Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

A więc wszystko to, co nie specjalnie pasuje powyżej

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez Kondziu » 18 czerwca 2014, 03:58

Lampka napisał(a):W statecznikach np. świetlówkowych, najczęściej dławik pada ze względu na zwarcie zapłonnika i pracę w stanie bliskim zwarciu. Często, jeżeli dławik jest dobrze wykonany i pracuje w optymalnych warunkach, to praca w tym stanie i takie smażenie uzwojeń może trwać nawet kilka lat, aż dopiero w końcu dojdzie do przegrzania i przepalenia. Niestety jednak zdarza się - to głównie w przypadku dławików współczesnej "oszczędnościowej" produkcji, że dławik jest wykonany wadliwie, może mieć przerwę w izolacji, albo jakieś drobne uszkodzenia, co sprawia, że nagle przepala się, w czasie normalnej pracy. Raz kolega mi opowiadał, jak instalowali w jakiejś hali dużo belek świetlówkowych dla 36w współczesnej produkcji i w kilku od nowości dławiki były uszkodzone oraz parę sztuk po prostu strzeliło. Spotkałem też dziwne uszkodzenie dławika FL-4000, pracującego w oprawie 2x20w, gdzie jedna świetlówka za chiny nie była w stanie odpalić i tylko migała, mimo, że zapłonnik i rura były sprawne (testowałem tam kilka różnych rur i zapłonników). Druga świetlówka w tym obwodzie normalnie świeciła, a ta jedna, i to tylko w tym jednym gnieździe, migała.
W dławikach zalewanych najczęściej z zewnątrz nie widać uszkodzeń, bo wszystko jest głęboko schowane, w innych uszkodzenia od razu widać.
Niekiedy widywałem pordzewiałe dławiki, które mimo tego nadal pracowały jak trzeba.

Kondensator przeciwzakłoceniowy do wymiany lub usuniecia to samo miałem w oprawie 2 x 40w kazdy zapłonnik i kazda swietlówka z jednej strony cały czas migała z poczatku myslałem ze to dławik i wymieniłem ale było to samo dopiero po usunieci kondensatora przeciwzakłoceniowego tzw beczki działa normalnie mogłem dac nowy ale elektryk powiedział ze to nie jest zbyt potrzebne montowano je na wypadek gdy jest w fabrykach duzo maszyn zeby swiatło było stabilne a w domu czy garazu piwnicy to raczej nie jest az tak konieczne chyba ze ktos chce :mrgreen:
Kondziu
 
Posty: 133
Zdjęcia: 5
Dołączył(a): 24 września 2011, 12:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez toomm40 » 18 czerwca 2014, 07:50

temu elektrykowi chodziło o wyeliminowanie efektu stroboskopowego, w mieszkaniach to nie ma aż takiego znaczenia.
w niektórych oprawach nie stosowano jednak kondensatorów, tylko zasilano je z dwóch faz(o ile była przygotowana instalacja do tego )
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5024
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez Lampka » 18 czerwca 2014, 08:03

Kondziu napisał(a):Kondensator przeciwzakłoceniowy do wymiany lub usuniecia to samo miałem w oprawie 2 x 40w kazdy zapłonnik i kazda swietlówka z jednej strony cały czas migała z poczatku myslałem ze to dławik i wymieniłem ale było to samo dopiero po usunieci kondensatora przeciwzakłoceniowego tzw beczki działa normalnie mogłem dac nowy ale elektryk powiedział ze to nie jest zbyt potrzebne montowano je na wypadek gdy jest w fabrykach duzo maszyn zeby swiatło było stabilne a w domu czy garazu piwnicy to raczej nie jest az tak konieczne chyba ze ktos chce :mrgreen:


Nie nie, tobie o coś zupełnie innego chodzi. Ja mam na myśli oprawę, gdzie tego konda nie było wcale.
To, że jak kondensator traci pojemność, to świetlówka jest niedociążona i nie odpala, to ja znam na pamięć, ale tutaj była to oprawa nie 2x40w, tylko 2x20w i bez kondensatora. Sama świetlówka była odpowiednio dociążona, elektrody świeciły mocno na kolor świetlówki.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez FOX » 21 czerwca 2014, 13:52

Spotkałem się z podobną usterką w oprawie 2x20w gdzie niektóre świetlówki mimo że były sprawne i nowe nie chciały zaskoczyć.
Nie pomogły wymiany zapłonników ( kondensatora nie było) i dopiero pomogła wymiana statecznika na identyczny model.
Natomiast jeżeli chodzi o kondensatory przeciwzakłóceniowe były również stosowane np model kSPPpz-01 i podobne. Ich uszkodzenie powodowało wyciek smolistej substancji którą później trudno było wyczyścić z wnętrza oprawy :D
W jakimś modelu z lat 60-70 w dość nietypowy sposób wpięto taki kondensatorek przez co jego zwarcie mogło powodować problemy z działaniem oprawy więc możliwe że wspomnianemu wyżej elektrykowi o ten przypadek chodziło
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez toomm40 » 25 czerwca 2014, 21:39

kolejna różowa świnka Polamu , rocznik 77 , prawie zużyta , niebawem zacznie migać , prześwieciła na dworze w tym stanie jakieś 7,8 miesięcy

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5024
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez Lampka » 27 czerwca 2014, 19:49

Idealne, jako podświetlenie dekoracyjne ;)
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez jacekk » 8 lipca 2014, 22:44

Kondziu napisał(a):Kondensator przeciwzakłoceniowy do wymiany lub usuniecia to samo miałem w oprawie 2 x 40w kazdy zapłonnik i kazda swietlówka z jednej strony cały czas migała z poczatku myslałem ze to dławik i wymieniłem ale było to samo dopiero po usunieci kondensatora przeciwzakłoceniowego tzw beczki działa normalnie mogłem dac nowy ale elektryk powiedział ze to nie jest zbyt potrzebne montowano je na wypadek gdy jest w fabrykach duzo maszyn zeby swiatło było stabilne a w domu czy garazu piwnicy to raczej nie jest az tak konieczne chyba ze ktos chce :mrgreen:


U mnie w oprawach 2x20W kondensatory się same zutylizowały w dosyć widowiskowy sposób. Huk, błysk, do tego paskudny zapach i zachlapane jakimś żółtym glutem wnętrze oprawy a w tym glucie strzępki zwijki kondensatora. Stało się to w trzech z czterech opraw w odstępie góra miesiąca. W czwartej sam wywaliłem kondensator zanim eksplodował, bo odmyć ten ....... wcale nie było tak łatwo.
Nie lubię sody.
Avatar użytkownika
jacekk
 
Posty: 1343
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2014, 22:12
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez bartek380V » 23 lipca 2014, 20:12

A mi dzisiaj trafila sie w rece SON T 150W Made in P.R.C miala zerwany zgrzew przy samym jarzniku do zdyskfalifikowalo ja z dalszej eksploatacji. Lampa swoje poswiecila bo widac zuzycie po jarzniku. Po serii uderzen , jarznik znowu wskoczyl na miejsce . Ciekawe czy jeszcze troche poswieci ? zobaczymy, mysle ze podczas pracy temperatura zrobi swoje i jarznik znowu sie odlaczy od reszty. Jak znajde czas to dam fotki ...
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez Lampka » 16 sierpnia 2014, 22:15

Totalnie wydojona rtęciówka Polamp 250W. Fotki z lipca. Świeci jak 25W żarówka lub świetlówka małej mocy i generuje lekki efekt prostownikowy oraz czasem sama gaśnie.

Po włączeniu.

Obrazek
Obrazek

I potem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Lampki 1W w przedłużaczu. Niektóre - małe Briluxy, działają już 3 lata :!: :!: Od czerwca 2011 roku używane prawie codziennie. Od czasu jak zrobiłem tę fotkę, jedna już padła, z miesiąc temu.

Obrazek

Dość intensywnie używana już, rtęciówka 250W, z wytartym do połowy luminoforem.

Obrazek
Obrazek
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Uszkodzone świetlówki, żarówki, rtęciówki i sodówki

Postprzez matit1 » 18 sierpnia 2014, 20:46

Zemsta neonu za składowanie rurek "jedna na drugiej" i próby nawet ostrożnego wyjmowania jakiejkolwiek rurki żeby inne rurki nie spadały na siebie :x

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
matit1
 
Posty: 3129
Zdjęcia: 1394
Dołączył(a): 13 października 2008, 16:08
Lokalizacja: Białystok

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne rodzaje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości