Lampy do zastosowań specjalnych

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Lampy do zastosowań specjalnych

Postprzez amisiek » 10 marca 2012, 10:45

Przedstawiam Wam lampę eksperymentalną, która powstała po zatopieniu w normalnej bańce jarznika lampy metalohalogenkowej stosowanej do poligrafii. Klik powiększa.

Porównanie wielkości i konstrukcji jarznika - obok jest popularna lampa Osram HQI-BT 400W/D, która ma bardziej beczułkowaty jarznik.
Obrazek
Trochę detali
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Power on
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ponieważ nasz kolega Matit prawdopodobnie jeszcze nie ma spektroskopu, choćby najprostszego, postanowiłem odpalić tę lampę i sfocić jej widmo.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jak widać bardzo silne prążki w niebieskim zakresie widma, by lampa skutecznie świeciła w tym zakresie. Światło tej lampy jest widziane jako białofioletowe. Zdecydowanie nie nadaje się do oświetlania, ponadto pewna część najdłuższego ultrafioletu przechodzi przez bańkę (ta część jest najmniej szkodliwa dla oczu i skóry, nie wywołuje oparzeń), ale trzeba uważać, lampa ma przecież 400W.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampy do zastosowań specjalnych

Postprzez litak1 » 10 marca 2012, 11:52

Piekne zdjęcia jarzącego się gazu :D :D i piękna barwa. Fajna ta lampka.
Ja też mam lampy poligraficzne ale znaaacznie większe
Średnioprężna lampa kwarcowa z dalekim UV Heraeus Amba o mocy bagatelka 12KW !!!
To jest w zasadzie wielki jarznik rtęciowy
Obrazek
Jest to lampa używana mająca trwałość 1000 godzin
Obrazek
Obrazek
Na tej fotce w porównaiu z niemałą lampą LRJP 2000W którą większość z nas zna (jej wymiary)
Obrazek
Jeszcze kilka zdjęć "pracującej" lampy ale tylko na trafie neonowym (ozon można było wiadrami nosić) :oops: ;) :lol:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Lampa ciekawa i bardzo solidnie zrobiona pewnie nie jest tania, w pełni rozgrzana na oryginalnym zasilaczu świeci nieco mocniej :lol:
Niestety zasilacz jest wielkości połowy lodówki a podłączony kablem 4x6mm2 i nie posiadam go niestety :x
Parametrów pracy nie znam wiem tylko że pracuje na znacznie większym napięciu może nawet koło 1-2 tyś volt
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Lampy do zastosowań specjalnych

Postprzez amisiek » 10 marca 2012, 13:13

Widziałem też takie lampy. W wykonaniu pewnej pracowni, były również lampy o mocy liczonej w grubych kilowatach, pracujące na 400V zasilania.
Widzę, że masz sporą kolekcję, może byś wstawił opis na Forum?
P.S. jak oczy? Nie naświetliłeś się? Bo znamy przypadki gdy niecała minuta dała efekt...
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Lampy do zastosowań specjalnych

Postprzez litak1 » 10 marca 2012, 14:50

Kolekcja nie jest taka duża jak mają niektórzy , ale jeszcze coś napewno wrzucę bo trochę tego jest ,a jeśli chodzi o opis galerii to będzie jak znajdę nieco czasu ;)
Oczy trzeba zawsze zabezpieczać do tego celu wystarczą okulary przeciwsłoneczne z filtrem , nigdy nie miałem problemów z naświetleniem, natomiast bez okularów zdarzało się naświetlić jakimś jarznikiem rtęciowym, ale dawno jeszcze jak nie wiedziałem że jest to niebezpieczne, szybko się jednak nauczyłem chronić wzrok . A kiedy to było hoho 20 25 lat temu już wtedy miałem rtęciówki, jarzniki, stateczniki i z bratem zaświecaliśmy ( byłem w przedszkolu) i znałem każda ORZ7 w sąsiedztwie, to zostało do dzisiaj i odżyło jak znalazłem to forum ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Lampy do zastosowań specjalnych

Postprzez KaszeL » 10 marca 2012, 17:58

Ta lampa UV robi wrażenie. Wiedziałem, że robi się palniki wysokiej mocy, ale żeby aż tyle to się nie spodziewałem :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Lampy do zastosowań specjalnych

Postprzez arw » 11 marca 2012, 13:10

W/w rurka ma 12kW?
Jakoś dziwnie cieniutkie ma połączenia zasilające jak na taką moc. Ciekawe jakie jest jej napiecie pracy



PS. Jakie są objawy naświetlenia oczu?
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: Lampy do zastosowań specjalnych

Postprzez litak1 » 11 marca 2012, 13:27

Cieniutkie to prawda, ale przy napięciu koło 1000 do 2000v takie podłączenie jest już normalne 6 lub 12 A Jak będę w tej drukarni to zfotografuję zasilacz tej lampy.
A naświetlenie oczu jest bardzo nieprzyjemne szczególnie w nocy i przypomina zapruszenie oczu piaskiem. Jest też bardzo bolesne i są objawy światłowstrętu, podobno pomaga herbata nałożona na oczy ale nie próbowałem ,to trwa kilka godzin i przechodzi, w dzień lepiej się to znosi bo tylko szczypią i rozmywa się obraz. Ogólnie bardzo niepolecam :(
tutaj macie opis z internetu zasilaczy do tych lamp są w róznych przedziałach mocy nawet potwory do 32KW
http://www.gewuv.com/pl/content/e-brick-trojfazowe
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Lampy do zastosowań specjalnych

Postprzez arw » 11 marca 2012, 14:45

A z jakiego napięcia ją odpalałeś?
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: Lampy do zastosowań specjalnych

Postprzez litak1 » 11 marca 2012, 22:09

Odpalałem ją z napięcia 10KV z trafo neonowego, ale zdąrzyłem zmierzyć spadek napięcia na zimnej lampie który wynosi 420V. Jak wiemy napięcie na zimnej lampie rtęciowej wynosi koło 20-30V a napiecie pracy we pełni rozgrzanej koło 100-120V w zależności od zużycia i mocy . Licząc proporcjonalnie napięcie lampy w pełni rozgrzanej będzie coś koło 2KV.
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Lampy do zastosowań specjalnych

Postprzez amisiek » 13 marca 2012, 22:39

Przedstawiam LRJ/Ga 1kW 230V, lampa do zastosowań poligraficznych. Klik powiększa zdjęcia.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

No to do keksówki :) ale skubana wystaje. Za duża jest.
Obrazek

Zwykły zapłonnik nie daje rady jej odpalić. Zmieniłem na mocniejszy i taki jest efekt
Obrazek
Założyłem jeszcze jeden, ten ma wyższe napięcie:
Obrazek
Nie pomogło, to dołożyłem kondensator 22 mikrofarady równolegle do statecznika. Poszło.
Obrazek
Obrazek
Lampa nie osiąga pełnej mocy, ba, co chwilę wyładowanie jest podtrzymywane przez zapłonnik
Obrazek
Obrazek
Ale za to jaką ma fajną barwę:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Z bliska
Obrazek
Obrazek
Off
Obrazek
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Następna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości