Przyciski dzwonkowe wewnętrzne i zewnętrzne

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Przyciski dzwonkowe wewnętrzne i zewnętrzne

Postprzez cieszyn » 6 maja 2009, 12:54

Tu będziemy . . . dzwonić do drzwi :lol: :lol: ;)

Zaczynam paroma zdjęciami z Wawy z klatki schodowej, to sa chyba dość stare wyłączniki ?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przyciski dzwonkowe wewnętrzne i zewnętrzne

Postprzez Toczek » 6 maja 2009, 15:53

U mnie jest taki przycisk, myślę, że bardzo popularny w Polsce. Włączniki od światła są identyczne tylko, że z żarówką.
Obrazek
Obrazek
A to może i nie przycisk, ale najprawdopodobniej przedwojenny dzwonek który postawi na nogi nawet nieżywego :D. Kiedyś jak się wybiorę do babci to sfotografuję jeszcze przycisk "Klingel".
Obrazek

A te włączniki widziałem też na tej samej klatce co ten niemiecki, myślę, że były montowane jakiś czas po wojnie, lata 50, 60 bym obstawiał?
Pozdrawiam,
Piotrek.
Avatar użytkownika
Toczek
 
Posty: 185
Zdjęcia: 163
Dołączył(a): 12 marca 2009, 22:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przyciski dzwonkowe wewnętrzne i zewnętrzne

Postprzez cieszyn » 7 maja 2009, 14:54

Dzięki Toczek za fotki

Ten pierwszy, biały wyłącznik to ma żarówkę? A może ma jednak neonówkę, otwierałeś go?

Jeśli żarówka, to tylko włączona w szereg z obwodem, a jak by było to tylko podświetlanie wyłącznika, to chyba tylko neonówka może tam być

PS. na forum Werttrew.fora.pl w dziale: "Dzyń, dzyń" jest od cholery i trochę różnych wyłączników dzwonkowych, z przewagą zewnętrznych, są całe tablice wyłączników itd. Może kiedyś coś tu przekopiuję ? (za zgodą admina oczywiście)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przyciski dzwonkowe wewnętrzne i zewnętrzne

Postprzez Toczek » 7 maja 2009, 16:37

Nie, nie ma żadnego podświetlenia, jest to dzwonek do moich drzwi, ale kilka klatek dalej jest taki sam tyle, że brązowy z neonówką. Co do podświetlanych włączników to mam takie podkładki pod włączniki od światła, import ze wschodu więc nazwa "Подкладка под выклюучатель с подсветкой <<БЛИК>>" co wg mnie po polsku brzmi mniej więcej - Podkładka pod wyłącznik z podświetleniem <<BŁIK>>.

Swoją drogą bardzo "yntelygentna" ekipa musiała malować tę klatkę na której zrobiłeś zdjęcie, bo przycisk cały obsmarowany farbą, z resztą tak jest niestety w wielu miejscach - brakoróbstwo i tyle.

A kopia zdjęć by na pewno nie zaszkodziła :)

Obrazek
Obrazek

A tutaj neonówka która jest umieszczona pod prążkowanym plastikiem:
Obrazek

EDIT:
Teraz skoczyłem do tej bramy i te przyciski wyglądają tak:
Obrazek
Obrazek
Pozdrawiam,
Piotrek.
Avatar użytkownika
Toczek
 
Posty: 185
Zdjęcia: 163
Dołączył(a): 12 marca 2009, 22:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przyciski dzwonkowe wewnętrzne i zewnętrzne

Postprzez DocBrown » 7 maja 2009, 17:50

Każdy podświetlaniec musi mieć neonówkę, bo z żarówką to nie zadziała, chyba że jest specjalna instalacja pod to albo ktoś sobie zreza taką instalacje sam. Zwykle do przełącznika idą tylko dwa przewody, tak więc jakby podłączyć pod nie żarówkę, to najprawdopodobniej nie zaświeci, albo spowoduje stałe zwarcie obwodu, neonówka tego nie spowoduje, a pozatym pobiera bardzo mało prądu i dlatego świeci mimo wpięcia w szereg z jakimś odbiornikiem.
DocBrown
 

Re: Przyciski dzwonkowe wewnętrzne i zewnętrzne

Postprzez moog » 7 maja 2009, 21:11

Dużo zdjęć różnych przycisków dzwonkowych jest w założonym przeze mnie wątku "stare łączniki przyciskowe"
Nie wierzcie elektrykom !!!
Avatar użytkownika
moog
 
Posty: 1920
Zdjęcia: 300
Dołączył(a): 20 listopada 2007, 21:28
Lokalizacja: 100lica

Re: Przyciski dzwonkowe wewnętrzne i zewnętrzne

Postprzez cieszyn » 7 maja 2009, 23:21

moog napisał(a):Dużo zdjęć różnych przycisków dzwonkowych jest w założonym przeze mnie wątku "stare łączniki przyciskowe"


To nic, i tak myślę, że wyłącznikom dzwonkowym należy się osobny wątek :)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przyciski dzwonkowe wewnętrzne i zewnętrzne

Postprzez cieszyn » 7 maja 2009, 23:25

DocBrown napisał(a): Zwykle do przełącznika idą tylko dwa przewody, tak więc jakby podłączyć pod nie żarówkę, to najprawdopodobniej nie zaświeci, .

Ależ nie, tego sie tak nie włącza
jeśli podłączyć żarówkę np. 6,3 V szeregowo z wyłącznikiem oświetlenia, to w momencie jego załączenia ta żaróweczka się normalnie zaświeci.

Takie coś zrobiłem kiedyś, jako wskaźnik zajętości WC, żarówka się zmieściła pod wyłącznikiem podobnie jak ta neonówka. Nie było niestety w tych drzwiach szklanej matowej szybki, więc zrobiłem taki wynalazek.
W ten sposób każdy kto chciał tam wejść widział z daleka, że jest zajęte (albo ktoś wyszedł i nie zgasił światła :lol: )
Był też wariant przejściowy w postaci tejże żaróweczki, ale umieszczonej centralnie nad drzwiami w czerwonej plastikowej oprawce, co dawało wyraźny komunikat o zajętości kibelka
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Re: Przyciski dzwonkowe wewnętrzne i zewnętrzne

Postprzez andrzejlisek » 7 maja 2009, 23:48

Czy jak obwód zasila świetlówki, to czy wyłączniki z neonówką też działają?

Gdzieś słyszałem, że działają tylko wtedy, gdy w obwodzie są żarówki.
Avatar użytkownika
andrzejlisek
 
Posty: 1865
Zdjęcia: 96
Dołączył(a): 7 czerwca 2007, 20:48

Re: Przyciski dzwonkowe wewnętrzne i zewnętrzne

Postprzez cieszyn » 7 maja 2009, 23:50

andrzejlisek napisał(a):Czy jak obwód zasila świetlówki, to czy wyłączniki z neonówką też działają?

Gdzieś słyszałem, że działają tylko wtedy, gdy w obwodzie są żarówki.


Wydaje mi się, że działają tak na "pół gwizdka", takiej neonówce wystarczy ok. 110 V do zapłonu, więc jeżeli obwód świetlówkowy ma jakąś "upływność" to neonówka się lekko zajarzy, jarzysz ? :lol: :lol: ;) ;)
Pzdr/
Staszek
Avatar użytkownika
cieszyn
 
Posty: 12647
Zdjęcia: 9
Dołączył(a): 25 lipca 2007, 15:38
Lokalizacja: Warszawa

Następna strona

Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 10 gości