Zapłon lamp sodowych przy pomocy zapłonnika neonowego

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Re: Zapłon lamp sodowych przy pomocy zapłonnika neonowego

Postprzez andrzejlisek » 16 czerwca 2007, 21:28

Wiem, że istnieją sodówki o mocy 70W i zwykłe i z własnym zapłonnikiem.

Oglądałem zdjęcia Mirka.

O ile się nie mylę, zapłonnik to tylko styk "zanurzony" w neonie, po podłączeniu prądu te styki się zbliżają, tak naprawdę impuls umożliwiający zapłon lampy idzie z dławika. Czym by się różnił zapłonnik neonowy do lamp sodowych 400W i świetlówek 36W?

:arrow: Mirek Jakiej mocy jest sodówka, którą udało się odpalić wykorzystując zapłonnik?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Zapłon lamp sodowych przy pomocy zapłonnika neonowego

Postprzez KaszeL » 16 czerwca 2007, 21:32

:arrow: andrzejlisek Te dławiki konstrukcyjnie niczym się nie różnią. Im większa moc, tym grubszym przewodem musi być nawinięta cewka.

:arrow: CDM Masz ogromną wiedzę na temat oświetlenia. Zajmujesz się tym hobbystycznie czy zawodowo?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Zapłon lamp sodowych przy pomocy zapłonnika neonowego

Postprzez elek » 16 czerwca 2007, 21:49

O ile się nie mylę, zapłonnik to tylko styk "zanurzony" w neonie, po podłączeniu prądu te styki się zbliżają, tak naprawdę impuls umożliwiający zapłon lampy idzie z dławika. Czym by się różnił zapłonnik neonowy do lamp sodowych 400W i świetlówek 36W?

to jest styk bimetaliczny , pod wpływem ciepła wyładowania w neonie styki sie zwierają i powodują zwarcie stateczniku, gdy styk ostygnie to się rozwiera i energie pola magnetycznego cewki (statecznika) generuje imuls WN o dużym napięciu, styk musi mieć odpowiednią obciażalność prądową bo jak będzie miał zbyt małą to ulegnie uszkodzeniu, poza tym napięcie zapłonu musi być powyżej napięcia pracy lampy bo inaczej zadziała w trakcie pracy lampy i ja zgasi.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Zapłon lamp sodowych przy pomocy zapłonnika neonowego

Postprzez andrzejlisek » 16 czerwca 2007, 22:09

elek napisał(a):
O ile się nie mylę, zapłonnik to tylko styk "zanurzony" w neonie, po podłączeniu prądu te styki się zbliżają, tak naprawdę impuls umożliwiający zapłon lampy idzie z dławika. Czym by się różnił zapłonnik neonowy do lamp sodowych 400W i świetlówek 36W?

to jest styk bimetaliczny , pod wpływem ciepła wyładowania w neonie styki sie zwierają i powodują zwarcie stateczniku, gdy styk ostygnie to się rozwiera i energie pola magnetycznego cewki (statecznika) generuje imuls WN o dużym napięciu, styk musi mieć odpowiednią obciażalność prądową bo jak będzie miał zbyt małą to ulegnie uszkodzeniu, poza tym napięcie zapłonu musi być powyżej napięcia pracy lampy bo inaczej zadziała w trakcie pracy lampy i ja zgasi.


Właśnie. Jak wysokie napięcie może osiągać impuls z cewki? Czy wystarczy do zapłonu lamp sodowych 250W i 400W?
Jeżeli tak, to dlaczego tego zapłonu za pomocą zapłonnika neonowego nie wykorzystuje się na szeroką skalę?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Zapłon lamp sodowych przy pomocy zapłonnika neonowego

Postprzez elek » 16 czerwca 2007, 23:29

impuls WN może dojść nawet do kilku kV, ale to zależy od wielu czynników, zapłonniki takie nie są stosowane masowo bo zwykły elektroniczny zapłonnik jest bardziej niezawodny i przewidywalny.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Zapłon lamp sodowych przy pomocy zapłonnika neonowego

Postprzez mirek » 17 czerwca 2007, 09:36

andrzejlisek napisał(a)::arrow: Mirek Jakiej mocy jest sodówka, którą udało się odpalić wykorzystując zapłonnik?

Tak jak pisałem, jest to WLS 70W. A statecznik jest oryginalny z OUR'a, SR1-125.
Obrazek
Nie wszystko żarówka, co się świeci.
Avatar użytkownika
mirek
 
Posty: 552
Dołączył(a): 4 czerwca 2007, 12:27
Lokalizacja: Kraków

Re: Zapłon lamp sodowych przy pomocy zapłonnika neonowego

Postprzez andrzejlisek » 17 czerwca 2007, 11:55

Dzisiaj próbowałem uruchomić sodówkę 150W zapłonnikiem do świetlówek.

Normalnie, to posiadam zmontowany układ zasilający tak, że od dławika do układu zapłonowego jest ok. 1m kabla, od układu do lampy ok. 50cm. Na początek po prostu zdjąłem układ zapłonowy i wstawiłem tam zapłonnik. Lampa nie chciała zastartować. Potem wyrzuciłem ten kawałek kabla z pomiędzy dławika, a zapłonnika (zapłonnik był przy dławiku, lampa na kablu 50cm od dławika). Wtedy udało się zapalić lampę, tylko, że zapłonnik błyskał (przez obudowę zapłonnika widać barwę wyładowania neonu), lampa zapalała się po 30-40 sekundach od włożenia wtyczki do gniazdka, w między czasie zapłonnik wykonał wiele prób uruchomienia lampy.

Wygląda, jakby im krótszy kabel od dławika do lampy, tym lepiej.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Zapłon lamp sodowych przy pomocy zapłonnika neonowego

Postprzez Bartek » 17 czerwca 2007, 12:07

Czy w ten sposób można uruchomić lampę metalohalogenkową OSRAM Powerstar HQI-e 250W na stateczniku SR1-250 i starterze 4...65-80W :?:
Wysokoprężne rtęciówki są dobre, bo są tanie i DOBRE
Bartek
 
Posty: 456
Zdjęcia: 10
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 13:57
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Zapłon lamp sodowych przy pomocy zapłonnika neonowego

Postprzez andrzejlisek » 17 czerwca 2007, 12:35

Bartek napisał(a):Czy w ten sposób można uruchomić lampę metalohalogenkową OSRAM Powerstar HQI-e 250W na stateczniku SR1-250 i starterze 4...65-80W :?:


Warto by spróbować, ale może być trudniej, bo metalohalogenek potrzebuje wyższego napięcia zapłonu niż sodówka.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Zapłon lamp sodowych przy pomocy zapłonnika neonowego

Postprzez KaszeL » 17 czerwca 2007, 13:34

andrzejlisek napisał(a):Dzisiaj próbowałem uruchomić sodówkę 150W zapłonnikiem do świetlówek.

Normalnie, to posiadam zmontowany układ zasilający tak, że od dławika do układu zapłonowego jest ok. 1m kabla, od układu do lampy ok. 50cm. Na początek po prostu zdjąłem układ zapłonowy i wstawiłem tam zapłonnik. Lampa nie chciała zastartować. Potem wyrzuciłem ten kawałek kabla z pomiędzy dławika, a zapłonnika (zapłonnik był przy dławiku, lampa na kablu 50cm od dławika). Wtedy udało się zapalić lampę, tylko, że zapłonnik błyskał (przez obudowę zapłonnika widać barwę wyładowania neonu), lampa zapalała się po 30-40 sekundach od włożenia wtyczki do gniazdka, w między czasie zapłonnik wykonał wiele prób uruchomienia lampy.

Wygląda, jakby im krótszy kabel od dławika do lampy, tym lepiej.


A mi się wydaje, że miałeś źle dobraną moc zapłonnika. W przypadku świetlówek jest podobnie.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Karol i 17 gości