[Wielka Brytania] Oświetlenie

Dyskusje na temat oświetlenia zewnętrznego występującego na terenie innych państw i kontynentów.

Re: [Wielka Brytania] Oświetlenie

Postprzez amisiek » 5 kwietnia 2011, 22:08

Jeśli coś można Ci poradzić, to może zaprzyjaźnij się z Picasą.
Zobacz co można w 15 sekund wyczarować z jednego z Twoich zdjęć (chodziło mi o wyciągnięcie szczegółów z cieni i ożywienie fotki odrobinę, bo zdjęcia są bardzo dobre, wymagają jedynie minimalnej obróbki):
Obrazek
Jak to zrobiłem? Dwuklik w zdjęcie, zakładka tuning, Fill light nieco w prawo, Highlights w prawo, zaznaczenie białego i suwak Color Temperature nieco w prawo. Potem Back to Library, prawoklik na zdjęciu i Save. Potem wrzuciłem zdjęcie jak zwykle.
Bardzo dobre zdjęcia i czekamy na więcej.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Wielka Brytania] Oświetlenie

Postprzez Misiumac » 5 kwietnia 2011, 22:09

Dziękuję za cenną radę, następnym razem postaram się w taki sposób "upiększyć" moje zdjęcia :)
Misiumac
 

Re: [Wielka Brytania] Oświetlenie

Postprzez amisiek » 15 października 2011, 20:08

Trochę świeżynek z Londynu, z okolic Paddington. Mój pierwszy wyjazd BEZ lustrzanki, a jedynie z aparatem kieszonkowym.
Najpierw zapalajka
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Barwa to /830, ale dopiero się rozgrzewa
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Ulica przy St Mary Hospital, po lewej soda, po prawej rtęć.
Obrazek

Bardzo ciekawe oświetlenie elewacji
Obrazek
Obrazek
Obrazek
zapodaje taki oto naświetlacz
Obrazek
W tym miejscu jeszcze przed remontem był stary SOX. Teraz bardzo ładne MH, co prawda małej mocy, ale dobrze świeci.
Obrazek
W bramach są naświetlacze świecące na ściany. Z sodą, a czasami MH
Obrazek
Obrazek

Ciekawie podświetlone menu chińsko-koreańskiej restauracji.
Obrazek
A czym? Świetlówką do roślin!
Obrazek

Gdy szedłem z pociągu Heathrow Express do terminala, przechodziłem wyremontowanym korytarzem. Zdziwiło mnie bardzo jasne i nadzwyczaj dobre jak na Anglików oświetlenie. Zamiast pospolitych rur /535 albo /765 było zapewne coś innego w tym rastrze.
Obrazek
Tak, oko się nie myli! To jest Philips TL-D Deluxe o Ra>90. Lepsza od tego jest tylko Graphica.
Obrazek
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Wielka Brytania] Oświetlenie

Postprzez famabud » 15 października 2011, 21:27

Te pierwsze oprawy to są chyba Schreder Furyo, a te sodowe naświetlacze iluminujące bramy to najprawdopodobniej Thorn Sonpak. Fajne fotki. :)
A na tym korytarzu, to ludzie zapewne dość krzywo na Ciebie patrzyli. :lol:
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Wielka Brytania] Oświetlenie

Postprzez amisiek » 15 października 2011, 22:12

Furyo bardzo ładnie świeci, mam kilka panoram i fotek szerokim kątem foconych i widać jak dobra to jest oprawa. Naświetlacze są pospolite, to prawda. Widziałem też kilka malutkich opraw na lampy SOX o bardzo małej mocy ale fotki z racji na źródło światła są do kosza od razu.
Ludzie się dziwnie nie patrzyli, ot, kolejny podróżny, który foci co popadnie. Jakbyś zobaczył Japończyków w działaniu... Ja przy nich to mały pan Pikuś.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Wielka Brytania] Oświetlenie

Postprzez Paweł » 18 października 2011, 15:18

Furyo prezentują się najlepiej :) Z racji tego że w Polsce SOX niewiele i nowych pewnie nie zobaczymy to fotki w tym monochromatycznym świetle są mile widziane ;)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Wielka Brytania] Oświetlenie

Postprzez bartek380V » 23 października 2011, 13:28

W zyciu nie chcialbym SOX a przeciez to najgorsze swiatlo jAKIE ISTNIEJE. W Londynie wlasnie trwa akcja wymiany SOXow na MH dokladnie CDO TT . SOXy utrzymaly sie tylko na autostradach i na brzydszych ulicach lub starych dzielnicach. Kazdy oswietleniowiec wie o tym ze wspolczynnik oddawania barw (im wiekszy) tym swiatlo wydaje sie byc jasniejszym . Tak wiec w slabym jakosciowo swietle malo widac :lol: Osobiscie nie moge patrzec na to diabelskie swiatlo . A w okolicy stacji metra od strony Lancaster Gate ,Holland Park i Sheperds Busch juz swieca nawet lampy indukcyjne. Jesli uda mi sie kiedys swocic to pokaze. Lampa ma barwe swiatla okolo 4000 K i ma wyglad owalnego kwadratowego pierscienia o wymiarach okolo 25 x 35 cm (ala swietlowka kolowa) i ma dwie opaski na dole i na gorze i daje duzo ladnego swiatla ale ta dzielnica jest naprawde bogata . Sama oprawa jest plaska i niczym interesujacym sie nie wyroznia.
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: [Wielka Brytania] Oświetlenie

Postprzez amisiek » 23 października 2011, 14:24

bartek380V napisał(a):W zyciu nie chcialbym SOX a przeciez to najgorsze swiatlo jAKIE ISTNIEJE.

Well, to zależy. Jesli potrzebujesz bardzo kontrastowego oświetlenia, które lepiej przebija się przez mgłę, to właśnie SOX jest do tego celu najlepszy. Zatem oświetlenie obiektów nadmorskich, gdzie barwy nie są istotne, ale liczy się kontrast we mgle i w nocy to może być całkiem sensowne zastosowanie dla lamp niskociśnieniowych. Ponadto jest to najsprawniejsze elektryczne źródło światła jakie istnieje. Zatem o ile SOX nie ma sensu w dzielnicach mieszkalnych, o tyle na terenach przemyslowych w trudnych warunkach - jak najbardziej. Z chęcią wymieniłbym stare ledwo tlące się rtęciówki 125W na SOX 135W w takich miejscach. Zapewniam Cię, że byłoby jaśniej (22 tys lm) i to sporo.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Wielka Brytania] Oświetlenie

Postprzez bartek380V » 23 października 2011, 15:17

Angielscy elektrycy mowia na SOXy ,, puste lumeny,, dlugo tego nie rozumialem :( ,ale jasne ze chodzi o male Ra . Tysiace lumenow w SOX ach rozwiazuja problem ale na drogach(ekspresowych) i autostradach jakich pelno w GB , wszedzie tam gdzie ludzie przebywaja krotki okres czasu . Niestety do niedawna te lampy oswietlaly takze 90 procent chodnikow i przejsc dla ludzi. Owszem swiatlo sodowe mimo ze zaklamuje kolor czerwony znakomicie nadaje sie do mgly (stad wszystkie znaki w GB sa oswietlane Swietlowkami lub MH . Sytuacja z lampami SOX zaczela sie diametralnie zmieniac 3 lata temu kiedy to stare latarnie ,wysluzone i zerdzewiale zaczeto wymieniac na nowo stylowe latarnie z oprawami do MH . Drogi sa oswietlane sodowkami 150 lub 250W lub zimnym MH natomiast boczne uliczki miedzy domami oswietlaja SHP-T 70 lub CDO TT 100W/935 rzadziej zdarza sie SON I 70 . Nowsze sodowki z ulepszona barwa znacznie lepiej swieca . Zastanawialem sie czemu stare SOX skoro sa takie super sa wyrzucane z centrum miasta, odpowiedz nasuwa sie sama poprostu ktos zaprojektowal nowy design oswietlenia i widocznie tam akurat SOX y sie nie nadawaly. Kiedy budowano poprzednie oswietlenie w zasadzie nie bylo duzego wyboru. Owczesna technika pozwalala na wybor pomiedzy ,,LRF,, duzej mocy jak to do dzis jest w USA lub ,,WLS,, , dzis kiedy mozna juz wybierac to przynajmniej w GB poza autostradami i brzydszymi dzielnicami zwykly czlowiek ich juz nie zobaczy...
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: [Wielka Brytania] Oświetlenie

Postprzez cieszyn » 8 listopada 2011, 23:04

amisiek napisał(a):...Obrazek


Tak przypadkiem przeglądając forum znalazłem to zdjęcie, moją uwagę zwróciły kolorowe kropki na kloszu tej oprawy. Czyżby podobny do np. krakowskiego, system oznakowania opraw pod kątem remontu czy wymiany źródeł? :roll:
Odpowiedź na to pytanie będzie niezwykle trudna coś tak myślę :roll:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Europa i świat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości