Barwy światła

Lampy rtęciowe, sodowe, metalohalogenkowe

Re: Barwy światła

Postprzez neon44 » 5 lutego 2008, 17:06

battery napisał(a):Coś wspaniałego te metalohalogenki. One są ideale po prostu. Z tej samej mocy więcej światła niż rtęciówki a i oprawy jakieś z sensem. Te fotki są robione z helikoptera? Bo z góry jakoś.


Fotki były robione z wysokiego budynku
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Barwy światła

Postprzez qba » 5 lutego 2008, 17:28

Pierwsze lata podstawówki spędziłem w klasie (i szkole) oświetlonej ciepłobiałymi świetlówkami Polamp, które nie były jednak ciepłe żarówkowe, różowopomarańczowe. Rzeczywiście takie światło sprzyjało bardziej odpoczynowi. Potem pojawiały się daylighty i chłodnobiałe, więc światło w klasie było już mieszane. Dziś białe MH założyli przed jednym z kościołów. Są w używanych stradach OUS400. Wcześniej były tam łyżki, świecące blado z rtęciówkami lub mixami.
Ostatnio edytowano 8 lutego 2008, 13:01 przez qba, łącznie edytowano 1 raz
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8341
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Barwy światła

Postprzez Bartek » 5 lutego 2008, 21:05

Bartek nie ucz się przy LRFie bo Ci oczy wysiądą.

On mi nie świecił prosto w oczy przecie.
Jestem zwolennikiem świetlówek, a tam, gdzie rtęciówka'ę męczyły koszmary, ja czułbym się jak ryba w wodzie.

Witam w klubie ;)
To ciekawe..Ja słyszałem,że światło chłodne ma stwarzac nastrój pracy, pobudza aktytwność, dlatego jest zalecane m.in w szkołach, wydaje mi się, że jakieś kombinacje ze światłem ciepłobiałym powodują zbytnie odprężenie, prowadzace w sumie do ospałości.

Przekonałem się o tym na własnej skórze ;)
Wysokoprężne rtęciówki są dobre, bo są tanie i DOBRE
Bartek
 
Posty: 456
Zdjęcia: 10
Dołączył(a): 5 czerwca 2007, 13:57
Lokalizacja: Lubliniec

Re: Barwy światła

Postprzez neon44 » 5 lutego 2008, 21:19

Bartek napisał(a):On mi nie świecił prosto w oczy przecie.


To nic ale pisać i czytać przy tym świetle nie radzę
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: Barwy światła

Postprzez Paweł » 7 lutego 2008, 01:48

I tak nie mamy co narzekać ;) W wielu zachodnich krajach czy np. w Wielkiej Brytanii jest pełno klasyków na SOXy a u nas jak klasyk to rtęć :mrgreen:
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: Plucie na lampy sodowe

Postprzez Wysokoprezny » 7 lutego 2008, 17:56

andrzejlisek napisał(a):Witamy Wysokopreznego na forum
Co do oświetlenia ulicznego, to tutaj nie ma większej potrzeby widzenia kolorów.

Cieszę się, ze tak uważasz- dobrze mówisz :mrgreen: Padło pytanie na forum do jednego z użytkowników, czy wybrałby jako białe światło na ulice metalohalogenki czy rtęciówki. Ja osobiście lubię rtęciówki i bym je używał, ale w mniejszości. Przeważałyby metalohalogenki. skąd taka decyzja? Wiecie, mam takie nieco bzikowate przekonanie, ze powinno się używać jak najsprawniejszych lamp, podobnie jak opraw (czysty klosz i odbłyśnik). Przy okazji- na stronce Elgo widziałem wykaz osprzętu do opraw. Nie wiedziałem, ze można kupić np.klosze do opraw ulicznych (Strada OUS), jak również klapki komory statecznika/ukł.zapłonowego. Tak samo z boczkami do świetlówek i kloszami.
Dzisiaj zamontowałem przed tylnym wyjściem z domu oprawę techniczną na żarówkę lub świetlówkę. Tyle, że umiejscowiłem w oprawie WLS 70 W produkcji Natrium, Elgo IDS 2 czyli szeregowy układ zapłonowy, STS 70-500 jako statecznik (prod. Elgo) oraz kondensator 12 miF. Trochę mnie zdziwiło stwierdzenie pani i pana w hurtowni elektrycznej, że nikt nie pyta o statecznik i lampę takiej mocy, jednak sprowadzili mi. Dziwne, czyżby prywatni odbiorcy skupiali sie tylko na średnich mocach? Nota bene jak odbierałem sodę i statecznik (układ zapłonowy wcześniej od nich kupiłem) to pani stwierdziła, ze pamięta jak kiedyś składałem układ lampy wysokoprężnej (prawda, mam układ z LRF 250 i układ z WLS 150), więc dali mi za darmo wkrętak-próbnik napięcia :mrgreen: Poza tym dali 7% rabatu :D A tak w ogóle przepraszam, ze nie napomniałem wcześniej, ale jestem Fanem sody z lighting.pl/forum :) Pozdrawiam!
Lampy wysokoprężne w każdym ogrodzie!
Wysokoprezny
 
Posty: 122
Dołączył(a): 4 lutego 2008, 18:36

Re: Barwy światła

Postprzez cieszyn » 8 lutego 2008, 00:49

A tak w ogóle przepraszam, ze nie napomniałem wcześniej, ale jestem Fanem sody z lighting.pl/forum Pozdrawiam!


Witam, witamy! :) :) 8-)

Sorry, a moge spytać, kolega z jakiego miasta ? (nie widzę nic w profilu, a to czasem ułatwia rozmowy i dyskusje)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Barwy światła

Postprzez FOX » 8 lutego 2008, 02:29

jeżeli chodzi o lampy sodowe to wszystko zależy gdzie sie je stosuje bo np do oświetlenia parku sie nie nadają, tam najlepiej sprawdzają się rtęciówki w oprawach OZPR, jeżeli chodzi o ulice to soda owszem bardzo dobrze zdaje egzamin ale niech będzie jakiś odpoczynek dla oka w postaci metalhalogenków, no i warto zastosować świetlówki liniowe w miejscach mniej uczęszczanych np uliczki osiedlowe :D
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Barwy światła

Postprzez Wysokoprezny » 15 lutego 2008, 22:21

Jestem z Rybnika i właśnie powiem, skąd te zdjęcia metalohalogenków- nie robiłem tych zdjęć, ale wiem, ze to ujęcie z parkingu dachowego galerii Focus Park. Owe metalohalogenki świecą na niedawno odremontowanym Placu Wolności. Przedtem świeciły tam kwiaty 6-ramienne z OUS-ami 250 lub 400W.
Lampy wysokoprężne w każdym ogrodzie!
Wysokoprezny
 
Posty: 122
Dołączył(a): 4 lutego 2008, 18:36

Re: Barwy światła

Postprzez neon44 » 15 lutego 2008, 22:30

Wysokoprezny napisał(a):Jestem z Rybnika i właśnie powiem, skąd te zdjęcia metalohalogenków- nie robiłem tych zdjęć, ale wiem, ze to ujęcie z parkingu dachowego galerii Focus Park. Owe metalohalogenki świecą na niedawno odremontowanym Placu Wolności. Przedtem świeciły tam kwiaty 6-ramienne z OUS-ami 250 lub 400W.


Załóż wątek [Rybnik] Oświetlenie zewnętrzne, to zapodam kilka fotek :) :) :)
Fanatyk opraw ulicznych

Zrobiłem już 5564 zdjęcia opraw oświetleniowych
Avatar użytkownika
neon44
Site Admin
 
Posty: 11126
Zdjęcia: 62
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Górny Śląsk

Poprzednia strona

Powrót do Wysokoprężne lampy wyładowcze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 13 gości