Początek końca stateczników magnetycznych

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Re: Początek końca stateczników magnetycznych

Postprzez DocBrown » 12 lipca 2009, 14:14

:arrow: KaszeL, kupiłem właśnie jedno takie elektroniczne dławno z podanej przez Ciebie aukcji :)
Jak dojdzie, to przetestuje, oczywiście wynikami testów pochwale się na forum :)

P.S. Zastanawiam się, czy możliwe by było zrobienie elektronicznego dławika z możliwością wyboru ciepły, czy zimny start, wybór przełącznikiem. Póki rura ma sprawne żarniki odpalamy na ciepło, gdy żarnik padnie przestawiamy na zimny start i w ten sposób wykorzystujemy świetlówkę do końca.
DocBrown
 

Re: Początek końca stateczników magnetycznych

Postprzez KaszeL » 12 lipca 2009, 14:21

Ja też kupiłem od tego kolesia trochę stateczników ;)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8669
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Początek końca stateczników magnetycznych

Postprzez DocBrown » 12 lipca 2009, 14:22

Prócz tego z podanej przez Ciebie aukcji ma coś godnego uwagi ?
DocBrown
 

Re: Początek końca stateczników magnetycznych

Postprzez DocBrown » 17 lipca 2009, 12:50

Przed chwilą dostałem ten statecznik. Pierwsze wrażenie pozytywne, bo jest Made In Poland, a nie PRC ;) Narazie nie sprawdzałem go, jedynie zdjąłem obudowę (da sie to zrobić bez pozostawiania jakichkolwiek śladów) i tutaj też pozytywne zaskoczenie, bo są tam normalne elementy elektroniczne, nie jakieś SMD czy inna drobnica, tak więc statecznik jest dość łatwo naprawialny :mrgreen:
DocBrown
 

Re: Początek końca stateczników magnetycznych

Postprzez KaszeL » 17 lipca 2009, 15:26

Scalony jest tylko sterownik. Reszta to zwykłe elementy wykonawcze. Swoją drogą ten 2x 36W jest bardzo malutki. Regulator 2x 18W jest od niego ponad 2x większy :P
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8669
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Początek końca stateczników magnetycznych

Postprzez andrzejlisek » 17 lipca 2009, 20:33

Prawdą jest też, że niektóre lepsze stateczniki pozwalają ściemniać lampę nawet do poziomu 3% strumienia.

Doc: Czekamy na wrażenia z pracy Twojego statecznika z lampą.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Początek końca stateczników magnetycznych

Postprzez oskard » 17 lipca 2009, 23:48

O ludzie ludzie :( pewna epoka się kończy. Chyba na prawdę, ucieknę na wschód do ludzi myślących podobnie jak ja :mrgreen: Te unijne przepisy mnie do tego zmuszają :evil: żeby opuścić swój kraj ojczysty... Bo to nie tylko chodzi o świetlówki w domach, jeżeli będą odchodzić od energochłonnych źródeł światła, to i lampy rtęciowe to dotknie. Gdyby nie to, to i tak przytłaczająco dużo by było sody, ale nieliczne oprawy rtęciowe mogłyby się zachować, tak jak do naszych czasów zachowały się żarowe. A tak, to może nawet zaniechanie wymiany jednej oprawy będzie karane? kto wie co ten zachód wymyśli :evil: Najpierw nam stonkę na pola zrzucali :mrgreen: :lol: , teraz nam się rządzą i czasami nawet kretyńskie przepisy wymuszają, jak idiotyczne rondka na skrzyżowaniu każdej, małej nawet, uliczki ;)
P.S. skoro teraz nawet oprawy mają elektronikę, to kto wie, może niedługo młotki i śrubokrynty będą elektroniczne :?: ;) :lol: a kto wie co ten wariacki świat wymodzi ;)
Avatar użytkownika
oskard
 
Posty: 2550
Zdjęcia: 29
Dołączył(a): 16 stycznia 2009, 21:02
Lokalizacja: Warszawa (Praga Pn.)

Re: Początek końca stateczników magnetycznych

Postprzez KaszeL » 18 lipca 2009, 01:35

Twoim zdaniem to źle, że odchodzi się od rozwiązań energo-chłonnych na rzecz tych zużywających znacznie mniej energii? Jeśli dla tej samej lampy różnice sięgają 30%(!) to jest o co walczyć. Nawet jeśli teraz stateczniki elektroniczne są drogie (bo to jest chyba jedyna ich wada) to po wycofaniu ze sprzedaży magnetycznych - elektroniczne się spopularyzują i ich cena spadnie.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8669
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Początek końca stateczników magnetycznych

Postprzez andrzejlisek » 18 lipca 2009, 02:51

Tak się coś zdaje, że z tymi statecznikami będzie podobnie, jak z monitorami do komputerów kilka lat temu.

Rzecz w tym, że dużo ludzi miało monitor CRT, a te monitory znikały na rzecz LCD, jednak pewnie znaleźli się tacy, którzy nie wymienią monitora, może do dzisiaj mają, a jak się popsuje, to szukają innego dobrego CRT. W sumie prawdą jest, że tak dobrych monitorów, jak dzisiaj to wtedy jeszcze nie było. Ale teraz monitory LCD są już tak dobre, ze nie ma powodu, żeby się trzymać technologii CRT.

Ze statecznikami to też do czasu zaniku zwykłych stateczników te elektroniczne będą ulepszane, a cena spadnie. I pewnie nie trzeba będzie wprowadzać jakiś tam polityk, czy prawa, tylko po prostu zmniejszy się zainteresowanie zwykłymi, a zwiększy się elektronicznymi.

Na początku to nic dziwnego, że są drogie, tak, jak z każdym nowoczesnym sprzętem, bo przed wprowadzeniem do produkcji, producenci zrobili masę prób, eksperymentów, prototypów, a to wszystko kosztuje, więc musi się zwrócić.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Początek końca stateczników magnetycznych

Postprzez papierzok » 18 lipca 2009, 08:40

andrzejlisek napisał(a): W sumie prawdą jest, że tak dobrych monitorów, jak dzisiaj to wtedy jeszcze nie było. Ale teraz monitory LCD są już tak dobre, ze nie ma powodu, żeby się trzymać technologii CRT.


I tu jesteś w wielkim błędzię CRT na głowę bije LCD pod względem jakości obrazu i do tego pobierają mniej energii.
przepraszam za off top ;)
Avatar użytkownika
papierzok
 
Posty: 34
Dołączył(a): 6 stycznia 2009, 21:46
Lokalizacja: Kościan

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość