ksenony

A więc wszystko to, co nie specjalnie pasuje powyżej

Re: ksenony

Postprzez litak1 » 9 marca 2013, 18:52

http://www.nuconverter.de/assets/pbd2s.pdf
Z tej przykładowej dokumentacji wynika że faktycznie palnik XMH emituje małą, ale zawsze ilość UV w wersji bezozonowej (pow. 250nm),też z racji ciśnienia roboczego 100bar. Przy czym najwięcej UVA. Więc wskazuje to na użycie jakiegoś zgrubnego filtra UV i faktycznie zalecają używanie okularów ochronnych w kontakcie bezpośrednim źródło światła- oczy. W przypadku chńskich zamienników halogenów sprawa na pewno będzie jeszcze gorzej wyglądać.
Sprawa pozycji nie jest istotna bo jak widać reflektor samochodowy to nie jest jedyna aplikacja tego źródełka ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: ksenony

Postprzez Volt » 10 marca 2013, 00:07

Właśnie testuje ksenon 12000K. Daje biało światło z lekko "jagodową" poświatą (taki błękitny lekko wpadający w fiolet). Ta temperatura barwowa raczej nie jest przyjemna dla oczu. Nawet Ra ma gorsze od tej 6000K (patrzę na widmo uzyskane z płyty CD). Jednak myślałem, że ta niebieskawa poświata będzie bardziej mocna. Teraz już wiem dlaczego MH produkują w większości w przedziałach 3000K - 5000K. Bardziej przyjazne barwy dla oczu.

Co do UV w ksenonach to wydaje mi się, że jest mniejsze od lamp rtęciowych. Przynajmniej z moich obserwacji. Jak przykładam jakieś białe tkaniny do ścian, fluorescencyjne przedmioty to przy LRF świecą a przy ksenonie - prawie nic nie widać. Szkoda, że nie mam jakiegoś lepszego miernika do pomiaru widma. Ponoć producenci lamp ksenonowych zmniejszają emisję UV w lampach ze względu na duże zniszczenia opraw reflektorowych. Nie mniej jednak myślę, że ta emisja jest na normalnym poziomie nie szkodzącym człowiekowi (przecież nie patrzę się bezpośrednio w samą lampę). Słońce z pewnością wysyła więcej tego promieniowania.

Co do pozycji świecenia - te moje chińskie lampki dobrze świecą tylko w poziomie , bo w pionie migają.

Pozostaje mi tylko czekać, aż LED-y będą lepsze i tańsze. Na pewno opłaci się w nie zainwestować niż ksenony w kuchni ;)
gg 692361
Avatar użytkownika
Volt
 
Posty: 62
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 czerwca 2012, 23:12

Re: ksenony

Postprzez trojmiejski » 10 marca 2013, 00:25

W domu zamiast ksenonów zdecydowanie lepiej zastosować tradycyjne MH.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: ksenony

Postprzez litak1 » 11 marca 2013, 21:02

Myśląc nad tymi filtrami w różnych lampkach zrobiłem pewne proste doświadczenie a mianowicie oświetliłem różne lampki "czarnym światłem" i oczom ukazał się taki oto wynik
Zgadujcie co to za lampki i które mają a które nie mają filtrów UV:


Obrazek


A teraz dla wyjaśnienia fotka zrobiona w świetle białym :P


Obrazek


Od lewej HCI-T35W NDL, SDW_T 35W, HBO502, Jarznik rtęciowy 125W, Lampa XMH no name 6000K 35W
Jak widać lampy HCI-T SDW-T i XMH mają filtry (nawet dziadowska chińska lampka XMH za 19 zł.)
Filtrów nie mają natomiast lampa HBO i LR125W (jarznik) bo mieć ich nie powinny (takie zadanie) :) :)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: ksenony

Postprzez Elektroservice » 11 marca 2013, 21:06

Czyli to coś co świeci to ten filtr wyłapujący UV ?
Też kiedyś bawiłem się 36W kijkiem BLB i szkło niektórych lamp świeciło na taki zielononiebieski kolor w tym świetle :mrgreen:
Precz z przewodami YDYt, oraz podobnymi w instalacjach elektrycznych !
Avatar użytkownika
Elektroservice
 
Posty: 6333
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 6 stycznia 2013, 20:40
Lokalizacja: Stęszew

Re: ksenony

Postprzez Marek140 » 12 marca 2013, 06:54

Ja zgaduje że filtra nie ma HBO i jarznik elerefa ;)
Lubię dobre brzmienie sprzętu sprzed lat.
Avatar użytkownika
Marek140
 
Posty: 1494
Zdjęcia: 508
Dołączył(a): 13 maja 2011, 15:08
Lokalizacja: Augustów

Re: ksenony

Postprzez KaszeL » 12 marca 2013, 08:09

Problem w tym, że ten test pokazuje tylko filtrację UV-A. Zrób to samo, ale zaświeć świetlówką UV-C, o się zdziwisz :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: ksenony

Postprzez litak1 » 12 marca 2013, 12:09

Wszystko ok ale jeśli ktoś wprowadza filtr UV to robi to w jakimś celu i nie sądzę żeby wprowadzał wybiórczy filtr, wiadomą sprawą jest również że najłatwiej odfiltrować UV dalekie a najgorzej UV bliskie z racji przenikalności, kolejną sprawą jest też to że UV dalekie działa najbardziej destrukcyjnie na tworzywa sztuczne, czyli przede wszystkim na tamten zakres należy założyć ochronę. I wreszcie z PDFa philipsa (którego wyżej zamieściłem) dowiadujemy się że właśnie sprawa najgorzej wygląda z ochroną jednak UVA ponieważ największy procent energi (już wypromieniowanej poza bańkę) to właśnie UVA i jest to opisane.
A to że tworzywa niszczą się przez te lampy to sprawa nie podlega dyskusji, bo sam również byłem świadkiem tego, jednak od zwykłych halogenów (które również promieniują UV w niewielkim stopniu) też widziałem takie uszkodzenia i idąc dalej wszystkie oprawy ze źródłami najczęściej wyładowczymi powodują przyspieszone starzenie się tworzyw i to niezależnie jakich firm byłyby źródła i jakiego rodzaju. Słońce również tak działa i to nawet dość mocno . Reasumując UV to coś naturalnego i w odpowiednich dawkach jest także potrzebne do życia ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: ksenony

Postprzez bartek380V » 12 marca 2013, 13:25

Tak czy tak zróbmy takie doswiadczenie z UV C zawsze byłem ciekawy jakby to wyszło . Logicznym jednak jest ze producent znając widmo UV jakim swieci jarznik lampy ,robi filtr do zakresu promienowania UV tejze lampy ,przynajmniej dla najmocniejszych ,,pików,, promienowania .
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: ksenony

Postprzez litak1 » 12 marca 2013, 15:29

Z takim doświadczeniem jest problem dosyć duży gdyż nie posiadam takiej lampki która emitowała by UVB,UVC nie emitując przy tym UVA (deuterówka) lub l rtęciowa ze specjalnym filtrem ponieważ przy zwykłej świetlówce UVC lub jarzniku LR lampy z filtrem świecą tak samo, a to może być wynikiem UVA które te lampy również emitują , ponadto nie wiadomo jak zachowuje się filtr w tych lampach przy tym dalszym promieniowaniu, gdyż wcale nie musi być fluorescencji, więc potrzebny by był specjalny ekran luminescencyjny na UVB,UVC który umieściłbym za różnymi lampkami i w ten sposób można by definitywnie sprawdzić to filtrowanie. Większość luminoforów jest na UVA (LRF,LF)i nie mam pomysłu w czym taki luminofor na dalsze promieniowanie może się znajdować :oops:
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Poprzednia strona

Powrót do Inne rodzaje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości