HQI-T vs. HQI-E

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Re: HQI-T vs. HQI-E

Postprzez litak1 » 24 maja 2012, 21:35

Jarznik tak musi wyglądać, jak jest nowy to nie ma żadnych zaczernień, chyba że został włączony na chwilę w celu weryfikacji ewentualnych usterek i działania , wtedy może być lekko zaczerniony od rtęci która odparowała z pobliża elektrod na chłodne jeszcze ścianki jarznika. To mija po pełnym rozgrzaniu lampy. Żółte zabarwienie pochodzi od dodatków o których pisali przedmówcy.Ten kolor jest też uzależniony od barwy lampy, a więc od dodanych składników może być zielonkawy, fioletowawy , w lampach niebieskich indowych nalot jest buraczkowego koloru :) .Oczywiście tego dodatku jak też rtęci jest tym więcej im większy jarznik - większa moc lampy , ale też uzależnione od wieku. Dawniej dawali więcej rtęci , aby łatwiej jonizować gaz w jarznikach. Przy dzisiejszej czystości atmosfery wewnątrz komory łukowej minimalizuje się zawartość rtęci przez ekologię, może to i lepiej bo lampki są bezpieczniejsze. A to że nalot osiada na całym jarzniku to jest akurat dobrze, bo osadza się on w najzimniejszej części jarznika podobnie jak rtęć, czyli jarznik ma w miarę wyrównaną temperaturę w każdym miejscu, nie ma mostków zimna ,tak jak w jarznikach z dużym spłaszczem bez reflektora IR np w LRF tam rtęć lubi osadzać się w pobliżu elektrod. W MH tak się nie wykonuje jarzników bo odpowiednie prężności par uzyskuje się przy dużo wyższych temperaturach niż w LR i nie można tracić niepotrzebnie ciepła w czasie pracy lampy. ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: HQI-T vs. HQI-E

Postprzez arw » 24 maja 2012, 21:53

ok, dzieki za info.
Skad wy macie tą szczegółową wiedzę? :)


Tu nieco z innego ujęcia niniejszy jarznik. Jeszcze nie rozdziewiczony:
Obrazek
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: HQI-T vs. HQI-E

Postprzez amisiek » 25 maja 2012, 09:14

Mnie zasilił wiedzą konstruktor lampy LRJD:)
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: HQI-T vs. HQI-E

Postprzez arw » 25 maja 2012, 09:45

te LRJD to bys wreszcie rozdal :-)
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: HQI-T vs. HQI-E

Postprzez amisiek » 25 maja 2012, 10:04

Też bym chciał, ale nie mam kiedy. Wpisy na Forum mogę zrobić z komórki, ale niestety nie wyślę paczki z Warszawy, gdy jestem za kałużą czy w innym dziwnym miejscu. Aha i muszę dokupić znowu folii bąbelkowej, bo cała poszła.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: HQI-T vs. HQI-E

Postprzez arw » 29 maja 2012, 17:41

i nastała jasność.
Jestem niezwykle zaskoczony mozliwością lampy i jej barwą, odzworowaniem itp, bedąc nieco zestresowany doswiadczeniem lamp 250W/N/SI, które świecą bardzo mdło. A tu proszę..
Świeci typowo 5000K jak na moje oko, moze po 'rozswieceniu' przesunie się ku zimniejszej barwy, czy niekoniecznie?
Bo (tego słowa się nie używa) co, swieci znacznie lepiej niż HCI 70W/942, pomimo, ze bardziej wpadał w błękit, aniżeli CDM-T, któremu zdominowala róż, a tu proszę, HQI świeci tak pomiędzy.


Fotki z rozdziewiczania (te same nastawy 1/60, F2.6):
Obrazek Obrazek Obrazek
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: HQI-T vs. HQI-E

Postprzez KaszeL » 29 maja 2012, 18:05

arw napisał(a):i nastała jasność.
Jestem niezwykle zaskoczony mozliwością lampy i jej barwą, odzworowaniem itp, bedąc nieco zestresowany doswiadczeniem lamp 250W/N/SI, które świecą bardzo mdło. A tu proszę..
Świeci typowo 5000K jak na moje


N/SI to kiepska lampa Ra = 65 :\ natomiast te stare /D mają Ra = 92 także znacznie lepiej, stąd taka różnica na "oko" :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8666
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: HQI-T vs. HQI-E

Postprzez litak1 » 29 maja 2012, 18:27

Taka lampa musi popracować kilka nawet kilkanaście godzin żeby dojść do znamionowych parametrów światła. Ale przy "rozświecaniu" jak to nazwałeś raczej większość lamp przesuwa się ku cieplejszej barwie
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: HQI-T vs. HQI-E

Postprzez arw » 29 maja 2012, 19:08

Czemu mam wrazenie, ze N/SI jest zimniejsza od /D, gdy N/Si jest katalogowo duzo cieplejsza. Czyzby wybrakowana czerwień w pasmie?
W hali mamy jeszcze taką N/SI, która świeci wyraznie na rozowo (czyzby koniec jej zywotu?)
Nie rozumiem tez idei produkowania lampy gorszej jakości, która kosztuje tyle samo, a większej ilości "lm" zwyczajnie nie widać

Czy metalohalogeny tez przesuwają swoje widmo ku zimniejszej brawie w miarę ich zuzywania, dokladnie jak samochodowe HIDy ?
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Re: HQI-T vs. HQI-E

Postprzez arw » 30 maja 2012, 22:47

zobaczcie na to:

Obrazek Obrazek

Chyba nie musze pisac, że moje okno oswietlalo bardzej podwórko anizeli uliczne oswietlenie? :)
Za oknem byla zasłonięta biała roleta, służąca jako matówka, wiec strumień oczywiscie tłumiło.


Trochę doskwiera efekt stroboskopowy, jednak roznica 100Hz vs. 400Hz jest ogromna. Bede musial pomyslec nad elektronicznym balastem dla 3A
arw
 
Posty: 373
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 lutego 2010, 20:45

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości