Schematy połączeń świetlówek

Stateczniki, układy zapłonowe, kondensatory, zapłonniki i inne

Schematy połączeń świetlówek

Postprzez LUMILUXDELUXE » 30 września 2009, 23:27

Chciałbym właśnie rozpocząć taką dyskusję. Obecnie znam standardowy schemat pojedynczy i szeregowy do dwóch rur, połączenie dwóch świetlówek z przesunięciem fazy, połączenie typu Rapid Start. Przypomniał mi się też jeden motyw. Kiedyś wpadła mi w ręce oprawa KM-2 ZAOS-u, na dwie świetlówki T5 13W. Ponieważ lamp tego typu nie da się połączyć szeregowo, zastosowano tam zupełnie nietypowe połączenie. Można je było poznać po tym , że jak się włożyło jedną tylko świetlówkę, to migała zamiast się zaświecić. Dopiero włożenie drugiej powodowało prawidłowy zapłon obydwu. W lampie były dwa stateczniki. Niestety nie pamiętam schematu. Pamięta z Was ktoś taki schemacik? Jakie jeszcze połączenia znacie?
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Schematy połączeń świetlówek

Postprzez CDM » 3 października 2009, 21:39

Zaskoczyłeś mnie tym pytaniem...Szczerze mówiąc nigdy nie spotkałem się z takimi objawami, zwłaszcza ,że przecież są dwa dławiki i teoretycznie jedna rura jest niezależna od drugiej. Chyba,że... że ktoś myli się z wkładaniem oprawek podczas montażu oprawy, tzn. zamienia je miejscami po jednej ze stron. Prąd co prawda płynie przez skrętki świetlówek, ale każdy z obwodów obsługuje tylko po jednej skrętce każdej ze świetlówek. Do (ewentualnego) zadziałania takiej oprawy muszą być wówczas dwie rury, ale przeważnie sa kłopoty z taką oprawą i mało kto wpada na pomysł,że coś z układem połaczen jest nie tak. Co do ukladu, o którym wspomniałeś, to jest jakieś dziwadło i na dobrą sprawę jakieś kuriozum...Możesz to sfocić?? Jestem też ciekawy o jakiej oprawie mówisz....
Brak czasu....
Avatar użytkownika
CDM
 
Posty: 4670
Zdjęcia: 226
Dołączył(a): 12 czerwca 2007, 14:07
Lokalizacja: Poznań

Re: Schematy połączeń świetlówek

Postprzez lgboguszewski » 6 października 2009, 18:08

Kiedyś w jakiejś książcę z lat 70 widziałem schemat na podłączenie świetlówki 40w za pomocą trzech stateczników i kondensatora, niestety niemogę sobie przypomnieć jaka to książka, pamiętam,że w szarej materiałowej twardej oprawie :(
lgboguszewski
 
Posty: 605
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 21 maja 2009, 15:16

Re: Schematy połączeń świetlówek

Postprzez LUMILUXDELUXE » 8 października 2009, 23:15

CDM napisał(a):Zaskoczyłeś mnie tym pytaniem...Szczerze mówiąc nigdy nie spotkałem się z takimi objawami, zwłaszcza ,że przecież są dwa dławiki i teoretycznie jedna rura jest niezależna od drugiej. Chyba,że... że ktoś myli się z wkładaniem oprawek podczas montażu oprawy, tzn. zamienia je miejscami po jednej ze stron. Prąd co prawda płynie przez skrętki świetlówek, ale każdy z obwodów obsługuje tylko po jednej skrętce każdej ze świetlówek. Do (ewentualnego) zadziałania takiej oprawy muszą być wówczas dwie rury, ale przeważnie sa kłopoty z taką oprawą i mało kto wpada na pomysł,że coś z układem połaczen jest nie tak. Co do ukladu, o którym wspomniałeś, to jest jakieś dziwadło i na dobrą sprawę jakieś kuriozum...Możesz to sfocić?? Jestem też ciekawy o jakiej oprawie mówisz....


Niestety już dawno temu oprawa...złamała się i wylądowała w śmieciach. Pamiętam że ze stateczników wychodziły po trzy przewody zamiast po dwa. Dziwne te stateczniki były
LUMILUXDELUXE
 
Posty: 468
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 1 stycznia 2009, 13:06

Re: Schematy połączeń świetlówek

Postprzez Jorgus » 22 października 2009, 18:46

ja w jakieś starej książce widziałem układ z dwóch stateczników,jeden był dany normalnie,drugi był wpięty szeregowo do zapłonnika,dodatkowo był równolegle do zapł. wpięty kond.
to chyba była jakaś oprawa strugoodorna,ale nie jestem pewny :|

to jest jakiś układ anty stroboskowy :?:

:arrow: lgboguszewski gdzieś,kiedyś grzebałem w oprawie ,były dam trzy dławiki,jeden większy i dwa mniejsze,o takim mniejwięcej schemacie mówisz :?:

niestety niewiem jak to było połączone,miałem wtedy może z 10 lat...

:arrow: Whites zobacz schemat OPHS340(dobrze to napisałem :?: dawno tego słowa nie używałem :mrgreen:) niewiem jak w Twojej,ale w mojej oprawie jak są trzy rury to odpalają natychmiast bez zapłonników,jak próbowałem odpalić jedną,czy dwie rury,to musiałem dać zapł.w tedy zapalają się migocząc.
Avatar użytkownika
Jorgus
 
Posty: 1487
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 4 sierpnia 2009, 10:59

Re: Schematy połączeń świetlówek

Postprzez Whites86 » 22 października 2009, 21:07

u mnie nieodpali zadna bez zaplonnika
I spojrzał Pan na to wszystko i poszedł w.... gdzieś tam
Avatar użytkownika
Whites86
 
Posty: 19220
Zdjęcia: 5404
Dołączył(a): 12 marca 2008, 23:18

Re: Schematy połączeń świetlówek

Postprzez ropal » 25 stycznia 2010, 23:14

zdjęcie oprawy o której mowa na początku połączonej prawidłowo bo wszystko działą jak trzeba tzn świetlówki działają niezależnie. Widać w tamtej było coś na mieszane

Obrazek
Ostatnio edytowano 26 stycznia 2010, 00:13 przez ropal, łącznie edytowano 3 razy
Kochamy polskie... oprawy

gg: 12881835
Avatar użytkownika
ropal
 
Posty: 141
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2009, 08:45
Lokalizacja: Gdynia

Re: Schematy połączeń świetlówek

Postprzez KaszeL » 26 stycznia 2010, 00:06

Tylko jeszcze zmniejsz tą fotkę.
Uwaga zły, zły admin. W razie problemów szukaj pomocy u dobrego -> neon44
Avatar użytkownika
KaszeL
Site Admin
 
Posty: 8660
Zdjęcia: 534
Dołączył(a): 3 czerwca 2007, 14:57
Lokalizacja: Poznań

Re: Schematy połączeń świetlówek

Postprzez ropal » 26 stycznia 2010, 00:12

znam regulamin ale fotka miała być duża żeby dobrze było widać przewody ale mogę dać miniaturkę
Kochamy polskie... oprawy

gg: 12881835
Avatar użytkownika
ropal
 
Posty: 141
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 19 czerwca 2009, 08:45
Lokalizacja: Gdynia


Powrót do Osprzęt elektryczny

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości