[Kolekcjoner93] Moja najskromniejsza kolekcja źródełek

Wasze źródła światła

Re: [Kolekcjoner93] Moja najskromniejsza kolekcja źródełek

Postprzez bartek380V » 9 marca 2013, 10:05

litak1 napisał(a):
matit1 napisał(a):Podobne neonówki albo takie same są w łącznikach przyciskowych z zieloną kontrolką Legranda.
Coś takiego w tym łączniku przestało mi się świecić po ok. dwóch miesiącach a ten biały luminofor zrobił się szary.

One mają dużo mniejszą trwałość od zwykłych neonówek pomarańczowych, ale tak szybkie zużycie było spowodowane niewłaściwym dobraniem rezystora (zbyt duży prąd)

Dokładnie. Zbierałem kiedys neonówki , miałem ich około 40 sztuk. no i sie eksperymentowało
Zawsze przestrzegaj zasad BHP . robisz to na wlasną odpowiedzialnosc,jesli nie jestes pewien swojego bepieczenstwa i otoczenia to skonsultuj sie z wykwalifikowanym elektrykiem inaczej mozesz byc zabójca siebie i innych! (wszelkie prawa zastrzezone)
Avatar użytkownika
bartek380V
 
Posty: 1775
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 5 maja 2010, 15:14

Re: [Kolekcjoner93] Moja najskromniejsza kolekcja źródełek

Postprzez Lampka » 9 marca 2013, 11:06

matit1 napisał(a):Podobne neonówki albo takie same są w łącznikach przyciskowych z zieloną kontrolką Legranda.
Coś takiego w tym łączniku przestało mi się świecić po ok. dwóch miesiącach a ten biały luminofor zrobił się szary.


Masz jeszcze tą neonówkę?

litak1 napisał(a):
matit1 napisał(a):Podobne neonówki albo takie same są w łącznikach przyciskowych z zieloną kontrolką Legranda.
Coś takiego w tym łączniku przestało mi się świecić po ok. dwóch miesiącach a ten biały luminofor zrobił się szary.

One mają dużo mniejszą trwałość od zwykłych neonówek pomarańczowych, ale tak szybkie zużycie było spowodowane niewłaściwym dobraniem rezystora (zbyt duży prąd)


Szybsze zużywanie się jest raczej spowodowane przez środowisko wyładowcze w neonówce, a nie przez źle dobrany rezystor.

Takie lampki neonowe można kupić w sklepach Auchan, świecą na zielono i szybko ciemnieją, ale są w formie lampki nocnej do kontaktu. Ja kupiłem ich kilka w zeszłym roku, jedną intensywnie używałem i po kilku tygodniach cała się zaciemniła i dawała jakieś 10% światła :P One miały poza tym w szeregu czujnik światła i żeby świeciły, to musi być ciemno w pokoju.

Gdzie można kupić te kolorowe neonówki? Bo w sklepach za bardzo nie widziałem.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Kolekcjoner93] Moja najskromniejsza kolekcja źródełek

Postprzez litak1 » 9 marca 2013, 12:58

To jak wytłumaczysz że jedne potrafią świecić ze dwa lata a inne zużywają się w miesiąc, trzeba by zweryfikować wartości rezystorów bo producentom nie zawsze zależy na trwałości i często dochodzą do wniosku że taka neonówka będzie jaśniej świecić gdy trochę przewymiarują rezystor (analogia z ledami) . "Środowiskiem wyładowczym" jest w nich zwykły argon i luminofor zielony i nie bardzo rozumiem co to znaczy złe środowisko ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: [Kolekcjoner93] Moja najskromniejsza kolekcja źródełek

Postprzez lumix26 » 9 marca 2013, 13:19

Lampka napisał(a):...
Gdzie można kupić te kolorowe neonówki? Bo w sklepach za bardzo nie widziałem.


Tutaj można dostać zielone i pomarańczowe
http://www.tme.eu/pl/katalog/?idp=1&search=neony&cleanParameters=1#search=neon&s_field=accuracy&s_order=DESC&id_category=100327&page=1
Nie rezygnuj nigdy z celu tylko dlatego, że osiągniecie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie.
Avatar użytkownika
lumix26
 
Posty: 9284
Zdjęcia: 3827
Dołączył(a): 23 stycznia 2012, 20:39
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: [Kolekcjoner93] Moja najskromniejsza kolekcja źródełek

Postprzez Lampka » 19 marca 2013, 19:54

litak1 napisał(a):To jak wytłumaczysz że jedne potrafią świecić ze dwa lata a inne zużywają się w miesiąc, trzeba by zweryfikować wartości rezystorów bo producentom nie zawsze zależy na trwałości i często dochodzą do wniosku że taka neonówka będzie jaśniej świecić gdy trochę przewymiarują rezystor (analogia z ledami) . "Środowiskiem wyładowczym" jest w nich zwykły argon i luminofor zielony i nie bardzo rozumiem co to znaczy złe środowisko ;)


A jednak ma to znaczenie, o czym mówią nawet niektórzy producenci tego typu lampek ;) W pewnych warunkach, przy niektórych gazach elektrody potrafią szybciej parować.
Wiadomo, że klasyczne "neonowe" neonówki potrafią świecić latami, ale te kolorowe z luminoforem, najczęściej padają szybciej, właśnie przez ciemnienie ścianek wskutek parowania elektrod. Dochodzi też do procesu wyłapywania cząsteczek gazów przy parowaniu elektrod, przez co wzrasta napięcie zapłonu takiej neonówki.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: [Kolekcjoner93] Moja najskromniejsza kolekcja źródełek

Postprzez litak1 » 19 marca 2013, 21:30

z różnymi gazami i szybkością zużywania się to się zgadza jednak cały czas porównujemy tutaj zielone (argonowe) że niektóre bardzo szybko się zużywają a niektóre świecą dość długo (oczywiście do trwałości neonowych to im daleko) możliwe jest że "srodowisko wyładowcze" może być zanieczyszczone np. parą wodną (tak jak to w polskich wczesnych LRJ bywało) i faktycznie może przez to szybciej się zaczerniają zależy pewnie od producenta ;)
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Poprzednia strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 55 gości

cron