia 2011, 09:00

Czy w czasie pracy jest widoczna ta pomarańczowa poświata na wyładowaniu? A swoją drogą to ciekawe jest jak świecą MH barwne - nie zdarzyło mi się obejrzeć takiej w naturze ( no może zieloną przy jakiejś reklamie, ale ta zieleń była raczej nieatrakcyjna, coś jak niedogrzany lub zużyty biały MH).
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Lampa do doświetlania roślin

Postprzez amisiek » 21 grudnia 2011, 13:18

tak, jest ta poświata barwna. Na ten efekt LRJ/LRJD zwrócili uwagę posiadacze tej kultowej lampy.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01


Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości