Statecznik SRI (STR) 250 do lampy sodowej WLS

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Statecznik SRI (STR) 250 do lampy sodowej WLS

Postprzez wt24 » 25 stycznia 2012, 10:36

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów.

Przeglądałem forum ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie, a mianowicie:

Mam statecznik SRI 250/220 LN-460 a/1 220V, 2,15A , cos 0,55 rok prod 1986 (jest sprawny)

Czy będzie działał do lampy sodowej HELIOS WLS 250W 2K 1FCE?

Jeżeli tak, to jaki zapłonnik zastosować?

Jeżeli nie, to czy jest jakaś możliwość przeróbki żeby działał?

Szukałem trochę w internecie i opinie są dość podzielone, a nie chciałbym uszkodzić mojej

lampy wiec postanowiłem zapytać profesjonalistów w tej dziedzinie.
wt24
 

Re: Statecznik SRI (STR) 250 do lampy sodowej WLS

Postprzez Marek140 » 25 stycznia 2012, 11:17

Będzie działał,ale WLS nie będzie pracował na pełnym prądzie znamionowym.Zamontuj zwykły układ zapłonowy(zapłonnik)
do lamp sodowych ;)
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Re: Statecznik SRI (STR) 250 do lampy sodowej WLS

Postprzez maniek20080 » 25 stycznia 2012, 11:52

Witamy na forum. Lampy nie uszkodzisz, będzie ona jedynie niedociążona, tzn będzie miała słabszy strumień świetlny.
Zastosuj najzwyklejszy zapłonnik do lamp wysokoprężnych np taki: http://allegro.pl/uklad-zaplonowy-tridonic-100-400w-metalohalogen-i2076740604.html
Avatar użytkownika
maniek20080
 
Posty: 281
Zdjęcia: 206
Dołączył(a): 7 maja 2010, 21:39
Lokalizacja: Wolin / Szczecin

Re: Statecznik SRI (STR) 250 do lampy sodowej WLS

Postprzez wt24 » 25 stycznia 2012, 13:10

Wielkie dzięki :) Już zamówiłem ten zapłonnik .

Bardzo pomogliście :)

Pozdrawiam
wt24
 

Re: Statecznik SRI (STR) 250 do lampy sodowej WLS

Postprzez wt24 » 1 lutego 2012, 16:09

mam jeszcze jedno pytanie, zastanawiam się nad skonstruowaniem elektronicznego statecznika do lampy sodowej.
Czy ktoś z was robił coś takiego i czy jest to opłacalne? (nie licząc robocizny, same części)
Może wiecie gdzie można znaleźć jakieś schematy do wykonania takiego urządzenia ?
zastanawiam się nad wykonaniem takiego cacka bo ten który posiadam ( statecznik od rtęciówki i WLS 250W) pobiera mi podczas pracy 2,4A co daje
około 300W mocy czynnej , więc równo 20% więcej niż lampa , a 20% mocy to i 20% więcej do zapłaty :(
wt24
 

Re: Statecznik SRI (STR) 250 do lampy sodowej WLS

Postprzez amisiek » 1 lutego 2012, 16:56

Czy masz kondensator kompensujący moc bierną? Bo może nie masz i błąd pomiaru stąd wynika?
Statecznik do lampy metalohalogenkowej 250W kosztuje ponad 300zł i trudno go kupić, nie wiem ile kosztuje statecznik elektroniczny do sody, ale spodziewałbym się podobnych kosztów.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Statecznik SRI (STR) 250 do lampy sodowej WLS

Postprzez wt24 » 1 lutego 2012, 22:17

mam kondensator 20 mikro wpięty równolegle na zasilaniu. ( chwilowo wpiąłem równolegle do lampy to zaczęła dziwnie buczeć ale rozświeciła się jakby jaśniej )

wiem ze jest tak drogi dlatego pomyślałem ze może taniej było by go wykonać samemu :)

podejrzewam że raczej nie jest to jakiś mega skomplikowany układ elektroniczny, płytkę się wytrawi , elementy kupi na giełdzie rtv :) przydał by się jakiś schemat no i wskazówki jeśli ktoś już coś takiego robił :)

gdyby koszt był 100-150 zł to myślę ze by było warto ( zapewne cześć prostych elementów znalazłbym w szufladzie )
wt24
 

Re: Statecznik SRI (STR) 250 do lampy sodowej WLS

Postprzez amisiek » 1 lutego 2012, 23:10

Największy problem będziesz miał z elementami indukcyjnymi a potrzebujesz co najmniej dwóch transformatorów, z czego jednego wysokonapięciowego. Po pierwsze taki układ zapłonowy musi wygenerować odpowiednią paczkę impulsów wysokiego napięcia - rzędu 5kV - o odpowiedniej energii i częstotliwości powtarzania. Potem musi wykryć stan przebicia przestrzeni międzyelektrodowej i odpowiednio podtrzymać wyładowanie. Następnie musi w porę wyłączyć impulsy w.n. i utrzymać parametry wyładowania w odpowiednim zakresie. Początkowo jest to twarde ograniczenie prądu, później utrzymanie mocy lampy. Do tego dochodzi wykrywanie początkowych symptomów rezonansu mechanicznego, do którego nie wolno dopuścić. Musisz także wykryć stan zużycia lampy i wyłączyć pracę statecznika, gdy stwierdzi się jej uszkodzenie lub krańcowe zużycie. Wszystkie znane mi elektroniczne układy zapłonowe przy tej mocy wykorzystują mikroprocesory.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Statecznik SRI (STR) 250 do lampy sodowej WLS

Postprzez mosfetkiler » 2 lutego 2012, 10:36

Link do not aplikacyjnych stateczników elektronicznych:
http://www.st.com/stonline/stappl/resourceSelector/app?page=resourceSelector&doctype=APPLICATION_NOTE&AppliScopeID=377
I tutaj:
http://www.irf.com/technical-info/appnotes/an-995a.pdf
Fig. 10 - do 70W, uproszczony.
I jeszcze prościej dla 70W:
http://www.seekic.com/circuit_diagram/LED_and_Light_Circuit/Low_power_HID_lightmetal_halide_lamp_with_IR2151-53-55.html
Można by ewentualnie spróbować przeskalowania na większą moc :roll:
Może być trochę męczące zgromadzenie potrzebnych części ;)
mosfetkiler
 
Posty: 266
Zdjęcia: 3
Dołączył(a): 1 lipca 2010, 07:45

Re: Statecznik SRI (STR) 250 do lampy sodowej WLS

Postprzez amisiek » 2 lutego 2012, 14:25

Drugi link to do świetlówek, ma bardzo wysoką częstotliwość pracy. MH zasilony czymś takim strzeli dość szybko.
W ostatnim układzie będzie potrzeba podwyższyć impulsy w.n., przekładnia 2:68 nie wystarczy. Ale ostatni układ wydaje się najlepszy.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Następna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości