Lampy do projektorów

A więc wszystko to, co nie specjalnie pasuje powyżej

Lampy do projektorów

Postprzez andrzejlisek » 17 listopada 2007, 19:44

Słyszałem, że w projektorach multimedialnych (takie podłączane do komputera, wykorzystywane w prezentacji) stosuje się lampy o takich oznaczeniach: EHP, NSH, SHP, UHP, UHE.

Czy wszystkie wymienione lampy są lampami metalohalogenkowymi krótkołukowymi? Czy to jeszcze inne. Słyszałem, że UHP to lampa rtęciowa, ale nie jestem pewny.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Lampy do projektorów

Postprzez elek » 17 listopada 2007, 21:26

Używane są w zasadzie 2 typy lamp, krótkołukowe MH i rtęciowe UHP (Ultra High Performance) lub też bardzo żadko ksenonowe, mnogość nazw to tylko zabieg marketingowy, lampa UHP to zwykła lampa rtęciowa tyle że wyładowanie zachodzi pod ciśnieniem >200atm dzięki temu występuje silne widmo ciągłe, taka lampa ma CRI na poziomie 60-70 i dodatkowo wysoka skuteczność dochodzącą do 70lm/W , lampy UHP są stosowane coraz częściej bo maja długą żywotność i bardzo dobre parametry.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Lampy do projektorów

Postprzez andrzejlisek » 17 listopada 2007, 22:39

Nie wiesz może, jakie jest ciśnienie rtęci w zwykłej rtęciówce oświetleniowej?

Czy lampę UHP można by zasilać standardowym układem dławik-zapłonnik, tylko, że trzeba by doświadczalnie dobrać dławik?

Słyszałem, że cena lampy UHP może dochodzić do 2000-3000 zł. Czy lampa MH krótkołukowa będzie tańsza, czy w podobnej cenie?
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Lampy do projektorów

Postprzez elek » 17 listopada 2007, 23:37

W zwykłych lampach rtęciowych ciśnienie zależy od mocy lampy, w lampach małej mocy (50-80W) może być nawet 20atm w najwiekszych jest to około 3-4atm, lampe UHP dało by się zasilić zwykłym dławikiem ale trzeba by go odpowiednio dobrać bo one są przystosowane do pracy na dedykowanym osprzęcie, lampy do projektorów to bardzo specjalistyczne i zaawansowane konstrukcje i do tego produkowane w stosunkowo niewielkich ilościach (w porównaniu do lamp oświetleniowych) dlatego ich cena jest tak duża.
Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.
www.instagram.com/flurothyl
Avatar użytkownika
elek
 
Posty: 1638
Zdjęcia: 436
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 23:04
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Lampy do projektorów

Postprzez andrzejlisek » 18 listopada 2007, 00:07

Zastanawiam się, czy jak padnie lampa, to lepiej kupić nową na ciężkie pieniądze, czy przerobić projektor tak, żeby można było zamontować standardową lampę rtęciową lub metalohalogenkową (należałoby trochę poeksperymentować z optyką urządzenia).
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Lampy do projektorów

Postprzez KaszeL » 18 listopada 2007, 13:43

Raczej nie ma szan na przerobienie projektora pod inna lampę.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Lampy do projektorów

Postprzez andrzejlisek » 20 listopada 2007, 10:04

Zauważyłem, że projektor posiada wentylator do chłodzenia. Po wyłączeniu lampy również pracuje. Ktoś (zna się na informatyce, nie zna się na lampach) mi mówił, że jak się nie wychłodzi lampy po zakończeniu użytkowania projektora, to ostygnie sama, ale skraca się jej żywotność. Czy miał rację?
Ostatnio edytowano 20 listopada 2007, 22:48 przez andrzejlisek, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Lampy do projektorów

Postprzez KaszeL » 20 listopada 2007, 18:05

Miał. Projektory to urządzenia, które często się przenosi z miejsca na miejsce. Takie targanie projektora z gorącą lampą nie wychodzi mu na zdrowie. Jeśli projektor stoi sobie grzecznie na półce, to nie powinno być problemu.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań


Powrót do Inne rodzaje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości