[Tunezja] Blaski i cienie oświetlenia

Dyskusje na temat oświetlenia zewnętrznego występującego na terenie innych państw i kontynentów.

[Tunezja] Blaski i cienie oświetlenia

Postprzez famabud » 7 grudnia 2014, 20:39

Na przełomie sierpnia i września opuściłem nasz wspaniały kraj i udałem się na tygodniową wycieczkę do dość osobliwe podchodzącego do oświetlenia kraju nad Morzem Śródziemnym.

Obrazek Obrazek

Nieco info z Wiki:

Tunezja (Tunis, Republika Tunezyjska – Al-Dżumhurija at-Tunisija) – państwo arabskie leżące w północnej Afryce nad Morzem Śródziemnym. Graniczy z Algierią i Libią. W latach 1881-1956 r. pod protektoratem Francji. Od 12 listopada 1956 roku w ONZ, a od 1 października 1958 r. członek Ligi Państw Arabskich. Stolicą kraju jest Tunis, a inne większe miasta to: Safakis (Sfax), Arjana, Bizerta (Banzart), Kabis (Gabés), Susa (Sousse).

System polityczny
Republika Tunezji jest krajem o systemie prezydenckim. Według konstytucji uchwalonej w 2014 przez tunezyjskie Zgromadzenie Konstytucyjne[2] głową państwa jest prezydent, władzę wykonawczą sprawuje prezydent oraz rząd kierowany przez premiera, władzę ustawodawczą stanowi jednoizbowy parlament – Izba Deputowanych[3].

Położenie
Tunezja położona jest w Afryce Północnej i zajmuje powierzchnię wielkości połowy Polski. Wybrzeże Tunezji na północy i wschodzie opływa Morze Śródziemne. Północ kraju jest górzysta i gęsto zalesiona. Im dalej na południe, ukształtowanie terenu zmienia się w coraz bardziej płaskie i suche aż do obszaru szotów (słone jeziora, zazwyczaj wyschnięte) wyznaczających początek strefy saharyjskiej.

Klimat
Na wybrzeżu klimat śródziemnomorski. Na wschodnim wybrzeżu bardziej suchy. Na północy występuje klimat podzwrotnikowy, od pośredniego między morskim a kontynentalnym, na południu zwrotnikowy skrajnie suchy-kontynentalny.

Historia

Tunis
Information icon.svg Osobny artykuł: Historia Tunezji.
W 814 p.n.e. Fenicjanie założyli Kartaginę (obecnie przedmieścia Tunisu), która po latach świetności i walk z Rzymem została kompletnie zniszczona w wyniku trzeciej wojny punickiej w 146 p.n.e. Prowincja rzymska „Africa” (ze stolicą w Kartaginie) stała się spichlerzem Rzymu i przeżywała kolejny okres rozkwitu aż do upadku Cesarstwa. Po okresie rządów Bizancjum, w efekcie prób opanowania Afryki przez Arabów, w 670 r. został założony Kairuan jako baza ekspansji islamu. Od 800 r. rządziło tu wiele dynastii, między innymi Hafsydzi, aż do 1574 r., kiedy kraj został włączony do Imperium Osmańskiego. W 1881 r. rozpoczął się okres protektoratu francuskiego (Tunezja francuska), który trwał do 20 marca 1956 kiedy Tunezja odzyskała niepodległość. Rok później została proklamowana republika i na czele państwa stanął Habib Burgiba. 7 listopada 1987 r. prezydentem został Zin Al-Abidin Ben Ali.

W 1985 roku kwartały w pobliżu Tunisu (gdzie schronił się Jaser Arafat po inwazji Izraela na Liban) zostały zbombardowane przez izraelskie samoloty, w wyniku nalotu zginęło ok. 80 cywilów (Operacja Drewniana Noga).

17 grudnia 2010 roku 26-letni Mohamed Bouazizi bezrobotny absolwent uniwersytetu zapoczątkował falę samospaleń w krajach północnej Afryki, któremu w mieście Sidi Bouzid w środkowej Tunezji policja skonfiskowała wózek z owocami i warzywami, ponieważ nie miał licencji na ich sprzedaż. Jego śmierć wywołała falę protestów przeciwko biedzie, inflacji, bezrobociu, które doprowadziły do obalenia rządzącego od ponad 20 lat tunezyjskiego prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego.

Główne gałęzie gospodarki
Główne gałęzie gospodarki to: rolnictwo, przemysł wydobywczy, przemysł naftowy, turystyka, przemysł odzieżowy.

Program gospodarczy
Do lat 60. Tunezja była jednym z głównych eksporterów ropy naftowej i gazu ziemnego. W połowie lat 80. XX w. został zapoczątkowany program zmian strukturalnych w gospodarce kraju, który był wspierany przez Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Program realizował m.in. liberalizację cen i handlu zagranicznego, a także dalszą prywatyzację przedsiębiorstw należących do państwa.

Statystyki gospodarcze
Dochód narodowy na jednego mieszkańca – 6 600 USD
Inflacja – 2,7% (2001)
Zadłużenie – 11,5 mld USD
Obroty w handlu zagranicznym:
eksport: 6,6 mld USD
import: 8,9 mld USD
Główni partnerzy – Niemcy 24%, Włochy 17%, Francja 14%, inni 45%
Transport i łączność[edytuj | edytuj kod]
Długość linii kolejowych: 2260 km
połączenia krajowe oraz z Algierią i Marokiem
Długość dróg samochodowych: 29,2 tys. km
Porty morskie
Tunis
Radis
Bizerta
Susa
Safakis
Kabis
Dżardżis
Linie lotnicze
Tunisair
Tuniter
Nouvelair
Karthago Airlines
Porty lotnicze
Tunis
Safakis
Dżerba-Zarzis
Monastyr
Tauzar
Tabarka
Enfidha-Hammamet
Demografia[edytuj | edytuj kod]


Ludność
Dane demograficzne i socjologiczne:

2010
Liczba ludności 10 673 800
Gęstość zaludnienia 67,7 os./km²
Ludność miejska 66,1%
Przyrost naturalny 1,29%
Ludność według wieku (%)
0 – 14 23,7
15 – 29 28,5
30 – 59 37,9
ponad 60 9,9
Średnia długość życia (lata)
Całej populacji 74,3
Mężczyzn 72
Kobiet 77
2005
Poziom wykształcenia (%)
Bez szkoły 23,5
Podstawowy 36,6
Średni 32,2
Wyższy 7,7
Struktura etniczna:
Arabowie 98%
Europejczycy 1%
Żydzi i inni 1%.[6]

Struktura siły roboczej w podziale na sektory:
rolnictwo i rybołówstwo 17,7%
przemysł, kopalnie, energetyka, budownictwo i roboty publiczne 33%
handel i usługi 49,3%.[5]

Religia
islam – 99,2%
niereligijni – 0,5%
chrześcijaństwo – 0,3%:
katolicyzm – 0,25%
protestantyzm i anglikanizm – 0,02%
prawosławie – 0,01%
Źródło: Joshua Project, 2010[7]

Język
Oficjalny: arabski,
Powszechnie stosowane: francuski, angielski, włoski[8].
Kultura i życie[edytuj | edytuj kod]
Tunezyjczycy mieli swój narodowy strój w kolorze bordowym: kamizelka, spodnie i czapeczka podobna do tureckiego fezu.

Sztuka
Na terenie Tunezji zachowały się ryty naskalne, ceramika z okresu późnego paleolitu, mezolitu oraz neolitu (ok. 6000 p.n.e.); sztukę staroż. reprezentują ruiny budowli rzymskich (m.in. w Dugga, Al-Dżamm, Kartaginie), a także wyroby fenickie (stele, sarkofagi) odkryte na terenie dawnych miast punickich (m.in. Kartagina, Utyka, Susa); w południowej części Tunezji występują zabytki związane z kulturą Berberów. Tunezja była ośr. sztuki starochrześc. (Kartagina) i bizant. (resztki kościołów, mury w Kasr Hilal); w VII w. pojawiła się sztuka islamu (meczety z dziedzińcami i prostokątnymi minaretami, m.in. Kairuan, Tunis, Safakis, Susa, Tauzar; madrasy, obwarowania); od XVI w. wznoszono na wzór tur. meczety kopułowe. W XIX w. rozpoczął się proces europeizacji sztuki tunezyjskiej; rodzimy charakter zachowało arab. rzemiosło artystyczne.

Nauka
Oficjalnie podaje się, że 19% budżetu państwa przeznaczane jest na naukę i oświatę. Statystyki nie podają jednak, ile jest wyższych uczelni w Tunezji. Uniwersytety znajdują się w miejscowościach przemysłowych i dobrze rozwiniętych, jak Sfax czy Tunis.

Obyczaje
Tunezja jest najbardziej liberalnym krajem arabskim, o czym świadczą m.in. rozbudowane prawa kobiet. Kobiety zawdzięczają to pierwszej żonie Habiba Burgiby, która była Francuzką. Niektórzy uważają, że to ona przekonała męża do kilku wielkich reform, m.in. zniesienia wielożeństwa, zniesienia noszenia tradycyjnych chust przez kobiety (Burgiba nazwał te chusty wstrętnymi szmatami), kontrolowania rozwodów przez sądy (w tym równych praw do dzieci), dopuszczenia kobiet do szkół, parlamentu, władzy i innych form życia publicznego. Jednak należy zauważyć, że we Francji aż do 1970 roku (do wejścia w życie ustawy z dnia 4 czerwca 1970) obowiązywało tzw. puissance paternelle, to znaczy tylko ojcu przysługiwała władza rodzicielska po rozwodzie.

W 1967 roku Bourgiba zalegalizował również aborcję, obecnie jest ona dostępna na życzenie kobiety i bezpłatna (istnieje również legalna prostytucja oraz domy publiczne).

Tunezyjskie kobiety stanowią prawie 12% członków Tunezyjskiej Izby Deputowanych i ponad 20% członków rad miejskich. Odgrywają również znaczącą rolę w rządzie i dyplomacji (w tym m.in. na takich stanowiskach, jak gubernatorzy prowincji, prezydenci miast, sekretarze stanu, ambasadorowie itp.) Młode kobiety stanowią 55% studentów na uniwersytetach.

Z drugiej jednak strony, nadal istnieją pewne konserwatywne miasta – na południu kraju, gdzie zachowywane są stare obyczaje. Dziewcząt nie obowiązuje jednak zakaz chodzenia samej po ulicach. Ponadto w bardzo tradycyjnych rodzinach kobiety chodzą w ubraniach zakrywających nogi i ramiona, szczególnie kiedy wybierają się do meczetu.

Jedyną pozostałością prawa islamskiego w Tunezji jest prawo dziedziczenia, według którego kobieta, jeżeli nie zostawiono testamentu, dziedziczy połowę tego, co jej męscy członkowie rodziny – bracia itd. Jeżeli jednak rodzice spiszą testament, prawo to nie ma zastosowania. Zeznania kobiety i mężczyzny w tunezyjskim sądzie mają taką samą wartość prawną, kobieta posiada również takie samo prawo do otrzymania opieki nad dziećmi po rozwodzie.

Święta narodowe
20 marca – Dzień Niepodległości (1956) – rocznica odzyskania przez Tunezję niepodległości.
25 lipca – Święto Republiki (1957) – rocznica objęcia przez Habiba Burgibę urzędu prezydenta.
13 sierpnia – Tunezyjski Dzień Kobiet – wszystkie sklepy są wtedy pozamykane, kobiety są tego dnia najważniejsze.
Miejsca wpisane do listy światowego dziedzictwa UNESCO[edytuj | edytuj kod]
Pozostałości miasta punickiego i rzymskiego w Kartaginie – od 1979
Medyna w Tunisie ze starą zabudową mieszkalną, handlową oraz licznymi meczetami i pałacami – od 1984
Medyna w Susie. Zespół zabytkowy (resztki budowli fenickich, rzymskich, bizantyjskich oraz budowle islamu) – od 1988
Medyna w Kairuanie, zabytki islamu – od 9 grudnia 1988
amfiteatr w Al-Dżamm – od 1979
Miasto punickie Karkawan z nekropolą – od 1985
ruiny rzymskiego miasta Dougga – od 1997
Park Narodowy Aszkal – od 1980


A co do oświetlenia, to jest ono w dużej mierze zmodernizowane na sodowe, występują tu głównie oprawy europejskich producentów: Philips, Mazda, Schreder, Indal. Rtęć można spotkać w miastach, na bocznych ulicach. MH w oświetleniu ulicznym nie widziałem.

Zrobiłem kilkaset zdjęć, więc pora w końcu je Wam pokazać. Na początek Monastyr.


Pasaż handlowy
Obrazek

Obrazek


Indal Viento
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Oprawa Philipsa, wygląda jak biedniejsza wersja Traffica - odbłyśnik jak w Trafficu, brak regulatora kąta nachylenia.
Obrazek

Cmentarz. Fakt faktem można się załamać, taki tam syf.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Plac przed mauzoleum prezydenta Habiba Bourgiby
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Wnętrze oświetlone głównie zimniejszymi kompaktami oraz gdzieniegdzie żarówkami.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Bezpieczeństwo przede wszystkim ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Kule OZP? :mrgreen: :P
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Dwujezdniowa trasa przebiegająca przy hotelu w którym byłem zakwaterowany. Oprawy te są sodowe.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Zdezelowane oświetlenie drogi serwisowej i chodnika.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Cdn...
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Tunezja] Blaski i cienie oświetlenia

Postprzez JeD » 7 grudnia 2014, 20:44

Ogólnie, syf. Oświetlenie że tak powiem średnie. Fotki wspaniałe, poproszę jakieś rtęcióweczki. :)
Nawet z pozoru najdziwaczniejsza, najskromniejsza pasja jest czymś bardzo, ale to bardzo cennym... ;)
#lubie_sode
Avatar użytkownika
JeD
 
Posty: 7289
Zdjęcia: 776
Dołączył(a): 22 marca 2012, 19:28
Lokalizacja: Lubelskie

Re: [Tunezja] Blaski i cienie oświetlenia

Postprzez amisiek » 8 grudnia 2014, 08:38

Jejku, jakie to w niektórych detalach podobne do Bahrajnu i Emiratów! Tylko bardziej zaniedbane. Poprosimy o więcej.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Tunezja] Blaski i cienie oświetlenia

Postprzez Utilizer » 8 grudnia 2014, 15:27

I te groby wyłożone płytkami jak z łazienki :twisted:
Avatar użytkownika
Utilizer
 
Posty: 6573
Zdjęcia: 2797
Dołączył(a): 27 czerwca 2009, 19:39

Re: [Tunezja] Blaski i cienie oświetlenia

Postprzez Paweł » 10 grudnia 2014, 00:40

Super zdjęcia i pewnie jeszcze duuuużoooo w kolejce :D Faktycznie w Tunezji są oprawy europejskich producentów.
Ciekawe kto stoi za Philips Phenix, czy to był produkt z fabryki Philipsa czy może tylko z komponentów? Oprawy w kolorze kości słoniowej to francuskie Eclatec Australe.
Na ostatnich fotkach te oprawy to jakieś badziewie, świecą pewnie prawie jak niskociśnieniowa soda.
Miasto zaniedbane, oświetlenie miejscami chyba dawno nie widziało konserwatora...

W Tunezji jest tylko jeden producent oświetlenia i słupów - od 1991 roku istnieje GET (Groupe D'Eclairage de Tunisie)
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Tunezja] Blaski i cienie oświetlenia

Postprzez famabud » 12 grudnia 2014, 22:22

Na ostatnich fotkach te oprawy to jakieś badziewie, świecą pewnie prawie jak niskociśnieniowa soda.

Świecą jak luny z przyjaranymi kloszami. :P

Takie miałem widoczki z balkonu w hotelu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


W oddali lotnisko Monastir
Obrazek

Obrazek


W nocy tak to się mniej więcej prezentuje.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jakaś niedokończona inwestycja drogowa niedaleko mojego hotelu.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Jakiś kibel pewnie. :roll:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Idziemy w stronę Monastyru.
Obrazek


Jedna z najpopularniejszych opraw w Tunezji - Mazda/Philips Estoril
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Betoniaków w Tunezji nie widziałem, najczęstsze są "Valmonty"
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Philips Phenix
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Ładne domki. ;)
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


No comment...
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Nieco wybrakowana oprawa
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Cdn...
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: [Tunezja] Blaski i cienie oświetlenia

Postprzez amisiek » 12 grudnia 2014, 22:52

Te połączenia, tudzież oprawa bez klosza i odbłyśnika to zaniedbanie o nadzwyczajnym poziomie - dawno nie widziałem niczego podobnego w PL. Świetne zdjęcia.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: [Tunezja] Blaski i cienie oświetlenia

Postprzez trojmiejski » 12 grudnia 2014, 23:35

Wiele opraw strasznie wygląda.
Avatar użytkownika
trojmiejski
 
Posty: 10940
Zdjęcia: 3344
Dołączył(a): 23 października 2011, 23:33

Re: [Tunezja] Blaski i cienie oświetlenia

Postprzez Paweł » 14 grudnia 2014, 03:31

Cudownie - szczególnie te "przyziemne przewieszki" :mrgreen:
Pozdrawiam
Avatar użytkownika
Paweł
 
Posty: 6615
Zdjęcia: 944
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 20:17
Lokalizacja: Warszawa

Re: [Tunezja] Blaski i cienie oświetlenia

Postprzez Mercurylamp » 15 grudnia 2014, 23:19

Bardzo ciekawa fotorelacja.
Ogólnie mówiąc w krajach arabskich delikatnie mówiąc bardzo "luźno" podchodzą do oświetlenia i bezpieczeństwa elektrycznego, a oprawa bez klosza i odbłyśnika jest mega, ale ważne że świci :)
In Decay
Avatar użytkownika
Mercurylamp
 
Posty: 194
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 13 kwietnia 2014, 21:07
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Europa i świat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości