Niskoprężne lampy sodowe czyli SOXy

A więc wszystko to, co nie specjalnie pasuje powyżej

Re: Niskoprężne lampy sodowe czyli SOXy

Postprzez qba » 25 lutego 2017, 21:16

Świeci na czerwono - różowy kolor i to bardzo długo - SOX pełny strumień świetlny uzyskuje po ok. 15 min. Te katalogi świetna sprawa. Dowód że w Polsce były produkowane SOXy. Ciekawe dlaczego w PRL nie zdecydowano się na ich produkcję. Inne kraje bloku wschodniego miały oświetlenie niskoprężne, jak choćby Czechosłowacja. Wygląda na to, że całkiem ich sporo było. Moja babcia, która dzieciństwo spędziła w przedwojennej Warszawie opowiadała, że pamięta z tamtego czasu w oświetleniu ulic tylko lampy żarowe i gazowe.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Niskoprężne lampy sodowe czyli SOXy

Postprzez litak1 » 25 lutego 2017, 21:23

Nie całkiem oto mi chodziło drogi Kolego ;)
Jako że wiem jak długo rozgrzewają się dzisiejsze Soxy bo mam ich parę, chodzi mi o barwę światła mieszaniny penninga, która w tej lampce ma chyba inny skład, światło ma dużo bardziej neonową barwę w niej, niż w tych dzisiejszych, w których jest ono raczej fiołkowe, a może jest to tylko przekłamanie aparatu :roll:
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Niskoprężne lampy sodowe czyli SOXy

Postprzez trojmiejski » 26 lutego 2017, 13:53

qba napisał(a):Inne kraje bloku wschodniego miały oświetlenie niskoprężne, jak choćby Czechosłowacja.

Są gdzieś zdjęcia opraw na sodę niskoprężną lub inne dowody ich istnienia? Gdyż słyszałem wiele razy, że w Czechosłowacji stosowano takie lampy, lecz nie spotkałem się dotychczas z żadnym konkretnym dowodem.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: Niskoprężne lampy sodowe czyli SOXy

Postprzez KaszeL » 26 lutego 2017, 21:54

litak1 napisał(a):Nie całkiem oto mi chodziło drogi Kolego ;)
Jako że wiem jak długo rozgrzewają się dzisiejsze Soxy bo mam ich parę, chodzi mi o barwę światła mieszaniny penninga, która w tej lampce ma chyba inny skład, światło ma dużo bardziej neonową barwę w niej, niż w tych dzisiejszych, w których jest ono raczej fiołkowe, a może jest to tylko przekłamanie aparatu :roll:


Tutaj akurat nie. Ona faktycznie świeci czystym neonem i to bardzo długo. Całkiem fajnie to wygląda :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Niskoprężne lampy sodowe czyli SOXy

Postprzez OUSF » 26 lutego 2017, 21:55

Mam pytanko:
Czy ta niskoprężna soda też ma Ra ok. 0 :?:
OUSF
 

Re: Niskoprężne lampy sodowe czyli SOXy

Postprzez KaszeL » 26 lutego 2017, 22:01

Tak.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Niskoprężne lampy sodowe czyli SOXy

Postprzez qba » 27 lutego 2017, 05:06

trojmiejski napisał(a):
qba napisał(a):Inne kraje bloku wschodniego miały oświetlenie niskoprężne, jak choćby Czechosłowacja.

Są gdzieś zdjęcia opraw na sodę niskoprężną lub inne dowody ich istnienia? Gdyż słyszałem wiele razy, że w Czechosłowacji stosowano takie lampy, lecz nie spotkałem się dotychczas z żadnym konkretnym dowodem.

W wątku o Czechach i Słowacji chyba się jakieś zdjęcie przewinęło.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: Niskoprężne lampy sodowe czyli SOXy

Postprzez Alex » 27 lutego 2017, 11:38

Opary sodu lampy niskociśnieniowe ma cokół BY22d dzisiejszych czasach. Podstawa ta ma, ponieważ stosuje się w szczególności w Anglii un tam tej podstawy są powszechnie stosowane. W Europie Wschodniej nigdy nie widziałem lampę z sodowych lamp niskociśnieniowych. Ponieważ Monochromatyczne Lampy ona emituje pomarańczowe światło przede wszystkim na drogach wodnych, tuneli lub miejsc, w których stosowany jest znacznie wyciąg. I prsönlich Lampy trzy Sox
Radum Sox 180W
Mazda Sio 90W
Osram na35W
Nie mogę mówić po polsku, więc użyć überstzungs programu dlatego może być tak, że mi się nie uda w moich sum mnie. Proszę zrozumieć
Avatar użytkownika
Alex
 
Posty: 108
Dołączył(a): 20 sierpnia 2016, 08:19
Lokalizacja: Kunheim France

Re: Niskoprężne lampy sodowe czyli SOXy

Postprzez amisiek » 27 lutego 2017, 21:08

Alex napisał(a):Opary sodu lampy niskociśnieniowe ma cokół BY22d dzisiejszych czasach. Podstawa ta ma, ponieważ stosuje się w szczególności w Anglii un tam tej podstawy są powszechnie stosowane. W Europie Wschodniej nigdy nie widziałem lampę z sodowych lamp niskociśnieniowych. Ponieważ Monochromatyczne Lampy ona emituje pomarańczowe światło przede wszystkim na drogach wodnych, tuneli lub miejsc, w których stosowany jest znacznie wyciąg. I prsönlich Lampy trzy Sox
Radum Sox 180W
Mazda Sio 90W
Osram na35W


Pomogę naszemu Koledze i przetłumaczę na polski.
tłumaczenie napisał(a):Lampy sodowe niskociśnieniowe mają obecnie cokół BY22d. Są stosowane przede wszystkim w Wielkiej Brytanii. W Europie wschodniej nigdy nie widziałem lampy sodowej niskociśnieniowej. Lampa ta emituje monochromatyczne pomarańczowe światło i jest stosowana przede wszystkim przy kanałach, drogach wodnych, tunelach i w miejscach, gdzie potrzebny jest znaczny kontrast. Posiadam trzy lampy...


Wiem, że język polski jest bardzo trudny dla cudzoziemców- dlatego pomożemy. Napiszę też odpowiedź po angielsku.

Low pressure sodium lamp (SOX) were used sometimes in Poland. Some of them are now gone, they were replaced by LEDs.

SOX in Lublin (photo by famabud)
Obrazek

SOX in Poznan (still in service as of 2017), photo by Filip
Obrazek

SOX in Gdansk, photo by trojmiejski
Obrazek
Obrazek

SOX in Swinoujscie (near the border), photo by SL100
Obrazek

SOX in Bydgoszcz, photo by Lumix26
Obrazek

SOX in Zabrze, photo by Lampka
Obrazek

SOX in Wrzesnia, photo by Toczek
Obrazek

SOX in Warsaw, photo by Cieszyn - fixtures replaced to high pressure sodium. There were SOX fixtures in Pułkowa street in Warsaw (multilane street similar to photo taken in Poznan) but they were eventually replaced by LEDs last year.
Obrazek
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Niskoprężne lampy sodowe czyli SOXy

Postprzez qba » 5 stycznia 2020, 18:01

Z Wrześni znikły SOXy. Są tam jakieś oprawy LED. Pewnie niedługo znikną i z Poznania. Na pierwszym duecie wymieniono na SGS203.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8334
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Inne rodzaje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości