Naprawa i przeróbka starych szeregowych lampek choinkowych.

A więc wszystko to, co nie specjalnie pasuje powyżej

Naprawa i przeróbka starych szeregowych lampek choinkowych.

Postprzez bmisilo » 3 stycznia 2016, 21:30

Witam już w nowym roku Koleżanki i Kolegów.
Od zawsze podobały mi się tradycyjne lampki choinkowe na żaróweczki E10 14V 3 lub 5W. Barwa światła żywe kolory itp. Kiedyś naczytałem się sporo o porażeniach, pożarach przez tandetne lampki choinkowe. Postanowiłem fakt faktem że po świętach że sobie takie wykonam. Za bazę posłużyły mi 3 komplety światełek polskiej produkcji zakupione okazyjnie na OLX. Przewody były gdzie gdzieniegdzie po izolowane taśmą, poprzerywane. Nadawały by się do użytku po remoncie przewodów, jednak skusiłem się na połączenie 3 kompletów razem każda opraweczka równolegle. Chciałem uniknąć szukania tej spalonej i przede wszystkim bezpieczeństwo swoje jak i domowników. Pierwotnie komplet miał liczyć 50 po 5W punktów świetlnych ale liczy 49, bo okazało się że brakuje 1 oprawki. Dwie dołożyłem z jakiegoś innego kompletu który leżał w mojej graciarni. Całość zasila trafo prawdopodobnie o mocy około 400W o napięciu 14,8V jałowo, pod obciążeniem 14V. Do połączeń użyłem przewodu Lgy 1mm kwadrat. Miałem rozbierać każdą z oprawek ale okazało się, że za dużo roboty bo trzeba rozginać sprężyny itp. Główny przewód nie jest nigdzie przecinany. Dołączanie kabelków z oprawek jest poprzez odizolowanie ściągaczem na zasadzie odsunięcia koszuli i owinięcie drucikami dookoła niego i zalutowanie. Zasilanie podawane jest z dwóch stron, gdyż występuje spadek napięcia. Żaróweczki nie są dowoltowane. Świecą ciemniej, ale będą dłużej żyły. Pobór prądu po stronie wtórej ponad 16A. Sporo ale na święta się nie oszczędza :D. Czeka jeszcze mnie wykonanie obudowy na transformator i w zasadzie tyle. Zdjęcia na razie ze starymi żaróweczkami, ale posiadam nowe ale nie razie nie wkręcam. Dosyć pisania teraz pora na zdjęcia :)
Jeden z kompletów który nadawał się do świecenia:
Obrazek
Obrazek

Światełka przypięte do płyty pilśniowej:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Testy nie wszystkie żarówki i w tym 3W:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Prąd po rozgrzaniu się wszystkiego początkowo ponad 16A teraz ustabilizowany:
Obrazek
Filmiki pierwotne lampki i po przeróbce:
https://www.youtube.com/watch?v=kMUsX4j ... e=youtu.be
https://www.youtube.com/watch?v=GafFxGG ... e=youtu.be
Kupię wirnik typ 300.1200 do odkurzacza Predom-Zelmer.
Avatar użytkownika
bmisilo
 
Posty: 219
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 5 maja 2011, 22:28
Lokalizacja: Jarosław

Re: Naprawa i przeróbka starych szeregowych lampek choinkowych.

Postprzez kwiatuszek » 3 stycznia 2016, 21:31

Gratuluje, pięknie wyglądają.
kwiatuszek
 
Posty: 7
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 3 stycznia 2016, 17:40
Lokalizacja: Skołoszów

Re: Naprawa i przeróbka starych szeregowych lampek choinkowych.

Postprzez amisiek » 3 stycznia 2016, 21:41

16A to spory prąd, na 1mmkw... Założyłbym coś o większym przekroju. Połączenie szeregowe miało ważną zaletę - mniejsze natężenie prądu. Równoległe z transformatorem za to zabezpiecza porażeniem.
Lampki fajne. Jak za starych czasów.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Naprawa i przeróbka starych szeregowych lampek choinkowych.

Postprzez bmisilo » 3 stycznia 2016, 21:49

No wiem właśnie a specjalnie zamawiali mi 100m Lgy 1mm zieloną. Dla tego napisałem że zasilanie jest podawane z dwóch stron aby wyeliminować spadki napięcia. Zgadzam się z Tobą że szeregowo malutki prąd płynął, ale teraz mają zaletę jak się spali żaróweczka to reszta świeci i widać gdzie się spaliło :)
Kupię wirnik typ 300.1200 do odkurzacza Predom-Zelmer.
Avatar użytkownika
bmisilo
 
Posty: 219
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 5 maja 2011, 22:28
Lokalizacja: Jarosław

Re: Naprawa i przeróbka starych szeregowych lampek choinkowych.

Postprzez amisiek » 3 stycznia 2016, 21:56

Niektóre z żarówek były tak zrobione, że miały mostek, który zwierał żarówkę po przepaleniu włókna żarnika. Wtedy widać, bo nie świeci, a reszta owszem. Do dziś ten patent stosują Chińczycy w popularnych śmieciowych lampkach, które z bezpieczeństwem mają niewiele wspólnego. Zobacz, czy nie masz przypadkiem takich żarówek, bo jeśli tak, to po przepaleniu żarówki będzie problem (i to spory). Przy okazji na zasilaniu dałbym odpowiedni bezpiecznik.
Nie jestem pewien czy polskie żarówki takie były, ale czeskie to na 100%.

edit - na 100% - znaczy nie wszystkie, ale na pewno przynajmniej jedna taka seria była.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Naprawa i przeróbka starych szeregowych lampek choinkowych.

Postprzez bmisilo » 3 stycznia 2016, 22:03

Racja kilka sztuk ma ten mostek. Na wyjściu dam albo automat B16 albo jakąś wkładkę topikową na 20A typu np. DII. No lampki mają wadę bo jak mostek będzie zwierał to ciężej będzie znaleźć ale myślę że sytuacja będzie miało rzadko miejsce. Oczywiście na wejściu też będzie bezpiecznik wkładka WTAT 2A.
Kupię wirnik typ 300.1200 do odkurzacza Predom-Zelmer.
Avatar użytkownika
bmisilo
 
Posty: 219
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 5 maja 2011, 22:28
Lokalizacja: Jarosław

Re: Naprawa i przeróbka starych szeregowych lampek choinkowych.

Postprzez KaszeL » 3 stycznia 2016, 22:23

Stare tabele pokazują, że przewód 1mm2 może być obciążony prądem ciągłym do 9A. Przy zasilaniu dwustronnym masz jeszcze drobny zapas, ale te same tabele mówią o zabezpieczeniu takiego przewodu wkładką topikową 6A. 20A wkładki zabezpieczają przewody 4mm2. Innymi słowy, przy pierwszym zwarciu całość pójdzie z dymem.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Naprawa i przeróbka starych szeregowych lampek choinkowych.

Postprzez bmisilo » 4 stycznia 2016, 08:23

Wzorowałem sie na nowej tabeli gdzie podali 15A. Też nie chciałem aby przewód był za gruby wizualnie. Ewentualnie wymienie połowe żaróweczek na 3W troche zmaleje pobór prądu.
Kupię wirnik typ 300.1200 do odkurzacza Predom-Zelmer.
Avatar użytkownika
bmisilo
 
Posty: 219
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 5 maja 2011, 22:28
Lokalizacja: Jarosław

Re: Naprawa i przeróbka starych szeregowych lampek choinkowych.

Postprzez KaszeL » 4 stycznia 2016, 15:10

A możesz mi powiedzieć, po co puszczasz to przez trafo i to na dodatek równolegle? Pokaż tę tabelę, gdzie 1mm2 wytrzymuje 15A :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Naprawa i przeróbka starych szeregowych lampek choinkowych.

Postprzez bmisilo » 4 stycznia 2016, 15:23

Przeczytaj uważnie dla czego zastosowałem obniżenie napięcia. A tabela tutaj http://ise.pl/phpbb3/download/file.php?id=3181
Kupię wirnik typ 300.1200 do odkurzacza Predom-Zelmer.
Avatar użytkownika
bmisilo
 
Posty: 219
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 5 maja 2011, 22:28
Lokalizacja: Jarosław

Następna strona

Powrót do Inne rodzaje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron