Moje źródła światła

Wasze źródła światła

Re: Moje źródła światła

Postprzez latarnik » 18 sierpnia 2018, 19:09

Akurat jeżeli chodzi o oprawy świetlówkowe to w RFN występowały w prawie każdej możliwej do wyobrażenia kombinacji. W latach 50 i 60 były oprawy na 1 świetlówkę u-kształtną 40W i jedną zwykłą 20W. Były też 2x20, 3x20, 4x20, 2x40, 3x40, 2x65, 3x65, i oczywiście bardzo popularne na jedną rurę u-kształtną 65W, rzadziej na 1 rurę u 40W. Producentów było też co najmniej dziesięciu... Z czasem producentów ubywało, na rynku pozostał Trilux, Hellux, Siemens, Schuch (jako jedyny produkuje oprawy na świetlówki do dziś) i AEG. Ci producenci produkowali ostatecznie już tylko najbardziej popularne wersje 2x18, 2x36 i 2x58. Produkcję opraw na świetlówki u-kształtne zarzucono w latach 2000, źródełka nadal można kupić, tyle że kosztują wielokrotność ceny zwykłej świetlówki, koło 18 euro, kiedy zwykłe marki Sylvania można kupić już za 3,20 euro... :twisted:
latarnik
 
Posty: 997
Zdjęcia: 82
Dołączył(a): 19 sierpnia 2012, 19:46

Re: Moje źródła światła

Postprzez toomm40 » 18 sierpnia 2018, 19:37

zgadza się . były też niemniej ciekawe oprawy warsztatowe lub biurkowe na liniówkę 20W,15W ,2x15W ale najczęściej na U 25W, U16 W lub U 40W-wąska wersja specjalnie do tych opraw robiona. bardzo ciężko je spotkać , ale bywają jeszcze aukcje z takimi oprawami i świetlówkami.
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Moje źródła światła

Postprzez Lampka » 19 sierpnia 2018, 22:34

No proszę wersji waskich o mocy 40W jeszcze nie widziałem. Jakbys miał jakieś fotki lub linki do takich to chętnie bym je zobaczył.
W późniejszym czasie świetlówki U zostały pomniejszone do wersji PL-L, co naturalnie spowodowało stopniowe ich wypieranie z tych zastosowań przez węższe PL-L.
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6552
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: Moje źródła światła

Postprzez toomm40 » 18 marca 2020, 00:40

pozbierałem różne lampy rtęciowe, które mam na stanie ,z ciekawszych rzeczy ostatnio przybyły mi Philipsy 80W de luxe

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

zapłon lampy to najciekawszy moment

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Moje źródła światła

Postprzez famabud » 18 marca 2020, 13:43

Fajne barwne lampki :) Jakie CRI mają te De Luxy?

Tak się zastanawiałem kiedyś jakby to było, gdyby do wysokoprężnych lamp rtęciowych dać luminofor świetlówek trójpasmowych. Miałoby to jakikolwiek sens?
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Re: Moje źródła światła

Postprzez toomm40 » 18 marca 2020, 14:30

tak podają w opisie lampy

Technische Daten
Nennleistung: 80W
Lampenstrom: 0,8A
Nennspannung: 115,0V
Bemessungslichtstrom: 3600lm

Photometrische Daten
Farbwiedergabeindex: 45Ra
Farbtemperatur: 4200K

co do drugiego pytania, to nie wiem,jak by to w lampie rtęciowej się przekładało na jakość światła, na pewno można zmienić barwę, co pokazuje Osram Super de Luxe
TELAM - i wszystko jasne :D
Avatar użytkownika
toomm40
 
Posty: 5021
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 18 listopada 2011, 23:38
Lokalizacja: Poznań

Re: Moje źródła światła

Postprzez litak1 » 19 marca 2020, 21:34

famabud napisał(a):Fajne barwne lampki :) Jakie CRI mają te De Luxy?

Tak się zastanawiałem kiedyś jakby to było, gdyby do wysokoprężnych lamp rtęciowych dać luminofor świetlówek trójpasmowych. Miałoby to jakikolwiek sens?

Nie miałoby to najmniejszego sensu, a to dlatego że w wysokoprężnych lampach rtęciowych duża część światła jest emitowana w zakresie widzialnym, niestety bez udziału czerwieni, małą część jaką stanowi UV ( w porównaniu do lamp niskoprężnych czyli świetlówek), lepiej jest właśnie zamienić za pomocą luminoforu na składową czerwoną, której brak w świetle rtęci wysokoprężnej, stąd w rtęciówkach ZAWSZE mamy luminofor który konwertuje UV na kolor czerwony, czyli jest to luminofor jednopasmowy czerwony.
W świetlówkach większość emisji światła przypada na UV, tylko niewielka część to światło niebieskie, stąd musimy cały UV przekonwertować na wszystkie barwy widzialne, dlatego stosujemy luminofory trój lub pięciopasmowe, trójpasmowe zawierają zazwyczaj luminofory barwy czerwieni, zieleni i niebieski. Pięciopasmowe mają dodatkowo żółto-pomarańczowy i zielononiebieski (NARVA BIOVITAL) lecz to w zależności od producenta może się różnić.
Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa! Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. Na tym forum łączymy teorię z praktyką. Nic nie działa i nikt nie wie dlaczego. ;)
Avatar użytkownika
litak1
 
Posty: 2058
Zdjęcia: 259
Dołączył(a): 25 września 2011, 22:52
Lokalizacja: Wadowice

Re: Moje źródła światła

Postprzez famabud » 20 marca 2020, 01:40

Dzięki za wyjaśnienie :)
Light is life
Avatar użytkownika
famabud
 
Posty: 9296
Zdjęcia: 1074
Dołączył(a): 3 listopada 2009, 17:25
Lokalizacja: Lublin

Poprzednia strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości