[snr] 142-01 Polam-Gdańsk [Polam-Rem]

Wasze oprawy oświetleniowe

[snr] 142-01 Polam-Gdańsk [Polam-Rem]

Postprzez snr » 4 listopada 2018, 21:31

od zawsze podobał mi się wygląd tych opraw, a w szczególności boki wykonane z młotkowanej blachy. tak naprawdę, to nawet na wyglądzie zależało mi bardziej, niż na "wierności historycznej" - gdzieś z tyłu głowy miałem wizję oprawy wiszącej i świecącej - czy oryginalnie z T12, czy z T8, czy on-off czy z EVG i ściemnianiem czy może w ogóle na ledach.. to się miało zobaczyć.

pewnego razu stwierdziłem, że muszę po prostu sobie taką załatwić, bo niedługo nie zostanie już żadna.
pierwsza próba - olx, wysyłka.. no i jest.
tyle że w drzazgach :/
okazało się, że wewnętrzne boki oprawy były zrobione już z plastiku [?!] a do tego ta oprawa od zainstalowania chyba nie była czyszczona i kurz, brud, tłuszcz i co tam jeszcze + temperatura rozmiękczyły plastik że zaczął łamać się w rękach. przesyłka zrobiła swoje..
po oględzinach oprawy wnioskuję, że rok produkcji to ok. 1995 - może ktoś mnie poprawić, jeśli ma jakieś lepsze informacje na temat. ta plastikowa obudowa to pewnie efekt zaczynających się procesów "optymalizacji kosztów produkcji" itp...

ale się nie poddałem. tym razem olx i odbiór osobisty. strzał w 10! oprawa czysta, w całości metalowa, właściciel deklaruje, że działa. wrzuciłem do samochodu i zawiozłem do domu.

ostatnio dopiero miałem czas na dokładniejsze oględziny jednej i drugiej sztuki. nie ma tego złego - pierwsza oprawa w stanie "gruzu" będzie dawcą dla drugiej, docelowej.

no to rzućmy okiem - najpierw "dawca".
wszystko tak brudne, że musiałem zacząć od mycia zanim w ogóle się zacząłem się nią zajmować
Obrazek Obrazek

teraz lepiej, mimo że to nadal "złom"
Obrazek
już w transporcie szlag trafił mocowanie boki<=>odbłyśnik
Obrazek

jest i tabliczka znamionowa
Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

co tam w środku
Obrazek Obrazek Obrazek

no to teraz właściwa oprawa

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

są i oryginalne zapłonniki, niestety jeden szlag trafił (mechanicznie, przy wyciąganiu powypadały nóżki i reszta elementów, nie do naprawy)
Obrazek

w środku
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

zmartwiłem się, że nie ma żadnej tabliczki znamionowej. jednak niepotrzebne - wystarczyło zajrzeć między kondensator a dławik.. [łamie się w rękach, z papiery wyparowało 100% wody]
Obrazek

tutaj obydwie oprawy
Obrazek

a tu własciwa oprawa ze źródłami
Obrazek


podsumowując - właściwa oprawa to 142-01 z 27.07.1984 wyprodukowana w Polam-Gdańsk (później Polam-Rem, obecnie Remontowa) na 3 świetlówki T12 40W. oprawa posiada kompensację mocy biernej, ale nie posiada okablowania do podłączenia 3-fazowego.
po odpaleniu, nie chciała zaświecić jedna świetlówka - pewnie będę musiał przekablować oprawę, ze względu na stan przewodów (jest trochę popękanej izolacji). nie wiem dlaczego nie zaświeciła, rura jest sprawna. obecnie niestety brak czasu na dalsze zajmowanie się oprawą

tak oprawa świeci - rury T12 zakupiłem od kolegi Konrad36 (na zdjęciach trochę cieplejsze niż w rzeczywistości, ale zdecydowanie im bliżej do 3000K niż 4000K]

Obrazek

mój królik też nie wiedział, czemu jedna rura nie świeci :/
Obrazek

stempel na źródłach
Obrazek


jakie są dalsze plany?

1) rozebranie docelowej oprawy na części (co do jednej) i dokładne wyczyszczenie
2) przekablowanie oprawy na nowe przewody
3) znalezienie powodu nieświecenia jednej rury
4) poprzekładanie brakujących, pasujących części z dawcy do oprawy docelowej - np. gumowe doszczelnienia pierścieni przy oprawkach, uszczelnienie obu komór osprzętu.

tutaj pytanie
- czy ktoś wie to doszczelnienie wyglądało w oryginalne? oprawa-dawca ma inny rozstaw śrub mocujących ze sobą obie części komór osprzętu (nie kolidują z gumą biegnącą dookoła). w oprawie właściwej nie miałem żadnego doszczelnienia (pewnie zaginęło...) a śruby są rozmieszczone po obwodzie. ktoś wie jak tam dokładnie wygląda uszczelnienie? chcąc przełożyć gumę z jednej oprawy do drugiej musiałbym porobić w niej dziury na śruby mocujące, a pewnie to nie tak działało.. w dolnej części komór osprzętu [oprawa właściwa] jest kilka małych dziurek na przestrzał - może to było mocowanie uszczelnienia?...

5) złożenie całości do kupy i pomyślenie co dalej - w salonie mi tego żona powiesić nie pozwoli, w mieszkaniu i poza nim za bardzo nie ma gdzie to świecić..

wiem, że znaczna większość forumowiczów to tradycjonaliści i przerabianie oryginalnych opraw przyprawia ich o ciarki i pianę na ustach ale...

6) kołacze mi się w głowie pomysł przerobienia zasilania na EVG z opcją ściemniania [triak, obcinanie fazy]. obecnie mam w mieszkaniu sporo opraw odpalanych z pilota ze stycznikami/ściemniaczem systemu RSL [433 MHz]. myślałem o podziale na 2 stateczniki (1x1 źródło, 1x2 źródła). problem w tym, że prawdopodobnie ciężko będzie znaleźć ściemnialny EVG z mocą większą niż 36W na świetlówkę. no i jeszcze musi się zmieścić do komory osprzętu. pomysł dalekosiężny, ale póki to pomysł, czemu nie rozwijać ;]
7)... albo jak wyżej, tylko że z LED. największy problem w tym, że nie istnieją na rynku zamienniki LED z rurą o średnicy 38mm [T12]. po za tym, wszystkie zamienniki świetlowek z LED świecą najwyżej w kącie 270 stopni zostawiając ciemny pas na górze - a tu odbłyśnik taki ładny, szkoda go nie wykorzystywać... jeśli by chcieć stworzyć samemu jakieś rozwiązanie z LED świecące całą powierzchnią rury (pomijając już np. kłopoty z odprowadzaniem ciepła z LEDów etc.) to znalezienie samej rury (mlecznej) o takiej średnicy nie jest łatwe, a jak już to kosztuje majątek... więc prawdopodobnie wersja z LED odpada. chociaż byłaby najbardziej kusząca - jeżeli udałoby się coś takiego zrobić w wersji ściemnianej i np. ze zmienną temperaturą barwową, mógłbym już ponegocjować z żoną co do zawieszenia oprawy w mieszkaniu... ;)
Ostatnio edytowano 6 lipca 2019, 22:54 przez snr, łącznie edytowano 1 raz
gdzie jest bobik? http://senner.pl/bobik/
Avatar użytkownika
snr
 
Posty: 30
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 lutego 2014, 14:39

Re: [snr] 142-01 Polam-Gdańsk [Polam-Rem]

Postprzez snr » 4 listopada 2018, 21:45

z ciekawostek:
karta katalogowa z SWW 1133 [1985 r.] opraw w trochę innych wersjach (różnice w kablowaniu etc.)

Obrazek
Obrazek

warto dodać, że Remontowa nadal produkuje tego typu oprawę na T8:
http://rlt.rh.pl/produkt/142-2/
jest tam plik krzywej fotometrycznej, można sobie poprojektować ;)
gdzie jest bobik? http://senner.pl/bobik/
Avatar użytkownika
snr
 
Posty: 30
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 lutego 2014, 14:39

Re: [snr] 142-01 Polam-Gdańsk [Polam-Rem]

Postprzez KaszeL » 5 listopada 2018, 00:04

W zasadzie niewiele brakowało aby 8 takich opraw oświetlało mój warsztat. Ktoś mi zwinął z przed nosa (no dobra, ociągałem się z zakupem) po 15zł/sztukę. A były w stanie idealnym, czyściutkie i wszystkie w pełni sprawne. Generalnie w moim przypadku największy problem to niestety sposób wieszania na łańcuszkach. Mam stosunkowo niskie pomieszczenie i nie chciałem tak tracić wysokości. Kombinowałem, kombinowałem i oprawy zgarnął ktoś inny :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [snr] 142-01 Polam-Gdańsk [Polam-Rem]

Postprzez Lampa » 6 listopada 2018, 23:53

KaszeL napisał(a): Mam stosunkowo niskie pomieszczenie i nie chciałem tak tracić wysokości.

Ja u siebie w warsztacie mam tak nisko że żadna standardowa oprawa nie mogła być zainstalowana na suficie tylko na ścianach bocznych lub jeszcze w inny sposób a na dodatek nie mam okna i światła dziennego. Po 18 latach gównianego i prądożernego oświetlenia nareszcie mam coś przyzwoitego, czyli diody led na taśmach przyklejone do radiatora A4463 (mam krzywy sufit a chłodzenia nigdy nie za wiele...)
Obrazek
Lampa
 

Re: [snr] 142-01 Polam-Gdańsk [Polam-Rem]

Postprzez snr » 7 listopada 2018, 08:48

Lampa napisał(a):...oświetlenia nareszcie mam coś przyzwoitego


brrr, doznaję olśnienia od samego patrzenia na to zdjęcie (UGR>30), a tam nawet diody nie włączone...
przydałby się chociaż najtańszy profil z mlecznym dyfuzorem, żeby nazwać to chociaż przyzwoitym... no ale to moje zdanie : ]
gdzie jest bobik? http://senner.pl/bobik/
Avatar użytkownika
snr
 
Posty: 30
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 lutego 2014, 14:39

Re: [snr] 142-01 Polam-Gdańsk [Polam-Rem]

Postprzez Lampa » 7 listopada 2018, 10:43

snr napisał(a):brrr, doznaję olśnienia od samego patrzenia na to zdjęcie (UGR>30), a tam nawet diody nie włączone...

Ja tam olśnienia nie doznaję, teraz zasiadam przy stole i mogę precyzyjnie lutować elementy smd i bez problemu widzę np mikro pęknięcia w kondensatorach smd, kiedyś paliły się żarówy o łącznej mocy 250W i w dużej części 4 metrowego stołu była ciemnia, teraz nad tym stołem mam 54W i jest cały równomiernie oświetlony.
snr napisał(a):przydałby się chociaż najtańszy profil z mlecznym dyfuzorem

Zastanawiałem się nad kupieniem profili zanim postanowiłem kupić radiator ale raczej osłonę do tego profilu brał bym transparentną a nie mleczną
snr napisał(a): żeby nazwać to chociaż przyzwoitym... no ale to moje zdanie : ]

Mi chodziło o przyzwoite w sensie że mam teraz dużo światła do precyzyjnej roboty i co najważniejsze jakość tego światła mi bardzo odpowiada, do warsztatu zalecają barwę 4000K -5000K a ja zdecydowałem się na 3000K i nie żałuję wyboru :)
Lampa
 

Re: [snr] 142-01 Polam-Gdańsk [Polam-Rem]

Postprzez snr » 7 listopada 2018, 12:36

Lampa napisał(a):Ja tam olśnienia nie doznaję, teraz zasiadam przy stole i mogę precyzyjnie lutować elementy smd i bez problemu widzę np mikro pęknięcia w kondensatorach smd


po protu nie bardzo rozumiem, jak ludzie mogą bezproblemowo funkcjonować w bezpośredniej obecności/bliskości tak wysokiej luminancji.
nawet norma oświetlenia wnętrz mówi, że dla "montaż precyzyjny np. sprzęt pomiarowy, płytki obwodów drukowanych" UGR L ≤ 16, a to nawet mniej niż przy stanowiskach komputerowych gdzie na porządku dziennym stosuje się rastry albo płyty MPRM.

jakbym spojrzał nawet na moment na te szufladki to potem pewnie przez ~5min nadal miałbym przed oczami obraz diod, o rozróżnianiu szczegółów nie mówiąc.
no ale to ja i moje oczy, każdy ma inne.

====================================================

OK PANOWIE ROBI SIĘ OFFTOP. KOŃCZMY TO I WRÓĆMY DO TEMATU.

może ktoś wie jak z tym uszczelnieniem? (pkt 4 w moim pierwszym poście)
gdzie jest bobik? http://senner.pl/bobik/
Avatar użytkownika
snr
 
Posty: 30
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 lutego 2014, 14:39

Re: [snr] 142-01 Polam-Gdańsk [Polam-Rem]

Postprzez KaszeL » 7 listopada 2018, 20:43

snr napisał(a):nawet norma oświetlenia wnętrz mówi, że dla "montaż precyzyjny np. sprzęt pomiarowy, płytki obwodów drukowanych" UGR L ≤ 16, a to nawet mniej niż przy stanowiskach komputerowych gdzie na porządku dziennym stosuje się rastry albo płyty MPRM.


Kolego, a może wyjaśnisz nam co to jest ten wskaźnik (olśnienia) UGR, jakie powinien przyjmować wartości maksymalne, jak go policzyć itd. W ten sposób wszyscy dowiemy się więcej :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8650
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [snr] 142-01 Polam-Gdańsk [Polam-Rem]

Postprzez snr » 7 listopada 2018, 22:12

hm, przydałoby się bardziej kompetentne źródło wiedzy niż mój jej stan obecny, np. jakiś kawałek odpowiedniej literatury (np. "Podstawy techniki świetlnej", prof. Wojciech Żagan, OWPW 2005).

dla formalności - stosowny kawałek normy PN-EN 12464-1

Obrazek

oraz stosowny artukuł o proponowanej metodzie pomiarów ze strony CIOP:
http://archiwum.ciop.pl/30182.html

+ wiki

http://pl.wikipedia.org/wiki/Olśnienie_(fotometria)

wiem, że pewnie zostanę "zhejtowany" że tu wrzucam jakieś "akademickie brednie", no ale cóż , wyniki obliczeń UGR są czymś podstawowym i codziennym w projektowaniu oświetlenia


ok, możemy wrócić do tematu albo wydzielić dyskusję o olśnieniu do innego wątku?...
gdzie jest bobik? http://senner.pl/bobik/
Avatar użytkownika
snr
 
Posty: 30
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 26 lutego 2014, 14:39

Re: [snr] 142-01 Polam-Gdańsk [Polam-Rem]

Postprzez FOX » 10 listopada 2018, 22:49

okazało się, że wewnętrzne boki oprawy były zrobione już z plastiku [?!] a do tego ta oprawa od zainstalowania chyba nie była czyszczona i kurz, brud, tłuszcz i co tam jeszcze + temperatura rozmiękczyły plastik że zaczął łamać się w rękach. przesyłka zrobiła swoje..

Pierwsze wersje posiadały korpus z odlewu AK11 i stalowymi pokrywami na zawiasach. Następnie zrezygnowano z zawiasów i pokrywy na których umieszczone były stateczniki opuszczały się na plastikowych mocowaniach. Niestety pod koniec lat 80 zastąpiono korpus na plastikowy który po latach użytkowania oprawy lubił pękać

po odpaleniu, nie chciała zaświecić jedna świetlówka - pewnie będę musiał przekablować oprawę, ze względu na stan przewodów (jest trochę popękanej izolacji). nie wiem dlaczego nie zaświeciła, rura jest sprawna. obecnie niestety brak czasu na dalsze zajmowanie się oprawą


Do wymiany masz dwa kondensatory kompensacji równoległej ( z tego co pamiętam 4,5uF) oraz kompensacji szeregowej ( 3,7uf ). Kondensatory utraciły swoją pojemność i 3,7uf powoduje nieświecenie świetlówki. Kondensatory możesz bez problemu kupić Miflex dalej je produkuje- zamiennie za 3,7 występuje 3,6uF

tutaj pytanie - czy ktoś wie to doszczelnienie wyglądało w oryginalne? oprawa-dawca ma inny rozstaw śrub mocujących ze sobą obie części komór osprzętu (nie kolidują z gumą biegnącą dookoła). w oprawie właściwej nie miałem żadnego doszczelnienia (pewnie zaginęło...) a śruby są rozmieszczone po obwodzie. ktoś wie jak tam dokładnie wygląda uszczelnienie? chcąc przełożyć gumę z jednej oprawy do drugiej musiałbym porobić w niej dziury na śruby mocujące, a pewnie to nie tak działało.. w dolnej części komór osprzętu [oprawa właściwa] jest kilka małych dziurek na przestrzał - może to było mocowanie uszczelnienia?...


mam 142 z 85r w wersji na zawiasach i uszczelnienie jest identyczne jak w nowszej wersji, na dniach sprawdzę czy oprawa mimo wszystko nie różni się detalami.

jakie są dalsze plany?

1) rozebranie docelowej oprawy na części (co do jednej) i dokładne wyczyszczenie

warto sprawdzić:
- mocowanie oprawek- śruby często się luzowały
- kondensatory- zazwyczaj kwalifikują się do wymiany
- mocowanie stateczników- po latach blaszki się luzowały
- stan instalacji - przewody często luzowały się przy kostkach i niestety przez kiepskiej jakości szybkozłączki oprawek lubiły z nich wyskakiwać

Podsumowując jest trochę upierdliwej pracy ale w porównaniu ze współczesnymi oprawami tego starego Polama jeszcze można naprawić.
Avatar użytkownika
FOX
 
Posty: 1357
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 15 lipca 2007, 12:07


Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości