Zapłon lamp sodowych przy pomocy zapłonnika neonowego

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Re: Zapłon lamp sodowych przy pomocy zapłonnika neonowego

Postprzez andrzejlisek » 17 czerwca 2007, 15:02

Wykorzystałem zapłonnik Polam Pułtusk ZTE/2 o mocy 4...65,80W.

Załączam film pokazujący eksperyment. Zapłonnik leży na podłodze przy dławiku.
Załączniki
Sodowka.part2.rar
(160.31 KiB) Pobrane 113 razy
Sodowka.part1.rar
(244.14 KiB) Pobrane 93 razy
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Zapłon lamp sodowych przy pomocy zapłonnika neonowego

Postprzez CDM » 17 czerwca 2007, 16:27

KaszeL napisał(a):
:arrow: CDM Masz ogromną wiedzę na temat oświetlenia. Zajmujesz się tym hobbystycznie czy zawodowo?

Pracuje w tej branży, ale to dlatego, że od dzieciaka lubiłem i podziwiałem oświetlenie, no i tak mi zostało :roll:
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Zapłon lamp sodowych przy pomocy zapłonnika neonowego

Postprzez KaszeL » 17 czerwca 2007, 17:26

CDM napisał(a):Pracuje w tej branży, ale to dlatego, że od dzieciaka lubiłem i podziwiałem oświetlenie, no i tak mi zostało :roll:


Czym dokładnie się zajmujesz, jeśli wolno spytać? :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Zapłon lamp sodowych przy pomocy zapłonnika neonowego

Postprzez mirek » 17 czerwca 2007, 17:27

andrzejlisek napisał(a):Wykorzystałem zapłonnik Polam Pułtusk ZTE/2 o mocy 4...65,80W.

:D Ja wykorzystałem dokładnie taki sam, też Polam Pułtusk. Wydaje mi się, że Twoja sodówka jest za dużej mocy. Moc 70W mieści się w zakresie obsługiwanym przez zapłonnik i dlatego WSL rusza bez problemu.
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Zapłon lamp sodowych przy pomocy zapłonnika neonowego

Postprzez Bartek » 17 czerwca 2007, 17:45

mirek napisał(a)::D Ja wykorzystałem dokładnie taki sam, też Polam Pułtusk. Wydaje mi się, że Twoja sodówka jest za dużej mocy. Moc 70W mieści się w zakresie obsługiwanym przez zapłonnik i dlatego WSL rusza bez problemu.

Znaczy mój metalohalogenek nie zapali na starterze 4...65-80W :| W takim razie zrobię starter z przekaźnika, jak się uda to dam schemat
Wysokoprężne rtęciówki są dobre, bo są tanie i DOBRE
Bartek
 
Posty: 456
Zdjęcia: 10
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 13:57
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Zapłon lamp sodowych przy pomocy zapłonnika neonowego

Postprzez KaszeL » 17 czerwca 2007, 19:11

Myślę raczej, że Twój metalohalogenek nie zapali na samym impulsie z dławika. One jednak potrzebują sensownego kopa.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Zapłon lamp sodowych przy pomocy zapłonnika neonowego

Postprzez andrzejlisek » 18 czerwca 2007, 11:01

mirek napisał(a):
andrzejlisek napisał(a):Wykorzystałem zapłonnik Polam Pułtusk ZTE/2 o mocy 4...65,80W.

:D Ja wykorzystałem dokładnie taki sam, też Polam Pułtusk. Wydaje mi się, że Twoja sodówka jest za dużej mocy. Moc 70W mieści się w zakresie obsługiwanym przez zapłonnik i dlatego WSL rusza bez problemu.


Właśnie tu jednej rzeczy nie rozumiem. Zapłonnik to jest bimetalowy stycznik, który robi zwarcie, w momencie zwarcia się rozwiera i to wywołuje impuls.

Kiedyś próbowałem ze świetlówką 18W taki eksperyment. Podłączyłem świetlówkę w standardowy sposób. Jak był zapłonnik to zapalała się normalnie. Potem zdjąłem zapłonnik i włączyłem lampę do prądu. Zwarłem przewody, które powinny iść do zapłonnika. Żarniki się zaświeciły.Potrzymałem tak kilka sekund. Potem rozwarłem przewody i świetlówka się zapaliła. Jak nie chciała się zapalić, to jeszcze raz zwierałem przewody.

Z tego można wnioskować, że zapłonnik tylko samoczynnie zwiera i rozwiera przewody. To, czy się robi zapłonnikiem, czy ręcznie wydaje się być bez różnicy. W takim razie czym konstrukcyjnie by się różnił zapłonnik do lamp 80W i 400W?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Zapłon lamp sodowych przy pomocy zapłonnika neonowego

Postprzez KaszeL » 18 czerwca 2007, 11:50

andrzejlisek napisał(a):W takim razie czym konstrukcyjnie by się różnił zapłonnik do lamp 80W i 400W?


Chociażby prądem pracy jaki musi wytrzymać. Przy takim zwarciu w obwodzie płynie prąd roboczy ograniczany tylko i wyłącznie statecznikiem. Dla statecznika do lampy 400W jest to ponad 5A. Styki wewnątrz zapłonnika muszą wytrzymać załączanie i rozłączanie takie właśnie prądu.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Zapłon lamp sodowych przy pomocy zapłonnika neonowego

Postprzez mirek » 18 czerwca 2007, 12:41

Spotkałem się kiedyś z pomysłem zapalania świetlówek przy użyciu łącznika dzwonkowego. Wygląda na to, że udałoby się odpalić sodówkę 400W zwierając jedynie przewody lub stosując łącznik dzwonkowy.
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Zapłon lamp sodowych przy pomocy zapłonnika neonowego

Postprzez elek » 18 czerwca 2007, 14:26

Wygląda na to, że udałoby się odpalić sodówkę 400W zwierając jedynie przewody lub stosując łącznik dzwonkowy.

da sie, sam tak odpalałem sodówy 400W jak jeszcze nie miałem zapłonnika, robiłem kabelkiem zwarcie na lampie i momentalnie rozwierałem, po kilku takich akcjach sodówa zwykle odpalała.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości