Cosmopolis - co to takiego?

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Cosmopolis - co to takiego?

Postprzez teemto » 6 stycznia 2016, 12:53

Jechałem niedawno drogą 92 z Konina do Poznania. Na odcinku między Koninem a Wrześnią jest miejcowość Strzałkowo, gdzie w ciągu drogi 92 właśnie stoi bardzo długi rząd całkiem ładnie na biało świecących lamp. Zaciekawiła mnie barwa - dość ciepła, na pierwszy rzut oka kojarząca sie z białą sodą a nie metalohalogenem o barwie 4200. Generalnie - wyglądało to dobrze. Szukałem później w internecie co to za instalacja - znalazłem na stronie urzędu gminy krótką wzmiankę sprzed kilku lat, że jest to pierwsza w Polsce instalacja oświetlenia drogowego w technologii Philips Cosmopolis.

Faktycznie, przypominam sobie jakieś materiały Philipsa sprzed kilku lat z tą nazwą, ale dzisiaj na stronach producenta nic nie udało mi sie znaleźć. Czy ktoś wie, co to jest za źródło światła to Cosmopolis?

Zdjęcia niestety zrobione z jadącego samochodu przy padającym deszczu w trybie automatycznym aparatu. Tak dla informacji żeby lepiej oszacować barwę samych lamp - te ozdoby świąteczne na słupach swiecą zimną białą barwą LED.

Obrazek Obrazek
teemto
 
Posty: 14
Dołączył(a): 23 grudnia 2015, 12:32
Lokalizacja: Poznań

Re: Cosmopolis - co to takiego?

Postprzez lumix26 » 6 stycznia 2016, 14:06

Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9284
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Cosmopolis - co to takiego?

Postprzez amisiek » 6 stycznia 2016, 14:12

Są to wysokoprężne lampy metalohalogenkowe o specjalnym trzonku PGZ12, wymagają dedykowanego układu zapłonowego. Cała instalacja jest bardzo droga w zakupie i utrzymaniu (normalne źródło kosztuje 80zł, CPO-TW nie mniej niż 250zł sztuka, niektóre ponad 400zł sztuka+VAT). Był czas, że były to najsprawniejsze energetycznie źródła światła białego i jedyne, które przekraczały 100lm/W. Obecnie już są wycofywane ze względu na zbyt wysokie koszty utrzymania. W nowych realizacjach małej mocy stosuje się wyłącznie moduły diodowe lub standardowe ceramiczne metalohalogenki serii CDM/HCI w trzonku E27/E40 lub G12/Rx7s/Rx7s-24
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Cosmopolis - co to takiego?

Postprzez trojmiejski » 6 stycznia 2016, 16:06

O ile nie było faktycznych technologicznych przesłanek za tak wysoką ceną to Philips sam sobie w stopę strzelił, gdyby zszedł trochę z ceny to CPO i osprzęt do nich byłyby popularniejsze. Też w perspektywie kilku lat z istniejącymi instalacjami może być problem z dostępnością nowych lamp jak Philips wycofa je z produkcji. No i te lampy mimo dużej wydajności to nie mają zbyt dobrego Ra i jeszcze jest kwestia temperatury barwowej. Ze zwykłymi MH nie ma tylu problemów.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10944
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Cosmopolis - co to takiego?

Postprzez teemto » 6 stycznia 2016, 16:50

Dziękuję za link do danych - jakoś nie mogłem tego wyklikać. Chyba Philips już specjalnie nie promuje tej technologii. Nigdzie nie widziałem informacji o zainstalowanym tego typu oświetleniu.

Muszę powiedzieć, że w naturze mimo niskiego Ra wygląda to bardzo przyjemnie a instalacja w Strzałkowie musi być na bieżąco serwisowana bo wszystkie lampy są sprawne (lampy zainstalowane w 2010r: http://www.strzalkowo.pl/pl/index.php?option=com_content&task=view&id=420).
teemto
 
Posty: 14
Dołączył(a): 23 grudnia 2015, 12:32
Lokalizacja: Poznań

Re: Cosmopolis - co to takiego?

Postprzez amisiek » 6 stycznia 2016, 16:56

To są dość trwałe lampy, także dotąd mogli je wymienić nie więcej niż dwa razy (przypuszczam, że raz, najbliższa wymiana grupowa pewnie w przyszłym roku). Przesłanek technologicznych nie było, były to jednak lampy zaprojektowane pod kątem najwyższej sprawności świetlnej a zatem miały wygrywać kontrakty na instalacje w różnych miastach. W Polsce się nie przyjęły, bo były kilka razy za drogie. Na Zachodzie za to zaczęto już instalować oprawy diodowe ale najpopularniejsza nadal była soda. W bardzo klasycznych pod względem oświetlenia miastach (np. Monachium) nadal stosowano świetlówki liniowe T8.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01


Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości