Likwidacja kondensatora w starterze

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Likwidacja kondensatora w starterze

Postprzez LUMILUXDELUXE » 1 lutego 2009, 12:40

Witam, czy można wymontować ze startera kondensator? Zauważyłem że odpalana przez zwykły starter (dowolnej firmy) świetlówka typu 2D 21W lekko migocze, po wykręceniu startera efekt znika, ale przecież nie mogę go usunąć bo jak się będzie zapalać? Kiedy z jednego ze starteru usunąłem kondensator antyzakłóceniowy, negatywne zjawisko znikło a rura zapala się szybciej. Czy brak kondensatora może uszkodzić świetlówkę lub dławik? Skąd biorą się zakłócenia radiowe, którym ma on zapobiegać?
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Likwidacja kondensatora w starterze

Postprzez KaszeL » 1 lutego 2009, 12:57

Ten kondensator pełni tam rolę przeciwzakłóceniową. Ja bym go zostawił. Ewentualnie wymienił cały układ zapłonowy na elektronikę.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Likwidacja kondensatora w starterze

Postprzez lampa123 » 1 lutego 2009, 13:15

Ja usunąłem kondensator z zapłonnika i strasznie "sieje" w sieć, że w głośnikach są trzaski.
Dodatkowo świetlówka migając podczas zapłonu świeci słabiej, nie wiem czy to ma jakąś różnicę.
Kondensator ma podobno zmniejszać iskrzenie na stykach neonówki.
Zauważyłem również że zwarte startery to wina (prawdopodobnie) kondensatora, miałem taki jeden który niestety mi się rozbił, był niby zwarty, sprawdziłem i kond był przebity. Nie wiem czy neonówka też zwierała, ale kond. na pewno.
Avatar użytkownika
lampa123
 
Posty: 963
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 17 grudnia 2007, 17:04

Re: Likwidacja kondensatora w starterze

Postprzez LUMILUXDELUXE » 1 lutego 2009, 17:32

KaszeL napisał(a):Ten kondensator pełni tam rolę przeciwzakłóceniową. Ja bym go zostawił. Ewentualnie wymienił cały układ zapłonowy na elektronikę.


Problem polega na tym, że tak jak już pisałem, przy normalnym starterze świetlówka lekko migocze i ten efekt doprowadza mnie do szału - gdy go wykręce wszystko działa normalnie. A czy do świetlówek tego typu są jakieś specjalne startery?
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Likwidacja kondensatora w starterze

Postprzez lampa123 » 1 lutego 2009, 17:41

Proponuję obrócić wtyczkę i sprawdzić czy nadal będzie migać.
Avatar użytkownika
lampa123
 
Posty: 963
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 17 grudnia 2007, 17:04

Re: Likwidacja kondensatora w starterze

Postprzez LUMILUXDELUXE » 3 lutego 2009, 21:32

lampa123 napisał(a):Proponuję obrócić wtyczkę i sprawdzić czy nadal będzie migać.


ok, spróbuję i dam znać jaki efekt
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Likwidacja kondensatora w starterze

Postprzez DocBrown » 4 lutego 2009, 12:03

Wywalaj konda i nic sie nie bój, jakoś przeżyjesz trzaski przy odpalaniu świetlówki, o ile takowe w ogóle wystąpią :mrgreen:
DocBrown
 

Re: Likwidacja kondensatora w starterze

Postprzez Whites86 » 4 lutego 2009, 14:09

DocBrown napisał(a):Wywalaj konda i nic sie nie bój, jakoś przeżyjesz trzaski przy odpalaniu świetlówki, o ile takowe w ogóle wystąpią :mrgreen:

nic takiego sie neidzieje wyjolem kondy z 2 starterów jeden mam w swietlówce 8W drugi w 40W i co najciekawsze o wiele szybciej zapalaja sie :) zaklucen niewidze zadnych tak samo niestwierdzilem zadnego migania swietlówki podczas pracy czy cos
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Likwidacja kondensatora w starterze

Postprzez cieszyn » 4 lutego 2009, 15:38

:shock: :o :shock:
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12646
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Likwidacja kondensatora w starterze

Postprzez LUMILUXDELUXE » 12 lutego 2009, 22:43

Whites86 napisał(a):
DocBrown napisał(a):Wywalaj konda i nic sie nie bój, jakoś przeżyjesz trzaski przy odpalaniu świetlówki, o ile takowe w ogóle wystąpią :mrgreen:

nic takiego sie neidzieje wyjolem kondy z 2 starterów jeden mam w swietlówce 8W drugi w 40W i co najciekawsze o wiele szybciej zapalaja sie :) zaklucen niewidze zadnych tak samo niestwierdzilem zadnego migania swietlówki podczas pracy czy cos


Ja też nic takiego nie zauważyłem, startera pozbawionego kondensatora używam już trzeci tydzień. Inna sprawa, że świetlówka i tak lekko migocze, wydaje mi się że świetlówki 2D i inne bardzo cienkie rury nie powinny być zasilane magnetycznie
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Następna strona

Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości