CDM-R kontra CDM-T w oprawie Lival

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

CDM-R kontra CDM-T w oprawie Lival

Postprzez amisiek » 9 lutego 2012, 16:56

Przedstawiam Wam porównanie dwóch źródełek światła. W lewym narożniku czeka CDM-R 70W /830, w prawym - CDM-T 70W /830 w oprawie Lival Slim FLf MT o kącie skupienia odbłyśnika 24 stopnie. W obu przypadkach statecznik elektroniczny.
O lampie tej mocy mówi się popularnie, że
ona daje 6 tys lm i to będzie dobrze świeciło nawet w WOSie czy psiej misce.

Niestety nie mam psiej miski, ale w zamian za to...
Obrazek
Mam tę przepiękną i fantastyczną oprawę pochodzącą z demontażu oświetlenia mojej łazienki ;)

Start!
Obrazek
Obrazek
Obrazek
CDM-R PAR30 ma dobre skupienie, spill (zewnętrzna plama poza ogniskiem) jest niewielka i słaba. Podobnie niewiele światła ucieka dołem. Odbłyśnik Livala jest i tak całkiem niezły ale przegrywa z CDM-R, gdyż ma o wiele szerszą plamę poza ogniskiem.
Obrazek
Lampki się już dobrze nagrzały
Obrazek
Obrazek
Tak to widać na suficie - zgodnie z przewidywaniami Lival daje szerszą plamę, CDM-R PAR30 węższą, za to Lival ma bardziej miękkie światło.
Obrazek
Obrazek
Tak wygląda porównanie barwy światła, obie "żółte" to 830, biała to 942 (CDM-T 250W /942 na stateczniku elektromagnetycznym NaHJ 250W).
Obrazek
Przyjrzyjmy się bliżej źródełkom
Obrazek
Obrazek
Chociaż jest to tylko 830, z powodzeniem można to skorygować do bieli w aparacie (drugie zdjęcie -balans bieli wymuszony na 3000K).
Obrazek
Obrazek
Teraz widać dobrą precyzję tworzenia wiązki w CDM-R PAR30, ale właśnie z tego powodu jest to bardzo ostro zaznaczone światło.
Obrazek

Tak na marginesie - CDM-R można wsadzić do WOSa, ale po co? :lol:
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: CDM-R kontra CDM-T w oprawie Lival

Postprzez andrzejlisek » 11 lutego 2012, 13:10

Czy masz możliwość powtórzenia testu, ale zamiast lampy CDM-R, którą zastosowałeś, weźmiesz lampę CDM-R PAR30 o kącie 30 stopni (wiem, że są takie)?

Co do skupienia, to jak wszystko jest w jednej części, jak w przypadku CDM-R, to będzie wszystko precyzyjnie dobrane co do milimetra, a w oprawie, to pewnie przesunięcie lampy o milimetr w jedną czy w drugą stronę jest możliwe i ma wpływ na skupienie wiązki.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: CDM-R kontra CDM-T w oprawie Lival

Postprzez amisiek » 11 lutego 2012, 13:45

Niestety dysponuję jedynie taką lampą CDM-R (mam tylko tę jedną sztukę, jak wiecie nie kolekcjonuję źródełek ani opraw), także nie sprawdzę PAR30. Oprawa Lival jest dość precyzyjnie spasowana ale można ją przesunąć o kilka mm przy niepełnym wciśnięciu reflektora w trzymacz - wtedy robi się fajne kółko z dziurką. Przesunięcie o 1mm nie robi aż tak dużej różnicy.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: CDM-R kontra CDM-T w oprawie Lival

Postprzez Kolekcjoner93 » 22 lutego 2012, 00:36

Ile średnio kosztuje taka CDM-R'ka?
Kolekcjoner źródeł światła i sprzętu do ich uruchamiania.
Avatar użytkownika
Kolekcjoner93
 
Posty: 335
Zdjęcia: 156
Dołączył(a): 25 czerwca 2011, 17:42

Re: CDM-R kontra CDM-T w oprawie Lival

Postprzez amisiek » 22 lutego 2012, 07:40

Zależy gdzie, na allegro wyszukasz sobie TU (regularnie pojawia się aukcja około stówy, ale bywa również znacznie taniej). W hurtowniach może kosztować nawet dwie stówy np tu lub tu.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01


Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości