wyolon-kolekcja

Wasze źródła światła

Re: wyolon-kolekcja

Postprzez MRP200 » 18 sierpnia 2016, 07:10

Lampka napisał(a):Fajna kolekcja, przejrzałem pobieżnie wątek i moją ciekawość również wzbudziła ta śmieszna żaróweczka na E10 z pierwszej strony oraz pomysłowy adapter z transformatorkiem. Mam też podobny, ale wykonany jest trochę inaczej, w czarnej obudowie. Dostałem z nim w komplecie żarówkę jak do roweru. Ostatnio sam robiłem eksperymenty, podłączając żaróweczki tego typu przez układ RC jako ogranicznik prądu - też można je tak zasilać, a przynajmniej ogranicznik prądu zajmuje mniej miejsca :P

Zasilanie żarówek niskonapięciowych niskoprądowych poprzez dwójnik RC jest jak najbardziej możliwe. Zresztą to rozwiązanie jest powszechnie stosowane w takich zamiennikach żarówek sieciowych LED, a można się z tym spotkać też w tanich ładowarkach akumulatorów Ni-Cd, w tym w chińskich latarkach akumulatorowych. Ale trzeba wiedzieć, że to rozwiązanie ma jedną istotną wadę - brak separacji od sieci zasilającej. Pamiętajcie o tym budując własne konstrukcje.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: wyolon-kolekcja

Postprzez wyolon » 18 sierpnia 2016, 20:15

/
Ostatnio edytowano 20 grudnia 2017, 22:37 przez wyolon, łącznie edytowano 3 razy
wyolon
 

Re: wyolon-kolekcja

Postprzez wyolon » 29 sierpnia 2016, 00:55

/
Ostatnio edytowano 20 grudnia 2017, 22:37 przez wyolon, łącznie edytowano 1 raz
wyolon
 

Re: wyolon-kolekcja

Postprzez qba » 29 sierpnia 2016, 03:07

tzw. żarówki światła dziennego. Stosowane obecnie głównie w akwarystyce, a w przeszłości przeznaczone do oświetlania mieszkań i biur, ale u nas jakoś nigdy się nie przyjęły. Widziałem kiedyś w hurtowni, to sprzedawca mówił, że nie schodzą, że ludzie pytają, co to za dziwne niebieskie żarówki i nie chcą kupować.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8343
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: wyolon-kolekcja

Postprzez Lampka » 29 sierpnia 2016, 19:44

Ja widziałem kiedyś podobne żarówki Osram, przeznaczone do generowania światła dziennego, ale były bardziej błękitne i matowe. Chętnie bym taką zdobył i sprawdził jak to świeci, pytanie czy są gdzieś jeszcze dostępne...
Kolekcjoner i poszukiwacz starych opraw i źródeł światła
Avatar użytkownika
Lampka
 
Posty: 6560
Zdjęcia: 14
Dołączył(a): 16 sierpnia 2011, 21:59
Lokalizacja: Gliwice

Re: wyolon-kolekcja

Postprzez MercuryFenix » 29 sierpnia 2016, 22:00

Te moje świecą normalnie na biało :)
Ale raczej ciekawe są tylko z racji krzywo wklejonego trzonka :P
Obrazek
Zaspamuję trochę:
http://lighting-gallery.pl/viewtopic.php?f=26&t=6481
Pasja czyni nas wyjątkowymi
Avatar użytkownika
MercuryFenix
 
Posty: 2214
Zdjęcia: 16
Dołączył(a): 20 czerwca 2011, 20:25
Lokalizacja: Mikołów/WLKP

Re: wyolon-kolekcja

Postprzez MRP200 » 29 sierpnia 2016, 22:44

Do celów akwarystycznych obecnie produkowane są specjalne świetlówki oraz lampy metahalogenowe o temperaturze barwowej 10 000 K, a nawet więcej. Światło ma w widmie dużą przewagę barwy niebieskiej. Z tego co się dowiedziałem, światło o takiej barwie lepiej przenika przez wodę i dobrze wpływa na rozwój roślin podwodnych. Zapewne w czasach, kiedy metahalogeny nie były jeszcze znane, do oświetlenia akwariów stosowano właśnie takie żarówki, bańką barwioną na niebiesko.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: wyolon-kolekcja

Postprzez qba » 30 sierpnia 2016, 03:40

Lampka napisał(a):Ja widziałem kiedyś podobne żarówki Osram, przeznaczone do generowania światła dziennego, ale były bardziej błękitne i matowe. Chętnie bym taką zdobył i sprawdził jak to świeci, pytanie czy są gdzieś jeszcze dostępne...
Też raz widziałem taką żarówkę światła dziennego z jednocześnie niebieską i matową bańką, ale byłą to rzadkość, miała jednoskrętke w kształcie C. Nie wiem niestety kto był jej producentem.
RACJONALNE OŚWIETLENIE MIESZKAŃ SPRZĘTEM OŚWIETLENIOWYM "POLAM"
- ułatwia prace wykonywane w domu
- nie powoduje olśnienia i zmęczenia wzroku
- stwarza nastrój i warunki miłego wypoczynku
Avatar użytkownika
qba
 
Posty: 8343
Zdjęcia: 1020
Dołączył(a): 10 czerwca 2007, 19:15
Lokalizacja: WLKP

Re: wyolon-kolekcja

Postprzez wyolon » 20 września 2016, 00:10

/
Ostatnio edytowano 20 grudnia 2017, 22:38 przez wyolon, łącznie edytowano 2 razy
wyolon
 

Re: wyolon-kolekcja

Postprzez wyolon » 6 listopada 2016, 14:08

/
Ostatnio edytowano 20 grudnia 2017, 22:39 przez wyolon, łącznie edytowano 2 razy
wyolon
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wasze kolekcje

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 30 gości