[Elgo] Stateczniki serii "SZF"

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Re: [Elgo] Stateczniki serii "SZF"

Postprzez Meskel » 24 lutego 2024, 23:35

Nikt tutaj nie wstawił statecznika SZF do rapid startu ;)
Meskel
 
Posty: 73
Dołączył(a): 29 maja 2023, 23:00

Re: [Elgo] Stateczniki serii "SZF"

Postprzez OUKS340 » 26 lutego 2024, 00:46

OUKS340
 
Posty: 1945
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: [Elgo] Stateczniki serii "SZF"

Postprzez Meskel » 26 lutego 2024, 13:28



Później zobaczyłem oddzielny wątek, ale nie umiałem usunąć wpisu :)
Meskel
 
Posty: 73
Dołączył(a): 29 maja 2023, 23:00

Re: [Elgo] Stateczniki serii "SZF"

Postprzez Meskel » 26 czerwca 2024, 23:30

W oprawie Famor Bydgoszcz z 1968 r. znajduje się taki statecznik. Dla mnie ciekawostka. Nigdy nie spotkałem się z taką wersją.

Obrazek

Obrazek

A tu jeszcze 2x40W ze spaloną połową uzwojenia. Świeci tylko jedna świetlówka, a w środku jest cały zwęglony. Żywicą się rozpuściła i wyciekła brudząc oprawę w środku. Ta żywica bardzo przyspiesza korozję blachy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Meskel
 
Posty: 73
Dołączył(a): 29 maja 2023, 23:00

Re: [Elgo] Stateczniki serii "SZF"

Postprzez KaszeL » 28 czerwca 2024, 09:49

Ten pierwszy to dość ciekawy rarytas. Statecznik do trójfazowego układu przeciwstroboskopowego zasilany bezpośrednio z 3F. Swoją drogą, myślałem, że świetlówki łączone są tam w trójkąt i nie potrzeba przewodu neutralnego. Ale jak widać raczej jest to gwiazda.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8675
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: [Elgo] Stateczniki serii "SZF"

Postprzez Meskel » 30 czerwca 2024, 00:32

To już wiem dlaczego wszystkie świetlówki mają 3 oddzielne kondensatory równoległe. Zazwyczaj taki układ robiło się na kondensatorze szeregowym i równoległym.
Wiesz może dlaczego stateczniki SZF były podzielone na układ pod kondensator (4 zaciski) i bez kondensatora (2 zaciski)? One w środku miały inna budowę ? Ciekawi mnie dlaczego pod te dwa zaciski podłącza się starter.
Meskel
 
Posty: 73
Dołączył(a): 29 maja 2023, 23:00

[Elgo] Stateczniki serii "SZF"

Postprzez Farel03 » 30 czerwca 2024, 11:22

SZFy cztero zaciskowe posiadają dodatkowe uzwojenie (łączone w szereg ze starterem), które zwiększa prąd podgrzewania elektrod gdy starter jest zwarty. Ułatwia to proces zapłonu
Lepsze jest wrogiem dobrego. Najprostsze rozwiązania są najlepsze
Avatar użytkownika
Farel03
 
Posty: 2299
Dołączył(a): 10 sierpnia 2015, 21:19
Lokalizacja: Kraków

Re: [Elgo] Stateczniki serii "SZF"

Postprzez Meskel » 1 lipca 2024, 11:26

To ciekawe rozwiązanie, ponieważ układ bez kondensatora i cewki też zapala lampę bez problemu, więc dlaczego akurat tutaj to uzwojenie pomocnicze? W statecznikach licencyjnych oraz we wszystkich późniejszych nikt tego nie robił.
Meskel
 
Posty: 73
Dołączył(a): 29 maja 2023, 23:00

Re: [Elgo] Stateczniki serii

Postprzez OUKS340 » 8 lipca 2024, 00:37

Farel03 napisał(a):SZFy cztero zaciskowe posiadają dodatkowe uzwojenie (łączone w szereg ze starterem), które zwiększa prąd podgrzewania elektrod gdy starter jest zwarty. Ułatwia to proces zapłonu

Tutaj chodzi o kondensator do przesuwania fazy, który jest włączony szeregowo ze świetlówką. Kondensator ten niestety obniżał napięcie na świetlówce utrudniając tym samym zapłon. Uzwojenie włączone w szereg ze starterem miało za zadanie podwyższyć prąd żarzenia skrętek oraz zwiększyć wartość impulsu samoindukcji statecznika żeby ułatwić zapłon. Umieszczone na wspólnym rdzeniu działało jak transformator.
Statecznik trójuzwojeniowy do zasilania 3 fazowego mam w swoim posiadaniu. Jest on w oprawie FAMOR z 1968r. Uzwojenia są połączone w gwiazdę.
OUKS340
 
Posty: 1945
Zdjęcia: 119
Dołączył(a): 4 kwietnia 2008, 11:31

Re: [Elgo] Stateczniki serii "SZF"

Postprzez Meskel » 13 lipca 2024, 10:41

Ciekawe to było rozwiązanie, ale moim zdaniem zupełnie niepotrzebne. W oprawach Farel OWF z 1968 roku są zamontowane fabrycznie stateczniki SZF bez uzwojenia pomocniczego z kondensatorem włączonym szeregowo i wszystko działa do dzisiaj. Świetlówki zapalają się bez problemu pod warunkiem, że kondensator nie stracił pojemności. Stateczniki z uzwojeniem pomocniczym były stosowane raczej przez Famor i Mesko, ale też tylko w niektórych modelach opraw. Mam OUKS, w którym są zamontowane dwa stateczniki licencyjne FL, a za kondensatorem jest statecznik SZF z podwójnym uzwojeniem. One też były dość kiepskiej jakości, bo już kilka sztuk mi się trafiło, w których to uzwojenie pomocnicze miało przerwany obwód albo były bardzo głośne pomimo braku przegrzania.
Meskel
 
Posty: 73
Dołączył(a): 29 maja 2023, 23:00

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość