MRP200 i jego kolekcja lamp i źródeł swiatła

Wasze źródła światła

Re: MRP200 i jego kolekcja lamp i źródeł swiatła

Postprzez KaszeL » 11 września 2013, 18:50

Czy 40-1 to nie jest inna wersja oznaczenia 40/1 czyli po prostu metrowej rury T12 40W? Analogicznie jak 36/1 dla T8?
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: MRP200 i jego kolekcja lamp i źródeł swiatła

Postprzez toomm40 » 12 września 2013, 12:36

dokładnie-trzeba tylko zwrócic uwagę na pewien szczegół. spotykało sie takie oznaczenia dla metrowych rur, na pewno osram tak znakował swoje swietlówki .
u starego Osrama: jeśli cyfra była po myślniku -oznaczała długość np. L40W-1
jeśli po ukośniku, oznaczała barwę np.L40W /10 dzienną , niekiedy stosowano wersje skrótową i tez była tylko sama jedynka np. L40W /1
czyli np. L40W/32-1 oznaczało rurę 40 W , barwa warmhite de luxe metrowej długości
L40W/10-1 dzienna
L40W/25-1 (lub 20 też spotykałem) uniwersallwhite

ale tej zasady nie można odnieśc do wszystkich marek . czyli w przypadku Elektroimpexu oznaczenie 1 jest skróconą wersją cyfry 10 i -mimo że po myślniku-oznacza barwę , a nie długość,podobnie starszy POLAM, stosował zdaje sie też stosownie cyfry 1 i 2 dla oznaczania barwy i też po myślinku
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5024
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: MRP200 i jego kolekcja lamp i źródeł swiatła

Postprzez Lampka » 12 września 2013, 14:01

Tak, z resztą widać na zdjęciach przecież, że to sa rury 120 cm długości, normalnie.
Polamp nie produkował metrowych 40stek - jedynie 25w.
Swoją drogą dziwne, że te metrowe 40stki i 36stki mają dokladnie identyczną, tą samą długość, co rury o mocy 25w. Poza tym świetlówki T12 25w na dławiku 40w sa idealnie dociążone ;) Zasadniczo nic, poza zapisaną mocą, nie różni rury 40w/1 i 25w, to jest dosłownie to samo.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: MRP200 i jego kolekcja lamp i źródeł swiatła

Postprzez KaszeL » 12 września 2013, 17:43

toomm40 napisał(a):dokładnie-trzeba tylko zwrócic uwagę na pewien szczegół (....) jeśli cyfra była po myślniku -oznaczała długość np. L40W-1
jeśli po ukośniku, oznaczała barwę np.L40W /10 (...) ale tej zasady nie można odnieśc do wszystkich marek . czyli w przypadku Elektroimpexu oznaczenie 1 jest skróconą wersją cyfry 10 i -mimo że po myślniku-oznacza barwę , a nie długość,podobnie starszy POLAM, stosował zdaje sie też stosownie cyfry 1 i 2 dla oznaczania barwy i też po myślinku


No tak, zapomniałem że przecież tutaj istnieje wolna-amerykanka. Każdy producent ma jakieś swoje oznaczenia :)

Lampka napisał(a):Poza tym świetlówki T12 25w na dławiku 40w sa idealnie dociążone ;) Zasadniczo nic, poza zapisaną mocą, nie różni rury 40w/1 i 25w, to jest dosłownie to samo.


Zapominasz, że moc nie zależy tylko od prądu pracy. Żeby ją wyznaczyć potrzeba czegoś jeszcze :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: MRP200 i jego kolekcja lamp i źródeł swiatła

Postprzez toomm40 » 17 września 2013, 22:52

KaszeL napisał(a):
toomm40 napisał(a):dokładnie-trzeba tylko zwrócic uwagę na pewien szczegół (....) jeśli cyfra była po myślniku -oznaczała długość np. L40W-1
jeśli po ukośniku, oznaczała barwę np.L40W /10 (...) ale tej zasady nie można odnieśc do wszystkich marek . czyli w przypadku Elektroimpexu oznaczenie 1 jest skróconą wersją cyfry 10 i -mimo że po myślniku-oznacza barwę , a nie długość,podobnie starszy POLAM, stosował zdaje sie też stosownie cyfry 1 i 2 dla oznaczania barwy i też po myślinku


No tak, zapomniałem że przecież tutaj istnieje wolna-amerykanka. Każdy producent ma jakieś swoje oznaczenia :)

Lampka napisał(a):Poza tym świetlówki T12 25w na dławiku 40w sa idealnie dociążone ;) Zasadniczo nic, poza zapisaną mocą, nie różni rury 40w/1 i 25w, to jest dosłownie to samo.


Zapominasz, że moc nie zależy tylko od prądu pracy. Żeby ją wyznaczyć potrzeba czegoś jeszcze :)


to może rozwiń nieco temat , od czego to tak naprawde zależy , lub jakie kryteria wyznaczają tą moc ?
chętnie się dokształcę
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5024
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: MRP200 i jego kolekcja lamp i źródeł swiatła

Postprzez KaszeL » 17 września 2013, 23:09

toomm40 napisał(a):to może rozwiń nieco temat , od czego to tak naprawde zależy , lub jakie kryteria wyznaczają tą moc ?
chętnie się dokształcę


Tak najprościej, to potrzeba jeszcze napięcia na lampie, żeby określić jej moc. A to napięcie, w zależy w przypadku świetlówek od kilku czynników. Min długości, ale też ciśnienia, czy mieszaniny gazu :) Dlatego twierdzenie, że rura 40W działa na stateczniku 25W z mocą znamionową, jest delikatnie mówiąc bzdurą :P
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: MRP200 i jego kolekcja lamp i źródeł swiatła

Postprzez toomm40 » 18 września 2013, 00:16

ps. odwrotnie, chodziło o rurę 25 watt , która hula na dławiku 40 watt ;)

ok, troche nie do końca to wszystko kapuję , ale wierzę na słowo
czy wobec powyższego mam rozumieć ,że świetlówki metrowe 40 watt i 25 watt różnią sie , mimo,że są dokładnie tej samej długości ?jaki ma to sens ? czy nie lepiej/łatwiej było by produkowac jedną moc i jeden statecznik ? -tym bardziej,że długość dokładnie taka sama?
albo inaczej- kiedy i gdzie lepiej sobie zainstalować rure 25 watt z dedykowanym do niej statecznikiem, a kiedy rure metrową 40 z dedykowanym do niej statecznikiem...?
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5024
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: MRP200 i jego kolekcja lamp i źródeł swiatła

Postprzez KaszeL » 18 września 2013, 10:30

toomm40 napisał(a):czy wobec powyższego mam rozumieć ,że świetlówki metrowe 40 watt i 25 watt różnią sie , mimo,że są dokładnie tej samej długości ?jaki ma to sens ? czy nie lepiej/łatwiej było by produkowac jedną moc i jeden statecznik ? -tym bardziej,że długość dokładnie taka sama? albo inaczej- kiedy i gdzie lepiej sobie zainstalować rure 25 watt z dedykowanym do niej statecznikiem, a kiedy rure metrową 40 z dedykowanym do niej statecznikiem...?


Dokładnie tak. Te rury różnią się w podobny sposób jak żarówka 25W różni się od żarówki 40W. Obie wyglądają niemal identycznie, obie można wkręcić do tych samych lampek, ale jedna świeci mocniej. Tyle i tylko tyle. A, że świetlówka wymaga zawsze dedykowanego dławika to zupełnie inna para kaloszy :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: MRP200 i jego kolekcja lamp i źródeł swiatła

Postprzez toomm40 » 18 września 2013, 10:41

no dobra, elektryk ze mnie kiepski, więc jakoś ciężko mi to zrozumieć , ale wierzę na słowo ;)
faktem jest ,że można spotkać wiele dziwnych świetlówek, mam na przykład śwetlówki ocechowane jako 10-watowe, a są dłuższe niż 15 watowe , mowa o Osramkach , obie T8
ciekaw jestem na jakim układzie zasilaącym pracowały , bo nie spotkałem dławika do 10 watt T8 ...


podobnież są świetlówki 16 watowe dłuższe niż 18 watowe ... ciekawe to wszystko :roll:
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5024
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: MRP200 i jego kolekcja lamp i źródeł swiatła

Postprzez KaszeL » 18 września 2013, 13:02

toomm40 napisał(a):no dobra, elektryk ze mnie kiepski, więc jakoś ciężko mi to zrozumieć , ale wierzę na słowo ;)
faktem jest ,że można spotkać wiele dziwnych świetlówek, mam na przykład śwetlówki ocechowane jako 10-watowe, a są dłuższe niż 15 watowe , mowa o Osramkach , obie T8
ciekaw jestem na jakim układzie zasilaącym pracowały , bo nie spotkałem dławika do 10 watt T8 ...


podobnież są świetlówki 16 watowe dłuższe niż 18 watowe ... ciekawe to wszystko :roll:


To jest dokładnie tak samo, jak z rurkami neonowymi. Możesz zapytać Taty :)
Rurka o długości 1m z mieszaniną Ar/Hg będzie miała inne napięcie pracy niż taka sama rurka z czystym Ne. Podobnie będzie, jak zmieni się ciśnienie albo skład mieszanki Ar/Hg.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 35 gości