Kompensacja mocy biernej

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Re: Kompensacja mocy biernej

Postprzez Whites86 » 16 marca 2010, 22:52

Kaszel a do LRJ też znasz pojemności ? :)
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Kompensacja mocy biernej

Postprzez KaszeL » 17 marca 2010, 00:10

Tu mnie zastrzeliłeś - nie mam, ale domyślam się, że jest podobnie jak z MH.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8669
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Kompensacja mocy biernej

Postprzez DocBrown » 17 marca 2010, 10:44

Ja obstawiam, że jest raczej tak jak z LRF :)
Trzeba dowiedzieć się jaką pojemność ma kondensator z OURJ400 i porównać z pojemnością kondensatora w ORZ6 z tych samych lat produkcji, pozwoli to choć w przybliżeniu ocenić czy stosowano pojemności "rtęciowe", czy też "sodowe"
DocBrown
 

Re: Kompensacja mocy biernej

Postprzez moog » 17 marca 2010, 21:05

Skoro statecznik do LRJ 400W był taki sam jak do LRF 400W to kondensator chyba też będzie taki sam - 25µF. Ja kupiłem dzisiaj kondensatory do swojej Strady OUS-400, do układu, który mam od Michała i do ORP-400E. Po ich podłączeniu prąd jest dwa razy niższy i kable się nie nagrzewają. Przy okazji ciekawostka: kondensator, który kiedyś wyjąłem z oprawy świetlówkowej 8W ma pojemność 0,047µF.
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1923
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Re: Kompensacja mocy biernej

Postprzez MRP200 » 17 marca 2010, 21:39

Ten kondensator to kondensator przeciwzakłóceniowy. Z uwagi na małą pojemność nie ma nic wspólnego z kompensacją.
MRP200
Moderator
 
Posty: 4281
Zdjęcia: 639
Dołączył(a): 21 września 2009, 07:25
Lokalizacja: PWA / Kostrzyn Wlkp

Re: Kompensacja mocy biernej

Postprzez amisiek » 17 marca 2010, 21:50

LRJty działały na prądzie rtęciowym i statecznik był taki sam, charakterystyka lampy wygląda podobnie, więc kondensatory powinny być takie same. LRJ bardzo fajnie świeci na prądzie sodowym, zresztą była na ten temat już dyskusja. Prawdopodobnie lampa była projektowana pod prąd sodowy, ale miała zbyt małą trwałość przy takim obciążeniu i "przekwalifikowano" ją na mniejsze natężenie prądu (czytaj: prąd rtęciowy). Niestety nie pomogło zbyt wiele, trwałość i tak była zbyt mała.
Post mooga, w którym opisuje radykalne zmniejszenie prądu (a zatem nagrzewania przewodów) moim zdaniem dobitnie daje do myślenia w sprawie kompensacji mocy biernej.
Lubię dobre światło.
Avatar użytkownika
amisiek
Site Admin
 
Posty: 8991
Zdjęcia: 1887
Dołączył(a): 12 stycznia 2010, 23:01

Re: Kompensacja mocy biernej

Postprzez andrzejlisek » 17 marca 2010, 22:54

LRJ na prądzie sodowym ma cieplejszą barwę. Moim zdaniem barwa jest lepsza niż na stateczniku rtęciowym.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Kompensacja mocy biernej

Postprzez DocBrown » 18 marca 2010, 00:06

Bzdury wypisujesz moog :P
Mierzyłem prąd jaki pobiera lampa rtęciowa z kondem i bez i nic sie nie zmieniało, mało tego to nagrzewanie przewodów to na pewno nie spowodowane było brakiem konda, a jakimś złym stykiem lub za małym przekrojem. Swojego OUSa wybebeszyłem z kondów, podobnie jak inne oprawy, bo wnerwia mnie to, że za każdym razem jak dotknę wtyczki to kopie, bez kondów ten problem znika i nic mi się nie nagrzewa, itp.
DocBrown
 

Re: Kompensacja mocy biernej

Postprzez slaweklampy » 18 marca 2010, 11:26

Kondensatory do kompensacji mocy biernej mają przylutowany rezystor, który rozładowuje kondensator po wyłączeniu zasilania.

Pomiar prądu świetlówki liniowej o mocy 36W przy kompensacji mocy kondensatorem 3,4uF oraz bez niej.

Bez kompensacji, pobór prądu ok. 430mA

Obrazek

Z kompensacją

Obrazek
Spieszmy się zbierać stare lampy i radia, tak szybko odchodzą.
Avatar użytkownika
slaweklampy
 
Posty: 6053
Zdjęcia: 1766
Dołączył(a): 2 września 2009, 06:43
Lokalizacja: Pęplin

Re: Kompensacja mocy biernej

Postprzez DocBrown » 18 marca 2010, 11:33

Aż nie chce mi się wierzyć w to co widzę, czy aby na pewno wyniki pomiaru to nie jakiś fake? :P
Aż z ciekawości zmierze moją OURW dziś, bo w niej mam kondensator zamontowany, tylko odłączony, zmierze z odpiętym, a potem z podpiętym i obale ten mit.
DocBrown
 

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości