Przedwojenne niemieckie rtęciówki średnioprężne

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Przedwojenne niemieckie rtęciówki średnioprężne

Postprzez trojmiejski » 10 stycznia 2012, 00:43

Ostatnio, w wysypie historycznych fotek przewijał się temat niemieckich rtęciówek jakie były przed wojną stosowane choćby w Wrocławiu. Jak wiadomo one były znacząco odmienne od współczesnych rtęciówek, jednak nie znam, a ciekawią mnie szczegóły ich budowy, jakie światło dawały i jak się odpalało. Przykład takiej lampy:
http://www.lamptech.co.uk/Spec%20Sheets ... gH1000.htm
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Przedwojenne niemieckie rtęciówki średnioprężne

Postprzez cieszyn » 10 stycznia 2012, 00:51

Musiałby zerknąć do mojej starej knigi z bodaj 1938 r, tam coś o nich może jest, ale raczej o polskich, trudno mi teraz powiedzieć
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przedwojenne niemieckie rtęciówki średnioprężne

Postprzez qba » 10 stycznia 2012, 00:53

We Wrocławiu dokładnie takie rtęciówy były w oprawach przewieszkowych z blendą. Miały moc 265w. Z początku sądziłem, że 1000w, ale tyle to miały dekalumenów, a przed wojna w nich się podawało jasność lampy. Ciekawe jak one na żywo świeciły. Szkoda, że wtedy nie było cyfrówek. Czy ich światło było zbliżone barwą do LRa i jak jasno świeciły w porównaniu do wysokoprężnych rtęciówek? Zastanawia mnie też na jakich układach one pracowały i czy zwykły LRF by na takim zaświecił. Wszak na placu Kościuszki wisiały do wczesnych lat 60 i świeciły, więc nie wiem, czy były tam potem stosowane pierwsze polskie LRFy, czy świeciły te, które zostały z zapasów np. ze zdjętych tego typu opraw z rynku i innych miejsc, a gdy się skończyły, zamontowano UOSFy.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Przedwojenne niemieckie rtęciówki średnioprężne

Postprzez Lampka » 19 stycznia 2012, 20:55

Fajne te lampki, jak są rtęciówki wysokoprężne (LRF) i niskoprężne (świetlówki), tak też i pośrednie między nimi. Ciekawe, czy gdzieś jeszcze można je znaleźć (poza muzeum) ;) Widać, że mają elektrode zapłonową, wiec pewnie do ich zasilania także był potrzebny sam dławik lub jakiś inny ogranicznik prądowy, podobnie jak u LRF. Wygląda na to, że są to przodkowie współczesnych rtęciówek. Mają jedynie trochę dłuższe jarzniki, z wyglądu coś jak rurka ze świetlówki 4 lub 6w.

Swoją drogą, to zastanawia mnie, czy produkowano też takie lampy, jak na przykład wysokoprężne lampy neonowe, albo niskoprężne MH ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice


Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości