Zdjęcia lamp wyładowczych

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Re: Zdjęcia lamp wyładowczych

Postprzez slaweklampy » 6 stycznia 2016, 17:31

Witam

Dlaczego ona ma krzywy jarznik? Celowy zabieg?
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6049
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Postprzez Farel03 » 6 stycznia 2016, 18:18

@slaweklampy

Raczej efekt mocnego zużycia lampy oraz bardzo wysokiej temperatury pracy jarznika.
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: Zdjęcia lamp wyładowczych

Postprzez teemto » 6 stycznia 2016, 19:12

amisiek napisał(a):Fajna lampka, zdaje się, że jest stosowana w oprawach studyjnych, głowicach oświetleniowych itp itd. Szkoda, że jest taka droga i mało trwała -pewnie bym nią świecił w domu. A jak UV? Emituje go dużo, czy nawet nie tak źle? Nie czuć ozonem?


Tak - to lampa na estradę (ruchome głowy, skanery, reflektory prowadzące). Faktycznie cena dość wysoka a trwałość wg dokumentacji rzędu ~1000h, chociaż te Philipsy żyją i po 2000h. Do domu - musiałbyś mieć duży dom... to ma coś koło 40000 lumenów :-)

Z UV chyba nie jest źle - ozonu nie czuć mimo, że małe pomieszczenie. Ale oprawy estradowe w zasadzie wszystkie mają i tak filtr UV w torze światła.

slaweklampy napisał(a):Dlaczego ona ma krzywy jarznik? Celowy zabieg?


Właśnie też na to zwróciłem uwagę - mam w tej chwili 3 sztuki i wszystkie są takie krzywe....
teemto
 
Posty: 14
Dołączył(a): 23 grudnia 2015, 12:32
Lokalizacja: Poznań

Re: Zdjęcia lamp wyładowczych

Postprzez amisiek » 6 stycznia 2016, 19:37

Wcale nie jest to duży dom. Już teraz w kuchniojadalni po południu miewam 22 tys lm z jednej oprawy plus 12 tys lm z drugiej, także byłoby blisko. Na tym Forum są ludzie, którzy lubią dobre światło i regularnie w domu odpalają lampę HQI-BT 400W/D (33 tys lm, światło dzienne, Ra>90) zwaną popularnie na Forum jednostką.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Zdjęcia lamp wyładowczych

Postprzez teemto » 6 stycznia 2016, 19:56

Fakt, że przy bardzo białym świetle jakie daje ta lampa musi to iść w parze z dużą jasnością - inaczej wygląda nienaturalnie. I drugi fakt - kolory wyglądają przy niej znakomicie.
teemto
 
Posty: 14
Dołączył(a): 23 grudnia 2015, 12:32
Lokalizacja: Poznań

Re: Zdjęcia lamp wyładowczych

Postprzez amisiek » 6 stycznia 2016, 21:42

One wyglądają tak, jak powinny. Spróbuj przy okazji porównać to ze świetlówkami Philips Graphica 965 lub Osram Color Proof 965. To powinno być bardzo podobne światło. Do porównania proponuję wzorniki pastelowe ze sklepów z farbami. Najlepiej barwy pastelowe w różnych odcieniach. Polecam lekturę tego wątku, tu są fajne przykłady.

Także gdybym takie lampy miał za niewielkie pieniądze, to pewnie bym nimi świecił w domu w jakiejś przerobionej oprawie, która odpowiednio rozproszyłaby światło. Na razie muszą mi wystarczyć tanie miniaturowe metalohalogeny ceramiczne głównego szeregu Philips i Osram w barwie 942.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Zdjęcia lamp wyładowczych

Postprzez litak1 » 6 stycznia 2016, 23:46

Lampa bardzo mocno zużyta a przekrzywiony jarznik jest z powodu jego znacznego rozdęcia, być może nikt nie zwrócił uwagi na to, ale jest on większy niż w nowych lampkach, gdyż jest równomiernie rozdęty, widać to po tym przekrzywieniu oraz po powierzchniowym spękaniu szkła kwarcowego w charakterystyczną "panterkę" uważaj na te lampki, żeby Ci bum nie zrobiły, no i na oczy bo to że nie ma ozonu, nie znaczy że nie sieje UV, a sieje bardzo, tylko tym które nie wytwarza ozonu, ale opala i bardzo niszczy oczy poza tym fajne zdjęcia, lampka ładna ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Zdjęcia lamp wyładowczych

Postprzez teemto » 7 stycznia 2016, 20:31

Lampy faktycznie są już bardzo zużyte - widać to po świeceniu opraw, w których są zainstalowane - światła jest już znacznie mniej, niż przy nowych źródłach. Mam trzy ruchome głowy z tymi źródłami na serwisie, zobaczymy czy właściciel zechce zainwestować w nowe lampy...

Te Philipsy MSR 575/2 są rzeczywiście mocno kosztowne, często zastępuje się je np. lampą EMH 575W/SE/75 firmy Osram. Światła jest tylko nieznacznie mniej, trwałość niby oficjalnie 750h (Philips 1000h), ale lampy mają w praktyce porównywalną niezawodność a cena około połowy MSR-a... Jak trzeba wymienić jednocześnie np. w 16 sztukach to boli...

Co do promieniowania UV i niebezpieczeństwa wybuchu - wyciągnąłem tą lampę na zewnątrz oprawy tylko do zdjęcia, normalnie pracuje w zamkniętej pancernej obudowie, za filtrem UV :-)
teemto
 
Posty: 14
Dołączył(a): 23 grudnia 2015, 12:32
Lokalizacja: Poznań

Re: Zdjęcia lamp wyładowczych

Postprzez matit1 » 7 stycznia 2016, 20:48

To fakt, że świecą pięknie. Jak jeszcze miałem taką lampę i odpaliłem ją w szklanym akwarium, żeby lampa była za jakimkolwiek szkłem na białej ścianie widać było lekko błękitną barwę światła lampy ale z kolei gdy odpaliłem tą sama lampę wolno stojącą( oczywiście nie oświetlając się nią bezpośrednio z wiadomych przyczyn) to na ścianie widac już było intensywniejszy błękit z odcieniem fioletu więc widać, że szyby z akwarium sporo filtrowały UV
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3129
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Re: Zdjęcia lamp wyładowczych

Postprzez Beton » 11 stycznia 2016, 23:03

Avatar użytkownika
Beton
 
Posty: 2103
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 12 kwietnia 2008, 12:15
Lokalizacja: Katowice/Puławy

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości