Pokazowe lampy elektronowe

A więc wszystko to, co nie specjalnie pasuje powyżej

Pokazowe lampy elektronowe

Postprzez andrzejlisek » 26 lipca 2009, 01:58

Czy ktoś z Was miał w szkole na fizyce do czynienia z takimi lampami jak pierwsze dwie na tym filmie? http://www.youtube.com/watch?v=Z61zCaAF ... re=related

Domyślam się, że głównym ich przeznaczeniem są pokazy praw fizyki w szkołach.
w lampie z ekranem wzdłuż - oddziaływanie pola magnetycznego na bieg elektronów
w lampie z metalowym krzyżem - to, że w warunkach braku pola elektrycznego i magnetycznego elektrony biegną po linii prostej i że metal je zatrzymuje
w trzeciej lampie - nie wiem, o co w niej chodzi
czwarta lampa - lampa rentgenowska, raczej nie do szkół.

Ja nie miałem. Ciekawe, jaka jest cena takiego czegoś. Wiem, że to się jakoś zasila wysokim napięciem bez podgrzewania katody (inne lampy elektronowe, również kineskop ma podgrzewaną katodę).
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Pokazowe lampy elektronowe

Postprzez gory » 26 lipca 2009, 13:17

u mnie w szkole była taka rurka wypełniona neonem. itd. Każda świeciła na inny kolor.
Pozdrawiam
Bartek

---------------------------------------------------------------------------------
nie boję się, gdy prąd jarznik zżera, bo mam latarkę Energizera ! ;)
Avatar użytkownika
gory
 
Posty: 278
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 21 lipca 2009, 08:50
Lokalizacja: DB - Dolny Śląsk

Re: Pokazowe lampy elektronowe

Postprzez DocBrown » 26 lipca 2009, 13:31

:arrow: Andrzej, ja coś takiego chyba widziałem i nawet próbowałem uruchomić, ale nie udało się (o ile to było to)

:arrow: Gory, to o czym piszesz to mogą być rurki Geisslera (czy jak to sie pisze :P)
DocBrown
 

Re: Pokazowe lampy elektronowe

Postprzez DocBrown » 26 lipca 2009, 13:36

Tak to jednak było to :D
Obejrzałem ten film i wiem, że na pewno próbowałem odpalić drugą lampę (krzyż maltański) i trzecią (to z turbinką w środku).
Druga nie działała, a trzecia tylko chwile po załączeniu, miały być użyte na pokazie na festiwalu fizyki, jednak zrezygnowaliśmy z tego, bo nie działało nam to jak należy, zasilałem to moim generatorem WN na trafo z TV i dwóch tranzystorach 2N3055 :mrgreen:
Ten właśnie generator był główną atrakcją jaką przygotowałem na ten festiwal jako reprezentant mojego LO :twisted:
DocBrown
 

Re: Pokazowe lampy elektronowe

Postprzez andrzejlisek » 26 lipca 2009, 13:44

Znalazłem, że te lampy to są lampy Crookesa

http://en.wikipedia.org/wiki/Crookes_tube
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48


Powrót do Inne rodzaje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości