Lampy sodowe tubularne kontra eliptyczne opalizowane

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Lampy sodowe tubularne kontra eliptyczne opalizowane

Postprzez neon44 » 25 grudnia 2012, 12:30

Witam

W ostatnich latach podczas modernizacji oświetlenia stosuje się prawie wyłącznie lampy sodowe tubularne przezroczyste. Kiedys lampa sodowa eliptyczna pokryta luminoforem była bardzo często stosowana jako zamiennik lampy tubularnej. Dziś w trakcie wymiany źródeł światła stosuje się prawie wyłącznie lampy tubularne. Z czego to wynika :?:
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Lampy sodowe tubularne kontra eliptyczne z luminoforem

Postprzez lumix26 » 25 grudnia 2012, 12:52

Dam pewien przykład wczoraj jechałem na jednych z bydgoskich ulic gdzie stoją Lampary LL40 i są obsadzone źródła sodowe tubularne i eliptyczne lampy .Powiem wam że to co zobaczyłem to jakaś masakra z tym eliptycznymi lampami świeciły wręcz prawie na czerwono w porównaniu do tubularnej - ohyda.Dodam że i na innej ulicy zaczęli też wkręcać właśnie eliptyczne sodówki a wcześniej były tubularne :evil:
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9284
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Lampy sodowe tubularne kontra eliptyczne z luminoforem

Postprzez litak1 » 25 grudnia 2012, 13:29

Dwie podstawowe sprawy przemawaiją za tubularnymi. Wydajność jest nieco większa (każda powierzchnia rozpraszająca powoduje tłumienie światła) oraz geometria światła która w nowoczesnych oprawach przewidziana jest właśnie pod lampy bez powierzchni rozpraszającej. Lampy tubularne szybciej dochodzą do parametrów znamionowych po włączeniu (szybsze nagrzewanie). A także to już nie związane z parametrami oświetleniowymi są łatwiejsze w produkcji ,transporcie, ;) magazynowaniu itp.
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Lampy sodowe tubularne kontra eliptyczne z luminoforem

Postprzez Whites86 » 25 grudnia 2012, 15:06

lumix26 napisał(a):Dam pewien przykład wczoraj jechałem na jednych z bydgoskich ulic gdzie stoją Lampary LL40 i są obsadzone źródła sodowe tubularne i eliptyczne lampy .Powiem wam że to co zobaczyłem to jakaś masakra z tym eliptycznymi lampami świeciły wręcz prawie na czerwono w porównaniu do tubularnej - ohyda.Dodam że i na innej ulicy zaczęli też wkręcać właśnie eliptyczne sodówki a wcześniej były tubularne :evil:

ja zawsze wolalem bardziej eliptyczne pokryte od tubularnych, ich swiatlo jest lepiej rozpraszane, niepowoduje takiego mocnego olsnienia i to swiatlo jest takie bardziej "miekkie" moim zdaniem ulice lepiej sa oswietlone eliptycznymi niz tubularnymi, przy tubularnych duzo czesciej wystepuje zjawisko "zebry" strada jest tego najlepszym przykladem, z lampa eliptyczna pokrytą swieci bardzo dobrze i rownomiernie, z tubularna tylko oslepia :roll:
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Lampy sodowe tubularne kontra eliptyczne z luminoforem

Postprzez lumix26 » 25 grudnia 2012, 15:10

:arrow: Whites tu akurat się z Tobą zgodzę tylko barwa jest cieplejsza a to mi przeszkadza wygląda prawie jak sox
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9284
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Lampy sodowe tubularne kontra eliptyczne z luminoforem

Postprzez qba » 25 grudnia 2012, 16:32

Ja także zawszewolałem eliptyczne z luminoforem od tubularnych przezroczystych. Właśnie ze względu na równomierne światło i brak olnienia. Dobrze sprawdzają się w stradach i kwadratówkach. Mimo że strada ma w karcie katalogowej przypisaną tubularną sodę, to w praktyce lepiej się sprawdza eliptyczna. W początkach lat 90 we Wrocławiu przy trasie WZ w kwiatach i półkwiatach w stradach i kwadratówkach były bardzo licznie eliptyczne sodówki i całość była jasno i równomiernie oświetlona, poza tym eliptyczna mleczna sodówka wygląda na pierwszy rzut oka jak rtęciówka.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8343
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Lampy sodowe tubularne kontra eliptyczne z luminoforem

Postprzez Lampka » 25 grudnia 2012, 20:49

Jakby zrobić tubularną z luminoforem, to byłby hit :mrgreen: Eliptyczne z luminoforem przypominają z zewnątrz rtęć i na pierwszy rzut oka nie zawsze można łątwo odróżnić, gdy są wyłączone. To zależy od zastosowania, różne wersje lepiej sprawdzają się w zależności od oprawy i miejsca zastosowania ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lampy sodowe tubularne kontra eliptyczne z luminoforem

Postprzez lumix26 » 25 grudnia 2012, 20:59

To by nawet nie było głupie ciekawe jak by świeciła mleczna tubularna soda :D
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9284
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Lampy sodowe tubularne kontra eliptyczne z luminoforem

Postprzez Lampka » 25 grudnia 2012, 21:21

Ja raz taką spotkałem, ale okazało się, że mleczne zabarwienie w kloszu powstało jej po tym, jak się rozszczelniła :mrgreen:
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Lampy sodowe tubularne kontra eliptyczne z luminoforem

Postprzez neon44 » 26 grudnia 2012, 00:38

qba napisał(a):poza tym eliptyczna mleczna sodówka wygląda na pierwszy rzut oka jak rtęciówka.


Tak. W latach 80-tych i 90-tych często wymieniano sodówki eliptyczne na nowe lampy rtęciowe. Nie wiem czy miało to związek z kryzysem czy właśnie monterzy sugerowali się kształtem lampy. Ech te piekne czasy juz nie wrócą :roll:
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Następna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 17 gości