Likwidacja kondensatora w starterze

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Re: Likwidacja kondensatora w starterze

Postprzez KaszeL » 12 lutego 2009, 23:10

Ja z kolei mam wrażenie, że obecnie produkowane stateczniki to jakby nie to samo. Mam kilka belek oświetleniowych 1x 36, i tam lampy bardzo wyraźnie migają. Natomiast oprawa, którą kupiłem do łazienki migała tak bardzo, że ostatecznie musiałem wymienić statecznik na elektroniczny.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Likwidacja kondensatora w starterze

Postprzez LUMILUXDELUXE » 14 lutego 2009, 20:53

KaszeL napisał(a):Ja z kolei mam wrażenie, że obecnie produkowane stateczniki to jakby nie to samo. Mam kilka belek oświetleniowych 1x 36, i tam lampy bardzo wyraźnie migają. Natomiast oprawa, którą kupiłem do łazienki migała tak bardzo, że ostatecznie musiałem wymienić statecznik na elektroniczny.


A czy te belki mają kompensację mocy biernej? Być może o to chodzi. Co do mojej 2D, migoczą w rzeczywistości same końce rury, a sama rura nie
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Likwidacja kondensatora w starterze

Postprzez andrzejlisek » 14 lutego 2009, 21:44

LUMILUXDELUXE napisał(a):
KaszeL napisał(a):Ja z kolei mam wrażenie, że obecnie produkowane stateczniki to jakby nie to samo. Mam kilka belek oświetleniowych 1x 36, i tam lampy bardzo wyraźnie migają. Natomiast oprawa, którą kupiłem do łazienki migała tak bardzo, że ostatecznie musiałem wymienić statecznik na elektroniczny.


A czy te belki mają kompensację mocy biernej? Być może o to chodzi. Co do mojej 2D, migoczą w rzeczywistości same końce rury, a sama rura nie


Ale czy to migotanie jest wyraźne, czy tylko przy samych końcach?
W zwykłych rurach 36W często światło na samych końcówkach, w okolicach elektrody, też potrafi migotać.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Likwidacja kondensatora w starterze

Postprzez KaszeL » 15 lutego 2009, 04:35

Nie pamiętam czy miała kondensator, rura migała na niemal na całej długości.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Likwidacja kondensatora w starterze

Postprzez DocBrown » 15 lutego 2009, 18:23

Albo to wadliwa świetlówka, albo wadliwy statecznik, osobiście nie zauważyłem, żeby te obecnie produkowane były znacząco gorsze od tych starych, ponad rok temu wymieniłem w moich oprawach BN dławiki, kupiłem najtańsze Elgo FL4000 i jestem w pełni zadowolony.
DocBrown
 

Re: Likwidacja kondensatora w starterze

Postprzez KaszeL » 15 lutego 2009, 18:56

No widzisz, ja wykluczam awarię statecznika i awarię świetlówki. Świetlówkę sprawdzałem w kilku oprawach, a w tej oprawie kilka świetlówek. Efekt był zawsze taki sami. Może ja jestem jakiś szczególnie wrażliwy na migotanie świetlówek przez dławiki magnetyczne? Wszędzie gdzie się da mam elektronikę i wtedy jest bardzo dobrze :)
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Likwidacja kondensatora w starterze

Postprzez DocBrown » 15 lutego 2009, 19:01

Całkiem możliwe, że tak właśnie jest, myśle, że statecznik nie ma nic do migania świetlówki, bo albo działa, albo nie, jak ma jakieś zwarcie międzyzwojowe to da większy prąd, przez co rury szybciej będą padać, a w skrajnym przypadku wybuchać :twisted:
DocBrown
 

Re: Likwidacja kondensatora w starterze

Postprzez LUMILUXDELUXE » 16 lutego 2009, 20:32

Co do mojej świetlówki 2D, migotanie jest wyraźne po założeniu mlecznego klosza plafonu i wtedy jest wrażenie , że lekko migocze cała rura. Kiedy zdejmie się klosz, widać, że to tylko końce rury migają. Zauważyłem, że dotyczy to wszystkich, świetlówek zasilanych magnetycznie, ale w przypadku cienkich rur (a moja 2D to jest T3) jest to bardzo uciażliwe, i stąd mój wniosek że tak cienkich świetlówek nie powinno się zasilać magnetycznie. Zjawisko migotania końców rur nie występuje przy zasilaniu elektronicznym.
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Likwidacja kondensatora w starterze

Postprzez Jorgus » 1 października 2010, 20:35

KaszeL napisał(a):Ten kondensator pełni tam rolę przeciwzakłóceniową. Ja bym go zostawił.

do niektórych starterów elektrycy dokładają kondensator,o bardzo małej pojemności (ok.2uF).Oprócz likwidacji zakłóceń radioelektrycznych spełnia on jeszcze jakąś inną funkcję przy zapłonie-niestety zapomniałem jaką :oops:
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Poprzednia strona

Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości