[latarnik] oprawy

Wasze oprawy oświetleniowe

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez kubaxxx » 12 października 2017, 07:38

latarnik napisał(a):
Wiem że OZPRy 250 w ogóle bardzo rzadko wyposażane były w dławiki. Znakomita większość z nich widziała jedynie lampy MIX-F. Jeżeli były, były to zapewne dławiki 250W w 95% przypadków.

OZPR 250 nigdy nie był wyposażony w dławik,był przeznaczony wyłącznie do lamp żarowo-rtęciowych,a jeżeli już miał LRF-a to dławik był poza oprawą,np.we wnęcę słupowej lub w "pojemniku" pod oprawą :
Obrazek

Tylko wersja OZPR-a 125W miała dławik wewnątrz.
Avatar użytkownika
kubaxxx
 
Posty: 719
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 kwietnia 2013, 10:20
Lokalizacja: Czechowice-Dz

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez latarnik » 30 października 2017, 20:30

Dziś przez przypadek dorwałem ekipę demontującą oprawy (w Niemczech Zachodnich :P) i udało mi się otrzymać oprawę parkową Siemens 5NA. Będzie wymagała trochę czyszczenia. Na razie zaprezentuję stan w jakim ją dostałem.

Wnętrze oprawy:
Obrazek

Brązowe oprawki z ceramiki nie są na tym samym poziomie:
Obrazek

Dławiki pokryte trochę patyną, nie widzę na nich niestety napisów:
Obrazek

Kondensatory:
Obrazek

Klosz, niemyty, taki jaki wisiał na słupie. Co ciekawe, jest z HDPE, dość miękki:
Obrazek

Daszek, butelka 1,5l dla porównania wielkości:
Obrazek

Taki mały test z Philips HPL Super Comfort i Osram NAV-E 110W:
Obrazek

jak już odczyszczę i polakieruję od góry daszek (z plastiku wystają szklane zbrojenia i można się pokłuć) to złożę i pokażę w całości ;)
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez toomm40 » 31 października 2017, 09:12

fajna oprawa, tych grzybków jest w Niemczech sporo . z tego co wiem, to wiele z nich było pierwotnie obsadzane świetlówkami, a po jakimś czasie zostały przerobione na lampy rtęciowe, jako że te dawały więcej światła . niemniej ta Twoja oprawa jest zapewne oryginalnie przystosowana do lamp rtęciowych. to wersja 2x125, czy 2x80W ? a może 1x125 plus 1x80W ? bo i takie ciekawostki Niemcy robili. (oprawy do oświetlania ciągów rowerowych i pieszych na niskich słupach miały np. 2x50W, a gdzieś chyba widziałem też wersją jakiejś lampy ulicznej , czy może bardziej parkowej 1x80W plus 1x50W )
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez latarnik » 23 grudnia 2017, 14:45

Moja wesja "grzybka" jest oryginalnie rtęciowa. 2x80W. Były też wersje 2x50/80 i wersja 1x125W.
Swietlówka 18W na długość nie weszłaby do "grzybka" - 15w może już tak. Była podobno kiedyś też dłuższa wersja na świetlówki, ale na żywo nigdy jej nie widziałem.

Chciałem przy okazji pokazać nową, nieużywaną oprawę PHILIPS V-SAW "Castille" z drugiej połowy lat 60.

Obrazek

Oprawa ta występowała głównie na stacjach benzynowych BP we Francji i Holandii. W RFN dostępna była w katalogach, była jednak bardzo rzadka.

Obrazek

Obrazek

Ciekawostką jest to, że słup przetyka się przez oprawę. Jako że jest to oprawa dekoracyjna, prawdopodobnie chodziło o montaż kilku opraw do jednego słupa na różnych wysokościach (i w różnych kierunkach) w celach dekoracyjnych. Do oprawy dołączone są odpowiednie uszczelki, które nawet po 50 latach nadal są w świetnym stanie.
Obrazek

Otwarcie oprawy pokazuje, że nie ma ona żadnego odbłyśnika - aczkolwiek mleczny klosz i tak nie pozwoliłby na szeroki rozsył.
Obrazek

Obrazek

Statecznik, o dziwo, z RFN, rok produkcji 1966:
Obrazek

Odpalamy:
Obrazek

Obrazek

Pełna moc:
Obrazek

Obrazek

Jeszcze z peningiem odpalimy :mrgreen:
Obrazek

Obrazek

Obrazek
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez latarnik » 26 grudnia 2017, 21:51

Dziś wreszcie miałem czas złożyć siemensowskiego "grzybka". Uruchomiłem w nim dwie lampy Iwasaki - sodową 75W i MH 70W. Obie lampy są przeznaczone jako zamienniki LRF 80W, więc obyło się bez przeróbek oprawy.

Złożony grzybek ;) Oczywiście w międzyczasie go odczyściłem 8-)
Obrazek

odpalamy!
Obrazek

MH rozgrzewa się znacznie szybciej niż lampa sodowa:
Obrazek

MH już rozgrzana, soda jeszcze nie:
Obrazek

Obie lampy rozgrzane (aparat jednak też trochę przekłamał barwę, jest trochę za ciepła):
Obrazek
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez latarnik » 15 stycznia 2018, 12:42

Dla fanów świetlówek z dedykacją - Siemens 5LA-321 ;) na 2 świetlówki 40W :D

Więcej fotek będzie jak ją wyczyszczę :mrgreen:

Obrazek
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez amisiek » 15 stycznia 2018, 19:41

latarnik napisał(a):Chciałem przy okazji pokazać nową, nieużywaną oprawę PHILIPS V-SAW "Castille" z drugiej połowy lat 60.

No to wreszcie znalazłem oprawę, którą widziałem te parę lat temu w Hanowerze w parku przy Hohenzollernstrasse - jeszcze przed modernizacją. One tak były mocowane - po dwie lub trzy na cienkiej rurce, każda w inną stronę. Światła wiele to nie dawało. Zastanawiająco dobrze oparło sie zniszczeniom. Mega rzadka oprawa to musiała być. Szkoda, że wtedy jej nie sfociłem.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Postprzez Farel03 » 15 stycznia 2018, 20:18

Ale upieczony statecznik. Oba obwody działają ?
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: [latarnik] oprawy

Postprzez latarnik » 20 stycznia 2018, 21:51

Oba obwody działają ;) i to cichutko, bez brzęku.

Dziś wreszcie znalazłem kilka chwil, by wyczyścić to maleństwo :) Umyłem klosz, reflektor i zewnętrze oprawy wodą z mydłem. Wnętrze oprawy tylko przetarłem - parę pajęczyn, to wszystko. ;)

Tak się sprzęcik prezentuje po założeniu reflektora:

Obrazek

Tylko 1 rurę miałem pod ręką, najpierw dałem na stronę używaną jeszcze na ulicy:
Obrazek

Jeszcze na drugą stronę, by pokazać że oba obwody sprawne :P
Obrazek

Zakładamy klosz ;) Na kondensatorach pisze 2/74, więc oprawa ma swoje lata - a klosz oprócz kilku drapnięć jest jak nowy!
Obrazek

Zbliżenie na tabliczkę znamionową:
Obrazek

Statecznik (ten mniej upieczony):
Obrazek

fajna oprawa, tylko zajmuje naprawdę sporo miejsca :twisted:
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Postprzez Farel03 » 20 stycznia 2018, 22:00

O tak z kloszami powinno być. Nie powinny żółknąć ani bieleć mimo pracy i upływu czasu

A myślałeś może nad tym, by oprawę zamontować jako czynne oświetlenie ?
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2297
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: PhilipsMalaga212 i 6 gości